6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 74-80-81-82-83 Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Aziz Sancar Metni Cevapları Sayfa 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83


Aziz Sancar Metni Cevapları


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 74 Soruları ve Cevapları


HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. Önemli buluşlar yapmış Türk-İslam bilginleri hakkında yaptığınız araştırma sonucu elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Önemli buluşlar yapmış Türk-İslam bilginleri ile ilgili bir araştırma yapınız.  konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

El-Hârizmi(780-850): Matematik alanındaki çalışmalarla tanınan Hârizmi cebrin babası olarak bilinir. Birinci ve ikinci dereceden denklem çözümünün yer aldığı kitabı matematik tarihindeki ilk kitaptır.

Fârâbi(872-950): Filozof, gök bilimci, bilim adamı olan Fârâbi yaptığı çevirilerle İslam dünyasında felsefenin anlaşılmasına katkı sağlamıştır. İslam dünyasında pozitif bilimleri başlatan kişidir.

İbn-i-Sina (980-1037): Tıp alanında önemli çalışmalar yapmış  ve yazdığı El-Kanun fi’t-Tıb (Tıbbın Kanunu) kitabi yıllarca temel eser olarak kullanılmıştır. Modern bilimin kurucusu ve hekimlerin önderi olarak tanınır.

Piri Reis(1465-1554): Denizci ve kartograf. Amerika kıtasını gösterdiği “Kitab-ı Bahriye” ile tanınmıştır.


2. Son zamanlarda bilim alanındaki gelişmelerden dikkatinizi çeken birini arkadaşlarınıza anlatınız.


Cevap: Son zamanlarda bilim alanındaki gelişmelerden dikkatinizi çeken birini arkadaşlarınıza anlatınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Son zamanlarda bilim alanındaki gelişmeler dikkat ederek Aziz Sancar’ın hasarlı hücreler ile ilgili yapmış olduğu DNA çalışmaları ile beraber bu hasarlı hücrelerin onarılarak birçok genetik hastalığının önlenmesinde katkı sağladı ve bu sayede Nobel  Ödülü  aldığını söyleyebiliriz.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 80 Soruları ve Cevapları


1. ETKİNLİK


Soru : Aşağıda anlamları ve bazı harfleri verilen kelimeleri metinden hareketle örnekteki gibi tamamlayınız.


Cevap:

 • Genetik→ Kalıtım bilimi.
 • Şifa→ Bedensel veya ruhsal bir hastalığın son bulması, hastalıktan kurtulma.
 • Muazzam→ Çok büyük, alışılmışın sınırlarını aşan, güçlü.
 • Gizem→ Sır.
 • Tez → Bir sınav kurulu önünde savunulan bilimsel eser.
 • Konferans → Uzman bir kişi tarafından yapılan bilgilendirici konuşma.
 • Rozet → Yakaya sembol olarak takılan küçük metal nesne.
 • Hürmet → Saygı.

2. ETKİNLİK


Soru : Okuduğunuz metinle ilgili, 5N1K sorularını kullanarak örnekteki gibi sorular hazırlayınız. Bu soruları arkadaşlarınıza yöneltiniz.


Cevap:

 1. Kim? :Bilim alanında Nobel ödülü alan ilk Türk bilim adamı kimdir?
 2. Ne? : Aziz Sancar’ın en büyük hayali neymiş?
 3. Ne Zaman? : Aziz Sancar ne zaman doğmuştur?
 4. Nerede? : Aziz Sancar ilk ve orta öğrenimini nerede tamamlamış?
 5. Niçin? : Aziz Sancar niçin tıp eğitimi almaya karar vermiş?
 6. Nasıl? : Aziz Sancar nasıl bir çocukmuş?

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 81 Soruları ve Cevapları


3. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki metinleri okuyunuz. Metinlerin altında yer alan çalışmaları tamamlayınız.


A


1985 yılında İstanbul’da doğdum. Çocukluk yıllarımda en büyük hayalim büyük bir geminin kaptanı olmaktı. Bunun için çok çalışıp çok okudum. 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Mühendisliği Bölümünü kazandım. Okulu bitirdikten sonra İzmit’te bir firmada gemi tasarımcısı olarak çalışmaya başladım.


