6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 230-231-232-233-234-235. Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Vazgeçmeyenlerin Hikâyesi  Dinleme Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 230, 231, 232, 233, 234, 235


Vazgeçmeyenlerin Hikâyesi Dinleme Metni Etkinlik Cevapları


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 230 Soruları ve Cevapları


HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. İlgi duyduğunuz spor dalı ile ilgili araştırdığınız haber metnini arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: İlgi duyduğunuz spor dalı ile ilgili bir haber metni araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Avrupa’da tepetaklak olduk! Futbol ve basketbolda kabus…

Futboldaki iki kupada temsilcimiz kalmadı, 2021’i göremedik. 2022-23’de lig şampiyonumuz, Devler Ligi’nde ön eleme oynayacak. Aynı tehlike önümüzdeki 2021-22 sezonu için de geçerli. Erkek basketbolundaki 9 temsilcimiz, 3 kupadaki 54 maçın 18’ini kazanabildi. Galibiyet oranı yüzde 33… 9 takımımızdan sadece 2’sinin aldıkları galibiyet sayısı, mağlubiyetlerinden fazla…

https://skor.sozcu.com.tr


2. Dinleyeceğiniz metnin başlığı ve görsellerinden hareketle konusunu tahmin ediniz.


Cevap: İnsanların kayıpları onların bu hayat içerisinde geçmeden mücadele etmeleri sonucunda büyük başarılar elde ettiklerini konusu ele alınmaktadır.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 231 Soruları ve Cevapları


1. ETKİNLİK


Soru : A) Metni dinlerken not aldığınız kelime ve kelime gruplarının anlamlarını TDK Türkçe Sözlük’ten bulunuz.


Cevap:

 1. Ampüte: Kolu ya da bacağı kesilmiş kişiler için kullanılmakta olan bir tabir
 2. Federasyon: Aynı alandaki çeşitli kuruluşları bir arada toplayan dayanışma birliği
 3. Tezahürat: Bağırıp çağırarak, alkışlayıp tempo tutarak yapılan gösteri
 4. Kapasite: Belli bir alana sığabilecek kişi veya nesne sayısı

Soru : B) Anlamlarını öğrendiğiniz kelime ve kelime gruplarından üç tanesini birer cümlede kullanınız.


Cevap:

 1. Ampüte: Ampüte milli takımı başarıdan başarıya koşuyordu.
 2. Federasyon: Yeni kurallarla ilgili takımlar faderasyona başvuru yaptı.
 3. Tezahürat: Şampiyona sonrası taraftarlar coşkulu tezahüratlar yapıyordu.
 4. Kapasite: Fabrika da kapasite en üst düzeye çıkarıldı.

2. ETKİNLİK


Soru : A) Dinlediğiniz metne farklı başlıklar öneriniz.


Cevap: Ampute Destanı, Bir Hayal Gerçek Oldu


Soru : B) Dinlediğiniz metnin ana fikrini yazınız.


Cevap: Bedensel engeller başarı için engel değildir.


3. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız. 


1. “Ampute Futbol Şampiyonası Finali’nde, A Millî Takım’ımız, İngiltere’yi 2-1 yenerek üst üste ikinci kez Avrupa şampiyonu oldu.” cümlesinin örtülü şekilde içerdiği bilgiyi açıklayınız.


Cevap: A Millî Takım’ımız geçtiğimiz Ampute Futbol Şampiyonası’nda da Avrupa şampiyonu olmuştur.


2. Millîlerimize madalya ve kupalarını veren kişi kimdir?


Cevap: Fiziksel engellerin başarıya engel olamayacağını gördüm.


3. Ampute Millî Futbol Takımı’mızın oyuncuları ile ilgili verilen bilgilerin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceler nelerdir? Anlatınız.


Cevap: Ampute Millî Futbol Takımı’mızın oyuncuları ile ilgili verilen bilgilerin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceler nelerdir? Anlatınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ampute milli takım oyuncuları bundan önceki hayatlarında çok kötü günler geçirmiş, bazıları gazi veya engelli olan insanlardan oluşmaktadır. Bu engelli insanlar yaşama sevinçlerini hiçbir zaman kaybetmemiş, hayatlarını devam ettirmiş mücadeleci ruhlarını ortaya koymuş.

