6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 56-58-59-60-61-62-63 Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 15 Temmuz Metni Cevapları Sayfa 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63


15 Temmuz Metni Cevapları


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 56 Soruları ve Cevapları


HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. 15 Temmuz şehitlerinden biriyle ilgili araştırdığınız yaşam öyküsünü arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: 15 Temmuz şehitlerinden birinin yaşam öyküsünü araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ömer Halis Demir Niğde bin Bor ilçesinde dünyaya gelen 1974 doğumlu onurlu bir Türk askeridir. Yedi çocuklu bir ailede büyümüştür. Eğitimini Niğde in çukurkuyu beldesinde gerçekleştirmiştir. Yaz tatillerinde çobanlık yaptı. Türk silahlı kuvvetleri deki sınavı kazanarak astsubay oldu.

Türkiye sınırları içinde ve dışında çeşitli görevlerde bulundu. 15 Temmuz gecesi vurduğu Semih terzi ile Afganistan’a görev yaptı. 15 Temmuz gecesi özel kuvvetler komutanı Zekai Aksakallı tarafından aldığı emirle hain tuğgeneral semih teraziyi göğsünden vurarak öldürmüş kendisi ise darbeci hainler tarafından şehit edilmiştir. Bunun sonucunda özel kuvvetlere giremeyen darbeciler, orduyu tamamlama yönetemedikleri için darbe başarısız olmuştur. Bunun için Ömer Halis Demir bir vatan kahramanıdır.


2. Mehmet Âkif Ersoy’un “Sahipsiz olan memleketin batması haktır. / Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.” dizelerinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatınız.


Cevap: konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Mehmet Akif Ersoy un sahipsiz olan memleketin batması haktır. Sözü ile söylemek istediği. Sen millet, ulus olarak kendi yaşadığın vatanın çıkarlarını hiçe sayar atalarının kanı ile suladığı bu vatana sahip çıkmazsan kendi kültürüne yabancıları sırf batılı olacak diye kendi örf ve adetlerini yadırgarsan memleketin sonunun parçalanmak ve yok olması doğaldır.

Öncelikle biz birey olarak kendikültürümüze, örfümüze adetimize sahip çıkmalı, ulus olarak birlik ve beraberlik içinde olmalı batının teknolojisini ve bilgisini almalı kendi milli çıkarlarımız göre yorumlamalıyız. Bu sayede ancak bu vatan batmaz vede yükselmeye devam eder.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 58 Soruları ve Cevapları


1. ETKİNLİK


A) Aşağıdaki kelime ve kelime gruplarının anlamlarını TDK Türkçe Sözlük’ten bulunuz.


Cevap:

 • Takdir: Beğenme, beğenip belirtme, değer verme
 • İfa etmek: Yapmak, yerine getirmek
 • Muasır: Çağdaş
 • Haysiyet: Değer, saygınlık, itibar
 • Meşum: Uğursuz
 • Minnet: Yapılan bir iyiliğe karşı kendini borçlu sayma, gönül borcu

B) Anlamını öğrendiğiniz kelimelerden üç tanesini seçerek bu kelimeleri kullanacağınız bir konuşma yapınız. Konuşmanıza uygun bir hitap ifadesiyle başlayınız.


Cevap: Takdir ifa etmek muasır haysiyet meşum minnet kelimelerden üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Millet olarak geçen 100 yıl da çok büyük meşum  durumlar karşısında kaldık önce Balkan savaşları arkasına 1.Dünya savaşının patlak vermesi ile millet olarak büyük zorluklar yıkımlar yaşadık özellikle Çanakkale savaşları büyük insan kayıplarına sebep oldu. Muasır medeniyet dediğimiz milletler vatanımızı paylaşıp keyiflerine göre bölmek istediler, fakat bu millet haysiyetli vatan sever bir millettir.

Hiçbir zaman haysiyetsiz istilaları kabul etmemiştir. Bu yolda gerekirse gövdesini koymayı bilmiştir. İşte bu yoğun millet tüm dünyanın muasır dediği o devletlere karşı tek yürek tek bilek olmuş kendi kaderini kendi tayin etmiştir. Yine hür yine bağımsız yaşasın Türk milleti.


