6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 68-69 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bir Çanakkale Türküsü’nün Hikâyesi Okuma Metni Cevapları Sayfa 68, 69


Bir Çanakkale Türküsü’nün Hikâyesi Okuma Metni Cevapları


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 68 Soruları ve Cevapları


Çanakkale Türküsü’nün hikâyesini biliyor musunuz? Birinci Dünya Savaşı sırasında dünyanın birçok yerinde birçok cephe vardı ve Çanakkale bunlardan sadece biriydi. Osmanlı Devleti ileİtilaf Devletleri arasında Çanakkale’de verilen bu savaş diğer cephelerden çok daha fazla önem taşır.

Çanakkale Cephesi o kadar önemlidir ki dünya tarihini etkilemiştir. Türk milletinin yoksulluk içinde, imkânsızlıklarla savunmaya çalıştığı topraklarında kazandığı çok büyük bir zaferdir. Üstelik Türk askerlerinin savunduğu topraklar tüm dünya için de çok değerli topraklardır. Bu nedenle Çanakkale’deki bu mücadele üzerine birçok türkü yakılmış ve şiirler yazılmıştır. Türk milleti açısından bu savaşın en önemli yönü ise Türk milletine mücadele edecek gücü ve bilinci kazandırmış olmasıdır. Millî Mücadele’nin ilk örnekleri bu cephede görülmüştür. Mustafa Kemal Atatürk de bu cephede verdiği mücadele ile Türk milletine kendini göstermiştir.

Çanakkale Türküsü, bu önemli ve zorlu savaşta şehit olan binlerce askerimiz için söylenmiştir. Çanakkale Deniz Savaşı henüz başlamadan önce askerler harbe hazırlanırken oluşturulmuştur. Çanakkale yöresinde söylenen bir aşk türküsünün üzerine savaşla ilgili sözler ilave edilmiştir. Seyfullah isimli bir öğrenci, İstanbul’da yaşayan annesine 29 Eylül 1914 tarihinde bir mektup yazmıştır. Mektubunda, “Birkaç günden beri Çanakkale sokaklarından askerler geçiyor. ‘Çanakkale içinde aynalı çarşı / Anne ben gidiyorum düşmana karşı’ şarkısını söylüyorlar.” ifadeleri yer almaktadır. Savaşın öncesinde bu türkü doğmuş, savaş sırasında askerler tarafından söylenmiştir. Savaş bittikten sonra da askerlerin geri döndüğü toprakların hepsine bu türkü askerlerin ağzında gitmiştir. Anadolu’nun her yöresinde, dönemin bütün Osmanlı coğrafyasında Çanakkale Türküsü söylenir. Günümüzde de bu türkü dilden dile aktarılarak söylenmeye devam etmektedir.

Ünal DİRLİK


Soru : Çanakkale Türküsü’nün hikâyesini biliyor musunuz?


Cevap: Çanakkale Türküsü’nün hikâyesini biliyor musunuz? 

Cephede bulunan askerlerin bir aşk türküsünün üzerine sözler yazarak söylediği bir türküdür.

Dönemin öğrencilerinden Seyfullah’ın ailesine yazdığı 29 Eylül 1914 tarihli mektupta “Sokakta askerlerin dolaşmaya başladığını, boğazda İngiliz ve Fransız gemilerinin dolaştıklarını duyduğunu ve sokakta dolaşan askerlerin “Çanakkale içinde Aynalı Çarşı, Anne ben gidiyom düşmana karşı” türküsünü söylediklerini belirtmektedir.

Mektuptaki dizilere bakıldığında savaş öncesinde yazıldığı anlaşılmaktadır. Savaş sonrasında cephede savaşıp şehit olan askerlere ithaf edilmiştir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Hamdiye dedi ki:

  1915’te ülkemizde savaşlar yoksulluk Osmanlı Devleti’nin çöküşü birçok olumsuz şeyler vardı Osmanlı Devleti en zor zamanlarından birini yaşıyordu Atatürk bu ülkeyi savaşlardan yoksulluktan kurtarmak için birçok mücadeleler vermiştir .Bu mücadelelerden biri de Türk milletinin Çanakkale’de verdiği mücadeledir. Bu mücadelede hem yoksulluk savaş için yetersiz malzeme hem de birçok olumsuzluklar vardı .Türk milleti inancı Azmi ve yardımlaşması ile bu şavaşı’nda üstünden geldi birçok şehit vermesine rağmen bu ülkeyi korumayı ve kullanmayı başardı.

 2. Nuran dedi ki:

  Çanakkale türküsü Çanakkale Savaşı sırasında Çanakkale’de yaşanmış olan kahramanlıkları ifade eden ve Çanakkale’ye genç yaşta giderek şehit olan çocuk kahramanlarımızı ifade ettiğini söyleyebiliriz Çanakkale türküsü bizlere Çanakkale Zaferi’nin Ne zorluklarla kazanıldığını ve Türk milletinin ne sıkıntılar içerisinde olduğunu ifade eder önemli milli türkülerimizden bir tanesidir.

 3. Hamdiye dedi ki:

  Çanakkale zaferi Türk milletinin binlerce mücadeleler verir ve bu cennet vatanı düşmanlardan kurtardığı ve kendi dünyaya kanıtladığı en büyük zaferlerinden biri sayılmaktadır. Çanakkale zaferinde binlerce şehidimiz ve gazimiz olmuştur. Çocuk yaşta askerler yaşlılar ve kadınlar bu savaşta mücadeleler vermiştir.savaşta verilen mücadeleler bu cennet vatanı düşmanlardan kurtarmak ve Türk milletine yeniden geri kazandırmak içindir. Çanakkale zaferini her sene anıyor ve anımsıyor uz. Şehitlerimizi gazilerimizi asla unutmayacağız.bizler de bu cennet vatanı için elimizden gelen her şeyin en iyisini yapmakla yükümlüyuz. Verdiğiniz bilgiler sayesinde ÇanakkaleSavaşı’nda verilen savaşların getirdiği zorluklara da tanık olmak dayız. Onları hürmetle anıyoruz.

 4. toplum dedi ki:

  Çanakkale destanı’nda yalnız askerler ve erkekler değil çok küçük yaşta olan çocuklar kadınlar mücadele etmiştir. Daha askerlik Münih forması bile üstüne olmayan erkek çocukları Çanakkale’nin korunması ve vatan topraklardan düşmanların girmemesi için cephelerde savaşmış bu alanda şehit ve gazi olmuşlardır. Çanakkale türküsü Çanakkale verilmiş olan mücadeleyi gösteren en güzel şekilde anlatan türkülerden biridir. Çok az imkanlar çok az asker olmasına rağmen güçlü düşmana karşı büyük mücadeleler ve zaferler kazanan Türk toplumu birlik ve beraberlikle bunu başarmışlardır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.