B


1985 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk yıllarında en büyük hayali büyük bir geminin kaptanı olmaktı. Bunun için çok çalışıp çok okudu. 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Mühendisliği Bölümünü kazandı. Okulu bitirdikten sonra İzmit’te bir firmada gemi tasarımcısı olarak çalışmaya başladı.


A) İki metnin anlatıcıları arasındaki fark nedir? Örneklerle açıklayınız.


Cevap:

A metninde anlatıcı yazarın kendisi 1. tekil kişidir.. Kendi hayatı hakkında bilgileri , kendi ağzından vermektedir.

B metninde ise anlatılan şeyleri 3. bir kişi anlatmaktadır. Başkasına ait bilgileri aktarmaktadır.


B) Yandaki metni, B metnindeki anlatım özelliklerine uygun şekilde yeniden yazınız.


Bana “Zeynep, gelecekte nasıl bir hayalin var?” diye soranlara hep aynı cevabı veriyorum: “Dünyayı silahlardan temizlemek istiyorum.” Bunun için çok çalışmam gerektiğini biliyorum. İyi bir eğitim alarak hayalime adım adım yürüyeceğim. Önümde uzun, zorlu bir yol var. Ama ben de kararlıyım.


Cevap:

Kendisine “Zeynep, gelecekte nasıl bir hayalin var?” diyenlere hep aynı cevabı veriyordu: “Dünyayı silahlardan temizlemek istiyorum.” Bunun için çok çalışması gerektiğini biliyordu. İyi bir eğitim alarak hayaline adım adım yürüyecekti. Önünde uzun, zorlu bir yol vardı. Ama o da kararlıydı.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 82 Soruları ve Cevapları


4. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki zaman çizelgesinde Aziz Sancar’ın hayatındaki bazı bölümler yer almaktadır. Bu olayların anlatımında boş bırakılan yerleri metinden yararlanarak tamamlayınız.


Cevap:

1946 : 1946 yılında doğdum.

1960 : Hayalim tıp okumaktı çünkü umutla iyileşebilmek için çare bekleyen hastaların iyileşmesine yardımcı olabilirdim.

1970  : İki yıl doktorluk yaptıktan sonra Amerika’ya gittim. Burada Dallas’ta Teksas Üniversitesinde doktoramı moleküler biyoloji dalında DNA onarımı üzerine tamamladım.

1980 : Amerika’da eşimle birlikte bir “Türk Evi” açtık.

2000 : DNA üzerine yaptığım çalışmalar sırasında “DNA Onarımı” adlı keşfim ortaya çıktı.

DNA çalışmaları yapmamın sebebi şuydu: Kanser gibi hastalıkların tedavisinin sırlarının DNA moleküllerinde saklı olduğunu düşünüyordum.

2015 : 2015 yılında DNA alanında yaptığım çalışmalar bana bilim alanında Nobel Ödülü’nü kazandırdı.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 83 Soruları ve Cevapları


5. ETKİNLİK


Soru : Gelecek ile ilgili hayallerinizi anlatan bir konuşma yapınız. Konuşmanızda uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanınız.


Cevap: Gelecek ile ilgili hayallerinizi anlatan bir konuşma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Gelecekle ilgili Hayallerim Örnek vermek gerekirse ben de Güvenlik güçleri gibi polis ve asker olarak ülkeme gelebilecek tehlikelere karşı dimdik durmak ve ülkemi savunmak gibi bir hayalim olduğunu söyleyebilirim.


6. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki metni inceleyiniz. Metinde altı çizili kelimelerin hangi varlıkların adlarını karşıladığını bulunuz. Varlıkların adlarını ilgili kutuların içine örnekteki gibi yazınız.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 74-80-81-82-83 Cevapları MEB Yayınları
“6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 74-75-76-77-78-79-80-81-82-83. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

GELECEK DERSE HAZIRLIK


Soru : “Zaman” ile ilgili atasözlerimizi ve deyimlerimizi araştırınız.