2. ETKİNLİK


 Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.


1. Türk milleti, bütün dünyaya nasıl örnek olmuştur?


Cevap:   Türk milleti, bütün dünyaya darbeye karşı duruşuyla örnek olmuştur.


2. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin temsilcisi olarak kuruluşundan günümüze hangi mücadeleleri vermiştir?


Cevap: Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin temsilcisi olarak kuruluşundan günümüze hangi mücadeleleri vermiştir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İstanbul işgalinden sonra ingilizler tarafından meclisi mebusan dağıtılacak Osmanlı Devleti fiilen bitirilmek istenmiştir. Fakat Mustafa Kemal paşanın önderliğinde Ankara da meclisin yeniden toplanması sayesinde 23 Nisan 1920 de yeni bir Türk devleti kurulmuş oldu.

Meclis halkın oyları ile seçilen mebuslar aracılığı ile yasama ve yürütme haklarını kullanarak milli mücadeleye yön verdi. Milli marş ve bayrak kanunu ile yeni bir anayasa oluşturarak bağımsız bir Türk devleti kurmuş olduklarını dünyaya ilan etmiş oldular.

TBMM’nin başlıca görevleri, başkanlık divanı, komisyonlar, genel kurul ve siyasi parti grupları dahil olmak üzere her türlü bilgi desteği sağlamaktır. Kanun teklifleri ve taslağı hazırlamak, çözümleme, tutanak ve basım işlerini yürümektir.


3. TBMM’ye “Gazi Meclis” adının verilmesinin sebebi ne olabilir? Anlatınız.


Cevap: TBMM’ye “Gazi Meclis” adının verilmesinin sebebi ne olabilir? Anlatınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Meclisimiz Kurtuluş Savaşına girmiş savası kazanmış ve milletine hizmete devam etmiştir. Cepheden dönen askerler gibi yaralı olan meclisimizi onurlandırmak için gazı unvanı verilmiştir.

15 temmuz da  darbe teşebbüsünde maruz kalan meclisimiz yaralanmış fakat yıkılmamıştır. Bundan dolayı meclisimiz gazı unvanını yenilemiş sayılır.


4. Millî birlik ve beraberlik bir millete neler kazandırır? Düşüncelerinizi anlatınız.


Cevap: Millî birlik ve beraberlik bir millete neler kazandırır? Düşüncelerinizi anlatınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Milli birlik ve beraberlik olmadan yaşayan toplumların düşmanları tarafından işgal edilmesi daha kolay olur. Milli birlik ve beraberlik bizi bir arada tutar bu bilince sahip olduğumuzda daha dirayetli daha sağlam bir şekilde dururuz. Bağımsızlığımızı korumamıza yardım eder.

Aynı zamanda vatanımızda mutlu huzurlu güvende yaşamamızın anahtarıdır. Ülke içinde sağlanan milli birlik ve beraberlik duygusu aynı zamanda ekonomik kültürel askeri sosyal alanlarda gelişmemize katkı sağlar. Bu gelişmeler daha sonra ekonomik ve teknolojik alanlarında gelişip kalkınmamıza neden olur.

Kısacası milli birlik ve beraberlik duygusu bir ülkenin gelişip kalkınması hem dış politikada hem kendi içinde huzurlu güvende yaşaması için gerekli en temel bilinçtir.


5. 15 Temmuz’da milletimiz nasıl bir tehlike atlatmıştır? Milletimiz bu tehlikenin üstesinden nasıl gelmiştir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: 15 Temmuz’da milletimiz nasıl bir tehlike atlatmıştır? Milletimiz bu tehlikenin üstesinden nasıl gelmiştir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

15 Temmuz da milletimizin başına gelen kalkışma devleti yok saymak, demokrasiyi yok etmek, devleti yok etmek, ipleri kimin elinde olduğu belli olmayan, dışarıdan yönetilen bir  terör örgütünün baskı rejimi ile karşı karşıya kalmıştır.

Bu örgütün lideri malum ülkede oturup kendisini muhterem efendi diye niteleyip insanların beynini yıkayarak devlet düşmanlığına dönmüş bir örgüt kurmuştur.