Bu ruhu takımla birleştirerek şampiyon olmuş, bizi gururlandıran koca yürekli insanlardır. Onlar bize ne kadar engel olursa oksun bir insan, çabalar, azmeder, umudunu kaybetmez ise belirlediği hedeflere ulaşması hiç zor değildir. Önlerinde o kadar engel varken aldıkları başarılar bize ilham kaynağı olmalıdır.


4. Ampute Millî Futbol Takımı’mız milletimize hangi özellikleriyle örnek olmaktadır?


Cevap: Ampute Millî Futbol Takımı’mız milletimize hangi özellikleriyle örnek olmaktadır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ampute Millî Futbol Takımı’mız futbolcuları hayatta çeşitli zorluklara göğüs germiş, geçmiş hayatlarında yaşadıkları acı olaylar sonucunda engelli durumuna düşmüş, bazıları gazı olan sporculardan oluşmaktadır. Bu takımın bu denli başarılı olması Türk milleti üzerinde olumlu etkiler bırakmış, o insanlara karşı sevgi oluşturmuştur.

Bu sporcular inandıkları amaç uğruna çalışmalarından ödün vermemiş vede öz güvenleri her zaman yüksek olmuş insanlardır. Bu insanları örnek  alan kişiler onla gibi inançlı öz güveni yüksek çalışkan birisi olabilir. Ekip olarak istedikten sonra her türlü başarı elde edilir.


5. Warren Bennis ( Vorın Benis)’in “Büyük başarılar, ancak başarabileceklerine inanan insanlar tarafından elde edilmiştir.” sözünün sizde uyandırdığı duygu ve düşünceler nelerdir? Açıklayınız.


Cevap: konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bir başarıyı elde edebilmek için çok zeki ve bu kapasiteye sahip olmak yeterli olmaz. Nitekim çok zeki ve becerikli insanların çok yüksek yerlere gelemediğini görmekteyiz.

Başaran insanlarda ise bu Yeteneklerle beraber kendilerine olan güveni ve asla yılmadan yaptıkları çalışmaya şahit olmaktayız.
Bu bize gösteriyor ki bir insanda yetenekler olmasıyla beraber başarma duygusu azmi ve güveni de olması şarttır.

Bu bize gösteriyor ki bir insanda yetenekler olması ile beraber başarma duygusu ,azmi ve güveni de olması şarttır.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 232 Soruları ve Cevapları


4. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki haber metinlerini bir haber sunucusu olduğunuzu hayal ederek sesli okuyunuz.


Bora İsmail BİREN

Sporcu–Eskrim, Gençler Türkiye Eskrim Şampiyonası, Konya, 2014. Karşılaşmayı 14-13 önde götürürken karşılıklı yapılan bir hamlede lehine yanlış karar veren başhakemi uyardı ve kazanacağı madalya rakibinin oldu.


Nihan GÜNEYLİGİL

Voleybolcu–Galatasaray Galatasaray-Fenerbahçe Maçı, 2015. Maç sırasında çıkan arbedede, seyircilerin hakemlere yabancı madde atmaları üzerine, kendi güvenliğini hiçe sayıp hakemlere kendini siper ederek onları korumaya çalıştı.


Yalçın ÇETİN

Spor Spikeri, Türkiye–Hollanda Millî Futbol Maçı, Konya, 2015. Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde Türkiye ile Hollanda arasında oynanan grup maçı için tribünlere gelen deneyimli spiker Yalçın Çetin, 90 dakika boyunca görme engelli seyircilerin arasında oturarak maçı radyodan anlatır gibi anlattı. Görme engelli seyircilerin, atmosferini hissettikleri ancak göremedikleri maçı yaşamalarını sağladı.


Soru : B) Yaşadığınız, tanık olduğunuz veya medya aracılığıyla öğrendiğiniz bir dürüst oyun (fair play) örneğini arkadaşlarınıza anlatınız. Konuşmanızda beden dilinizi etkili bir şekilde kullanınız.


Cevap: Yaşadığınız, tanık olduğunuz veya medya aracılığıyla öğrendiğiniz bir dürüst oyun (fair play) örneğini arkadaşlarınıza anlatınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Fair play tanım olarak spor faaliyetleri içerisinde dürüst oyun, dürüst davranış olarak ifade edilir. Fair play dendiği zaman aklımıza kendi çıkarların veya hırslarını bastıran insan gelmektedir. Günümüzde fair play kelimesi en fazla futbol  için kullanılmaktadır.