Cevap: “Zaman” ile ilgili atasözlerimizi ve deyimlerimizi araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Atasözleri 

 • Vakitsiz öten horozun başını keserler: Her söz her zaman her yerde söylenmez. Başımız belaya girebilir.
 • Bugünün işini yarına bırakma: Bugün yapılması gereken işler ertelenmemeli gününde yapılmalıdır.
 • Vakit nakittir: Zaman çok değerlidir boş yere harcanmamalı kullanırken dikkatli olmalıyız.
 • Erteye kalan, arkaya kalır: İleriye ertelenen işler sürekli ertelenir ve asla bitmez.

Deyimler

 • Gel zaman git zaman: Aradan uzun bir zamanın geçtiğini ifade etmek için kullanılır.
 • Zaman almak: Yapılan işin uzun sürdüğünü ifade eder
 • Vaktini şaşmamak: Tam zamanında yapmak.
 • Zaman tanımak: Karar vermesi için, iş için bir süre aralığı vermek.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Hamdiye dedi ki:

  6sınıf Türkçe ders kitabı 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 cevapları için size teşekkür ederim. Buraya bakarak ben ve sınıf arkadaşlarım cevaplarınızı karşılaştırdık ,bilgilerimizi değerlendirdik. Bilim en büyük sanat dallarından biridir bilim sayesinde birçok icatlar yapılmış bu icatlar sayesinde hayat daha da kolaylaşmıştır bilimin ülke ekonomisine faydası saymakla bitmez. Yetişen Türk bilim adamları sayesinde ülkemiz birçok yenilikleri sahip olmuştur.

 2. Nuran dedi ki:

  Günümüzde bilim adamları genel olarak çalışmalarını sağlık alanında yürütmekle beraber genç çalışmalar ile beraber birçok hastalığa çözüm yolu aradıklarını ifade etmemiz mümkün olacaktır günümüzde insanları kalıtsal hastalıklardan Kurtarmak ve salgın hastalıkların önlenmesi için birçok aşı ve deney projesinin devam ettiğini biliyoruz insanların DNA yapısının değiştirilerek kanser aıds gibi hastalıkların ortadan kaldırılarak İnsanların sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri için birçok projeler yürüttüğünü ifade etmemiz doğru olacaktır işte biz de günümüzün gençleri olarak Çok çalışarak bilim adamı olmalı ve insanların daha rahat bir şekilde hayata adapte olması için birçok çalışmalar yaparak onların mutlu olmasını sağlamayı amaç edinmeniz gerekir.

 3. Hamdiye dedi ki:

  Bilim adamları binlerce çalışmaları yaparak ve deneylerde deneyerek birçok araç gereç tedavi yöntemleri gibi hayatımızı kolaylaştıracak icatları yapmışlardır. Bilim adamları genellikle sağlık alanında çalışmalar yaparak burada başarılar elde etmişlerdir.hastalıklarda tedavi bulunamadığı zaman bilim adamları binlerce deneyler yaparak bunun tedavi yöntemlerini bulmaya çalışırlar.ayrıca bilim adamları günlük hayatımızda kullandığımız birçok şeyi icat ederek yaşamımızı daha güzel bir hale getirmiştir. Örneğin elektriğinin bulunması ile beraber insanlar lamba gibi hayatımızı daha zorlaştıracak bir nesneden kurtararak çok rahat bir oğlana bize hediye etmişlerdir. Elektrik sayesinde kullanabileceğimiz bütün elektronik eşyaları kullanabiliyoruz.ülkesine yararlı bilim adamları ülkesi için ve dünya insanları için birçok yenilikleri adım verdiğiniz bitkiler sayesinde Aziz sancar’ı ilk kez daha tanımış ve yaptığı yenilikleri bir kez daha hatırlamışverdiğiniz bitkiler sayesinde Aziz sancar’ı ilk kez daha tanımış ve yaptığı yenilikleri bir kez daha hatırlamış oluyoruz. Aziz sancar’ın Türkiye’ye verdiği Onur sayesinde tüm dünyaya tanımış olduğunu söyleyebiliriz.bu konuda verdiğiniz bilgiler sayesinde derslerime bitirmiş oldum. Sizlere çok teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.