Bu tehlike karşısında millet erken uyanarak kalkışmayın engellemiş, Türk bayrağını eline alan her milletin ferdi yolları köprüleri kapatarak, ihtilalcilere gereken cevabı vermiştir.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 59 Soruları ve Cevapları


3. ETKİNLİK


A) Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerle ilgili bilgileri okuyunuz.


Beştepe 15 Temmuz Şehitler Abidesi


15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında darbecilere karşı mücadele ederken yaralanan ve şehit olan vatandaşlarımızın anısını yaşatmak için bu abide inşa edilmiştir. Ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen terör örgütlerine ve onların iş birlikçilerine karşı ülkemizin birlik ve beraberliğini pekiştirmeyi amaçlayan bir şekilde tasarlanmıştır.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 56-58-59-60-61-62-63 Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 56-58-59-60-61-62-63 Cevapları MEB Yayınları
“6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 56-57-58-59-60-61-62-63. Sayfa Cevapları MEB Yayınları “

Anıt yüksekliği 31,4 metredir. Anıtın toplam alanı 2500 metrekaredir. Anıt üzerinde 81 ili temsil eden insan silüetleri bulunmaktadır. Anıt alanında 250 şehidin isimleri ve taş baskı resimleri yer almaktadır. Anıtın en üstündeki ay yıldızı taşıyan yedi insan figürü ülkemizin yedi bölgesini temsil etmektedir.


B) Yukarıdaki görsellerden ve görsellerle ilgili verilen bilgilerden hareketle 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi sınıfınızda öğretmeniniz ve arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

15 temmuz demokrasiye vurulmak istenen bir darbeydi. Türkiye de ordu içerisine yuvarlanmış hain zihniyetlerin yurt dışından Türkiye düşmanlarının yönettiği bir terör örgütü tarafından milli iradeye sekte vurarak ihtilal yapmak amacı ile yapılmış bir kalkışmadır.

Bu kalkışmada tüm millet erken uyanarak milli iradesine, devletine sahip çıkmış seçilen seçimle gider demiş, göğsünü kurşunlara karşı siper etmiş, özgürlük, hürriyet ve bağımsızlık ruhuna sahip olan bu aziz millet kahramanca bu kalkışmayın durdurmuştur.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 60 Soruları ve Cevapları


4. ETKİNLİK


A) Aşağıdaki havuzda yer alan kelime ve kelime gruplarını uygun yerlere örnekteki gibi yerleştiriniz. İstediğiniz kelime ve kelime grubunu birden fazla kullanabilirsiniz.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 56-58-59-60-61-62-63 Cevapları MEB Yayınları
“6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 56-57-58-59-60-61-62-63. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

B) Bu kelime ve kelime gruplarından üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız.


Cevap: İnsan hakları eşitlik hukuk millet vatandaş milli egemenlik üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bir vatanın olmazsa olmazı o ülkenin vatandaşları dır. Her ülkenin kendi vatandaşı vardır. Fakat Türk milleti vatandaş olmanın yanında bir millet tir. Millet olmak öyle kolay değildir yüzyıllar içerisinde aynı dili aynı kültürü aynı örf ve geleneği olan ortak paydada buluşan karakteristik özellikleri aynı olan insanlar topluluğu bir millet oluşturur. Yoksa buradan çık git Belçika’nın da vatandaşı olursun. Anlayacağın vatandaş olmak kolay fakat bir millet olmak oğludur.

Bir vatan uğruna can vermek gözünü kırpmadan ölüme koşmak şehit olmak millet olmanın verdiği duygularla oluşur. Millettin oluşturduğu bu duygunun tam bağımsızlık ve özgürlükle taçlanması ise sadece milli egemenlikle olur yani parlamenter sistem le, halkın kendi yöneticisi ni kendi oyuyla seçme si milli egemenliği gerçekleştirir.

Bu ülke üzerinde yaşayan tüm insanlar birer birey se Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı dır. Ve ortak payda da buluşuyorsa Türk milleti oluşmuş olur, bu millet kendi geleceğini kendi tayin edebiliyorsa mili egemenlik gerçekleşmiş olur.