Futbol ayakla oynanılan vede çoğu kez rakiplerin birbirlerine şer müdahalelerde bulunduğu zor bir oyundur. Geçenlerde fair play e örnek olabilecek bir anımı anlatayım. Bizim okulun takımı ile karşı okulun takımı futbol maçı yapıyorlardı. Arkadaşımız gelen ortaya yükselerek tam vuracak zaman rakip savunma oyuncusu onunla beraber yükseldi.

Havada çarpışan arkadaşımız topu forvet oyuncumuz geçirebildiği halde rakip savunma oyuncusu ağır bir şekilde yere düştü. Forvet oyuncumuz gol atabilecek pozisyonda olduğu halde oyuncunun ağır bir sakatlık geçirdiğini anlayarak topu dışarı gönderdi ve sağlık ekiplerini sahaya çağırdı. İşte bu güzel bir fair play örneğidir.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 233 Soruları ve Cevapları


5. ETKİNLİK


Soru : Okulunuzun spor faaliyetlerindeki başarıları ile ilgili gerçek veya kurgusal bir haber metni yazınız. Haber metninizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Okulunuzun spor faaliyetlerindeki başarıları ile ilgili gerçek veya kurgusal bir haber metni yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Okulumuz çeşitli spor faaliyetleri ile ilgilenen, girişimci genç sporcuların yetiştiği Türkiye üzerinde dikkat çeken bir okuldur. Okulumuz bir köy okulu olmasına rağmen bir tenis kortu ve tenis oynayan sporcuları bulunmaktadır.

Tenis sporcularımız bu yıl üstün başarı elde ederek, Türkiye genelinde adını duyurmuştur. Sporcumuz Türkiye tenis turnuvasında ilk elemeyi geçmeyi başarmıştır. Sporcumuzun bu başarısı başkaları için küçük olsa da bizim için büyük bir başarıdır. Çünkü bir köy okulunda tenis oynayan sporcuların olması Türkiye basınının ilgisini çekmiş vede bu başarı bizi gururlandırmıştır.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 234 Soruları ve Cevapları


6. ETKİNLİK


Aşağıdaki yönergelerden hareketle soruları cevaplayınız.


Sekiz takımın katıldığı bir turnuvayla ilgili bilgiler şöyle verilmiştir:

 • Karşılaşmalar eleme sistemiyle yapılmıştır. Karşılaşmayı kazanan takım bir üst tura çıkmış, kaybeden takım ise turnuvadan elenmiştir.
 • Aşağıdaki turnuva tabelasında kazanan takımlar “+” işaretiyle, kaybeden takımlar “-“ işaretiyle belirtilmiştir.

1. Bu turnuvada şampiyon olan bir takım, kaç maç yaparak şampiyon olmuştur?

Cevap: Üç maç yaparak şampiyon olmuştur.


2. Yarı finalde H takımının F takımını elediği bir durumda E takımı yarı finalde hangi takımı elemiş olur?

Cevap: G takımını elemiş olur.


3. E takımının finalde elendiği durumda hangi takım şampiyon olmuştur?

Cevap: H takımı şampiyon olmuştur.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 230-231-232-233-234-235. Cevapları MEB Yayınları
“6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 234 Soruları ve Cevapları”

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 235 Soruları ve Cevapları


7. ETKİNLİK


Soru : A) Aşağıdaki metni, altı çizili kelime ve kelime gruplarına dikkat ederek okuyunuz. Bu kelimelerin metnin başlığı ile ilişkisini açıklayınız.


TURP GİBİ OLMAK

Kayak yapmayı çok severim. Küçük yaşımdan beri yarıyıl tatillerinde Uludağ’da kayarım ancak bu seneki tatilimi Ilgaz’da geçirmek istedim. Arkadaşlarımla birlikte Ilgaz’ın doruğuna çıkmak çok zevkliydi. Kayma noktasına vardığımızda Selim ortaya bir iddia attı: “Bitiş noktasına önce kim varacak?” diye bağırdı. Hepimiz heyecanlanmıştık. Yarışmaya başladık. Kendimden çok emindim. Hızla kayıyordum. Derken aniden kontrolümü kaybederek takla atmaya başladım. Kaç takla attığımı bilmiyorum. Durduğumda yerimden kalkmaya çalıştım ancak başaramadım. Belimde dayanılmaz bir acı vardı. Arkadaşlarım imdadıma yetişti. Durumun ciddiyetini fark eden Selim, hemen sağlık ekiplerine haber verdi. Oteldeki doktor, beni hastaneye sevk etti. Otele çağrılan ambulansla arkadaşlarım beni Ankara’daki hastaneye götürdüler. Orada yapılan kontroller sonucunda doktor omurgamda bir zedelenme olduğunu söyleyerek beni hastaneye yatırdı. Hastanede on gün yattım. Taburcu olurken bana iki aylık fizik tedaviden sonra turp gibi olacağım söylendi. Doktorun bu sözü beni çok rahatlattı. En büyük korkum kayak yapamamaktı ama doktorun yeniden kayak yapabileceğimi söylemesi benim için en büyük müjde oldu.

H. Emel ŞİRİN


Cevap: “Turp gibi olmak” deyimi sağlıklı olmak anlamına gelmektedir. Altı çizili kelime ve kelime grupları da sağlık ile ilgili kelimelerdir.


Soru : B) Anlamını bildiğiniz bir deyim ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız. Yazınızın içeriğine uygun bir başlık belirleyiniz.


Cevap: Anlamını bildiğiniz bir deyim ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bildiğim birçok deyim bulunmaktadır.  Bu deyimlerden bir tanesi açık kapı bırakmak deyimidir. Açık kapı bırakmak,  gerektiğinde bir konuya yeniden dönebilmek imkanı, kesip atmama ileriyi düşünerek ılımlı davranma gibi anlamlar taşımaktadır.

Örneğin : Bir arkadaşınızla bir konu hakkında büyük bir tartışmaya girdiniz tartışma o kadar büyüdü ki biraz daha ileriye gitseniz bir daha dönülmeyecek durumlar meydana gelebilecek, fakat böyle bir durumda yapmanız gereken en önemli hareket biraz tansiyonu düşürerek, kendi sözünüzden de dönmeyerek, ortamı gevşetmek o kişiyle açık bir kapı bırakmış olursunuz.


GELECEK DERSE HAZIRLIK


Soru : Hacivat ve Karagöz ile ilgili bir araştırma yapınız.


Cevap: Hacivat ve Karagöz ile ilgili bir araştırma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Hacivat ve Karagöz gölge oyunu dur galiba oyunu Çin Moğol geleneklerinden gelmektedir. Bizim kültürümüze ise Orta Asya Türk boylarının Anadolu’ya göçmesi ile birlikte gelmiştir.

Anadolu’ya göçen Türkler gölge oyununu bölgeye yayılmış ve bölgeden de Avrupa’ya yayıldı düşünülmektedir. Osmanlı Devleti’nin ilk dönemlerinde Orhan Gazi döneminde Hacivat ve Karagöz Bursa’daki Cami yapımında çalıştıkları rivayet edilmektedir. Karagöz bir Demir ustasıdır. Hacivat’la sürekli şakalaşırlar. Cami yapımında çalışanlarda bunları temaşa edermiş bu durum Orhangazi’nin Cami zamanında bitmezse kelleni alırım sözü ile caminin mimarını idamına sebep olacak duruma gelmiş.

Orhangazi gelip de caminin neden bitmediğini sorduğunda Mimar Hacivat ve Karagöz’ü sebep göstermiş. Bunun üzerine yargılanan Hacivat ve Karagöz Cami yapımını olumsuz etkiledikleri için Orhan Gazi tarafından idam edilmiş. Halk tarafından çok sevilen bu ikili O günden sonra gölge oyunu yöneten hayali usta tarafından kuklalar yapılarak oyun atılmaya başlanmıştır. Bugünden sonra Karagöz ve Hacivat arasındaki diyaloglar geliştirilerek üretilmiş ve genişletilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Hamdiye dedi ki:

  Bir insan başarmak istediği ve benimsediği ne olursa olsun hedefinin peşinde koşmak ve ondan vazgeçmemek ister lu başarma azmi ve isteği insanda yeni olanakları keşfetmek mücadele etmek sabırla ilerlemeyi getirmektedirve azimle o yönde ilerlemeyi denemeliyiz. Başarmanın tek yolu çalışmak ve çalışarak ilerlediğimiz yolda sabırlı olmaktır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.