Cevap:   TBMM oy milli irade milli egemenlik siyasi partiler hükumet üç tanesini seçerek bir konuşma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Milli iradeyi geçerli kılmanın en iyi yöntemi bağımsız ve tarafsız seçimlerle gerçekleşir. Bir milletin reşit yaşa gelmiş tüm vatandaşlarının seçme ve seçilme hakkı bulunmaktadır. Seçimlere oy vermek için en önemli şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.

Daha sonra akli ehliyet vede reşit olmak aranır. Seçimlerin demokratik ve tarafsız olması için olmazsa olmazı Siyasi partilerdir. Her parti kendi ideolojisini güder fakat sonuçta hepsi vatana hizmet etmek için çalışır.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 61 Soruları ve Cevapları


5. ETKİNLİK


A) Aşağıda “birlik ve beraberlik” konulu bir özdeyiş ve atasözü yer almaktadır. Siz de “birlik ve beraberlik” konulu özdeyiş ve atasözleri bularak ilgili yerlere yazınız.


Cevap: Siz de “birlik ve beraberlik” konulu özdeyiş ve atasözleri bularak ilgili yerlere yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Birlik ve beraberlik konulu atasözleri

 • Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz
 • Kendi evini yapamıyorsan bir yapana taş taşı.
 • Sürüden ayrılanı kurt kapar.
 • Adam adama gerek olmasa her biri dağ başında olurdu.
 • Bir elin nesi var, iki elin sesi var.

Birlik ve beraberlik konulu özdeyişler

 • “Ülkede birliği koruyabilirseniz, yaşayabilirsiniz.” Bilge Kağan
 • “Birbirinize sırt çevirmeyin, kin tutmayın, kıskanmayın. Birbirinizle dostluğu kesmeyiniz.” Hz. Muhammed(S.A.V)
 • “Büyük işler, önemli atılımlar ancak birlikte çalışmakla elde edilebilir” Atatürk
 • “Siz birbirinizden ayrılırsanız hepiniz ok gibi birer birer kırılırsınız. Oysa birlik olursanız hiçbir kuvvet sizi kıramaz.” Oğuz Kağan

B) Yukarıdaki atasözleri ve özdeyişlerden seçtiklerinizi kullanarak “birlik ve beraberlik” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Metninize uygun bir başlık koymayı unutmayınız.


Cevap: “Birlik ve beraberlik” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Söze bir atasözü ile başlamak isterim. Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz. Veya  bir elin nesi var iki elin sesi var. Atalarımız atasözlerinden de anlaşılacağı gibi her zaman birliğe beraberliğe önem etmişlerdir.

Birliğin ve beraberliğin olduğu yerlerde problemler daha kolay hallolur. Yapılacak işler daha hızlı biter. Birlik ve beraberlik millet olarakta önemlidir. Millet olarak karşımıza gelen bir sorun durumunda tüm millet olarak aynı tepkiyi verirsek bu sorunu çözmemiz daha kolay bir hal alır.

Örneğin milli mücadele sırasında Mustafa Kemal milli mücadele için çabalarken milli iradeye karşı olup, amerikan veya İngiliz manasını destekleyen Osmanlı hükümetinin etkisi altında olan milli mücadeleye karşı hareket edenler ortaya çıkmıştır.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 62 Soruları ve Cevapları


6. ETKİNLİK


A) Aşağıdaki şiiri dize sonlarındaki ses benzerliklerine dikkat ederek okuyunuz.


ŞU SONSUZ KOŞU
Samsun’a ayak basmış kahraman bugün,
Çayır, çimen yeşermiş zafer yolunda.
Davul zurna sesinde şahlanır düğün,
Gönlüm coşup öter bir bahar dalında.
(…)
Nasıl çıkmış bir sabah Samsun’dan yola
Dağlardan dağlara o zafer türküsü,
Şahlanıp bayrak çekmiş her eski kola,
Taze bir bahar açmış yurdun gözünü.
(…)
Ceyhun Atuf KANSU


B) Yukarıdaki şiirde dize sonlarındaki ses benzerliklerini bulunuz. Bu benzerliklerin şiire olan katkısını açıklayınız.


Cevap: Şiirdeki benzerlikler anlatıma ahenk katarak şiirin etkileyici olmasını sağlamıştır.

…bugün,
…düğün,

…yolunda
…dalında

…yola
…kola

…türküsü
…gözünü


C) Dize sonlarında ses benzerliği olacak şekilde “Atatürk, vatan, birlik ve beraberlik” konularından biriyle ilgili en az iki dörtlükten oluşan bir şiir yazınız. Yazdığınız şiiri arkadaşlarınızla paylaşınız. Şiirinize uygun bir başlık koymayı unutmayınız.


Cevap: “Atatürk, vatan, birlik ve beraberlik” konularından biriyle ilgili en az iki dörtlükten oluşan bir şiir yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Atatürk

Mavi gözleri çakmak çakmak

Dalıyor ufuklara agfakı sarsarak

İleri atılıyor bir arslan gibi

Dagılıyor orduların beşi birden hepsi.

Sarı saçlarına dokunan rüzgar

Ruhunu sarsar geçmişe dalar

Nice şanlı ordular nice sanacaklar

Atatürk ün önünde eğilecekler.

Ö. Mağara


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 63 Soruları ve Cevapları


7. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Bu görsellerin çağrıştırdığı duygu ve düşüncelerinizi anlatacağınız hikâye edici bir metin yazınız.


Cevap:   Milli Mücadele ve Atatürk ile ilgili hikaye edici bir metin yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İstanbul’a işgal kuvvetleri girmesiyle Anadolu Türk aydınlarıyla dolmaya başlamıştı Mustafa Kemal Paşa Samsun’a çıkmış Erzurum ve Sivas da kongreler yapıp milli mücadele kararı almış Ankarayı üst seçmişti. Meclisi mebusan baskın yeyip İngilizler tarafından dağıtılınca Paşa güzel bir fırsat yakalamış oldu, Mustafa Kemal in aradığı fırsatı İngiliz altın tepside sunmuştu dağıtılan Meclisi istediği yerde toplama hakkı meclis başkanına aitti Paşa hemen bir telgraf la Celaleddin Arif i Ankara ya davet etti.

Mustafa Kemal le görüş ayrılığı olduğu halde mevzu vatan olduktan sonra gerisi teferruattır diyen Arif bey vatanı kurtarmak milli mücadeleye güç katmak için İstanbul’umda İngiliz devriyelerinden kaçarak Ankara’ya gelmeyi başardı. 23 Nisan 1920 de vekiller toplanarak bir cuma günü namaz dan sonra dua larla açıldı. Milli mücadele artık resmi ve devlet özelliği kazanmış Mustafa Kemal Paşa liderliğinde ya istiklal ya ölüm parolası ile resmen başlamıştı.


Cevap:   15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Günü ile ilgili hikaye edici bir metin yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

15 temmuz gecesi evde arkadaşlarımla oturmuş sohbet ediyorduk, televizyonda ekranda bir şeyler vardı. Tank asker filan ben film sahnesi sandım önce sonra burası Boğaziçi köprüsü değil mi dedim arkadaşıma oda evet ses ver dedim kardeşime televizyonun sesini açtık biraz dinleyince TV de ihtilal yapılıyor olduğunu anlamıştım. Babam hep anlatırdı çok kötü bir şeydir ihtilal demokrasi yoktur, herkes eşit derler devlet yanlısı olanı bile asarlar soldan Necdet Adalıyı sağdan arkadaşımız Mustafa Pehlivan oğlunu eşit olsun diye astılar.

Çok masumun canı yandı demişti arkadaşlarımla böyle olmaz bu devlet bu vatan bizim sahipsiz değil dedim. Ne yapacak dediler gözüm Türk bayrağına ilişti Türk Türk’e silah sıkmaz alın bayrakları elinize dedim sıkarlarsa haindirler yürüdük. Köprüye oraya geldiğimizde asker dur ihtarı çekti.

Biz elimizde bayraklar la yürümeye devam ettik. Çünkü Türk asker i bayrağa ateş etmez diye düşünüyorduk birden ateş sesi duyduk ve arkası geldi kendimizi bir arabanın arkasına attık yanımdaki arkadaşlarım Kaan ve Alperene bunlar Türk askeri değil hain dedim. Gece boyunca direnişimiz sürdü ama geçit vermedik devleti ve demokrasiyi yıkmalarına, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.


GELECEK DERSE HAZIRLIK


Soru : “Vatan sevgisi” konulu bir şiir araştırınız.


Cevap: “Vatan sevgisi” konulu bir şiir araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Görmek istediği memleketi mısralarında anlatan şair şiirinde doğayla iç içe herkesin barışık olduğu refah seviyesinin yüksek olduğu zengin fakır ayrımının yapılmadığı bir vatan istediğini anlatır şiir.

Memleket isterim

Gök mavi dal yeşil tarla sarı olsun

Kuşların çiçeklerin diyarı olsun

 

Memleket isterim

Ne basta dert ne gönülde hasret olsun

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun

 

Memleket isterim

Ne zengin fakır ne sen ben farkı olsun

Kıs günü herkesin evi barkı olsun

 

Memleket isterim

Yasamak sevmek gibi gönülden olsun

Olursa bir şikâyet ölümden olsun

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Hamdiye dedi ki:

  Türk Milleti birbirine çok bağlı bir millettir. Birlik beraberlik içinde yıllarca yaşamışlardır .Türk milleti arasındaki hoşgörü sayesinde dünyanın birçok yerinde takdir edilecek Millet haline gelmiştir. Bunların en büyüğü örneklerinden biri 15 Temmuz zaferidir ,yapılan hain darbeden sonra Türk milleti birbirine kilitlenip Türk milletini kurulmuştur dünyaya büyük bir bağlılık örneği olmuştur. Bu yüzden milletimizi korumalı ve gelebilecek tehditlere karşı önlemler almalıyız.

 2. Nuran dedi ki:

  Birlik ve beraberlik toplumlar için en önemli davranış biçimi olarak ifade edilmektedir birlik ve beraberlik içerisinde olan bir millet bir toplum sürekli olarak gelecek olan sorular kolay bir şekilde çözülebileceğine inanıyorum çünkü Türk milleti birlik ve beraberlik içerisinde olduğundan dolayı Milli Mücadele’yi Kurtuluş Savaşı’nda Çanakkale Savaşı ve yakın tarihimizde yer alan 15 Temmuz mücadelesini kazanarak Türk milletinin Vatanına ne kadar bağlı olduğunu ve birlik ve beraberlik içerisinde düşmana  nasıl tek bir yumruk olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini biliyoruz işte bu birlik ve beraberlik Türk milletini ve Devleti’ne Çağdaş medeniyetler düzeyine çıkaracaktır.

 3. Hamdiye dedi ki:

  Türk milleti herhangi bir tehdide karşı birbirine kenetlenerek bu aziz vatanı korunmasını gerektirecek her şeyi yapmışlardır. 15 temmuz’da meydana gelen darbe girişimindeTürk milleti birbirlerine kenetlenip yardımlaşma ve dayanışma çerçevesi içinde Türk milleti için ellerinden gelen savunma taktiklerini yapmışlardır. Türk milleti meydana gelen bu hain girişimde verdiği şehitler ve gaziler o günün nasıl yaşandığını anlatmaktadır.ülkemizde gelebilecekler hangi dış ve iç desteklerde Türk milleti vatanı korumak için elinden gelen her şeyin en iyisini yapabileceğini 15 temmuz darbe girişiminde de göstermiştir. bu cennet vatanı tarihimiz boyunca yaşamış olduğu savaşlar ve tehditlere karşı Türk milleti gösterdiği milli mücadeleler sayesinde korumuştur.

 4. Buse dedi ki:

  SİZİN SAYENİZDE DERSLERİMİ DAYA HIZLI VE DAHA KOLAY YAPIP DERSLERİM ÇOK YÜKSEK NOT ALIYORUM ÇOK ACIK VE NET SİNİZ HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.