6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 90-92-93-94-95 Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Teknoloji Bağımlılığı Metni Cevapları Sayfa 90, 91, 92, 93, 94, 95


Teknoloji Bağımlılığı Metni Cevapları


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 90 Soruları ve Cevapları


HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. Hikikomori ile ilgili yaptığınız araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Hikikomori hakkında araştırma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kişi yaşamını tamamen bir odaya sığdırdığı kendini sosyal hayattan izole ettiği psikolojik rahatsızlıktır.

Odasında bilgisayar basında zamanını geçirir yemeğini odasında yer tuvalet ihtiyacını bile odasında karşılar. Aile bağlarının zayıflaması internet platformunda ulaşabilir içeriğin artmasının hastalığa neden olduğu düşünülmektedir. Hikikomori hastalarının 4 temel özelliği vardır.

 1. Kendilerini eve sınırlarlar
 2. İnsanlardan olası sosyal hayattan kendilerini sınırlarlar
 3.  Artan stres durumu. İlk başlarda konforlu rahat gibi gelse de sürenin artmasıyla yalnızlık hissi ve stres giderek artar.
 4.  Eşlik eden diğer psikolojik sorunlar. Depresyon kaygı bozuklukları anksiyete gibi psikolojik sorunlar  görülür.

2. Günlük yaşamınızda hangi teknolojik araçları kullanıyorsunuz? Örnekler veriniz.


Cevap: Günlük yaşamınızda hangi teknolojik araçları kullanıyorsunuz? Örnekler veriniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kullandığımız araçlara örnek olarak sabah uyanmama yardım eden çalar saat, evimizin hava sıcaklığını ayarlayan klima, haber, film ,çizgi film seyretmek için kullandığım televizyon, ödev yapmak için kullandığım bilgisayar ve yazıcım.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 92 Soruları ve Cevapları


1. ETKİNLİK


A) Metinde geçen anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarının anlamlarını TDK Türkçe Sözlük’ten bularak aşağıya yazınız.


Cevap:

 • Model: Otomobil, telefon, televizyon, bilgisayar gibi teknolojik araçlarda tip.
 • İhmal: Gereken ilgiyi göstermeme, boşlama, savsaklama, savsama, önem vermeme
 • Sanal: Gerçekte yeri olmayıp zihinde tasarlanan, mevhum, farazi, tahminî
 • Koordine etmek: Uyum ve düzen sağlamak (eşgüdümlemek)

B) Anlamlarını öğrendiğiniz kelimelerden üç tanesini seçerek bunları birer cümlede kullanınız.


Cevap:

 1. Kış defilesi için elbise modelleri çiziyorlardı.
 2. Sağlık ihmalleri sonucunda hasta hayatını kaybetti.
 3. Çocuklar sanal ortamda oyunlar oynadılar.
 4. Savaşta komutan askerleri koordine ediyordu.

2. ETKİNLİK


 Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.


1. Teknoloji bağımlılığı nedir? Anlatınız.


Cevap: Teknoloji bağımlılığı nedir? Anlatınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Teknolojinin yararları olduğu gibi insan üzerindeki en zararlı özelliği bağımlılık yapmasıdır. Ulaşılması çok kolay fakat zamanla bırakılması çok zor olabiliyor. Bağımlılığın en belirgin özelliği kişi teknolojik aletine ulaşamadığı zaman yoksunluk belirtileri göstermesidir.

Bu bağımlılık hem psikolojik hem fiziksel sorunları beraberinde getirmektedir. Bu bağımlığın farklı alt türleri vardır ‘İnternet bağımlılığı, oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı’ gibi. Kendimizde ya da çevremizde bağımlı olduğunu düşündüğümüz kişiler varsa destek almasına yardımcı olmalıyız.


2. Hangi teknolojik araçlar bağımlılık yapmaktadır? Açıklayınız.


Cevap: Hangi teknolojik araçlar bağımlılık yapmaktadır? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Gelişen teknoloji ve internet alt yapısının yaygınlaşması sonucu teknolojik araçlara ulaşımımız ve kullanım oranımız artmıştır. Kullanım süremiz arttıkça bu araçlara ihtiyacımız artacak belli bir süre sonrasında bu araçlar olmadan sanki yaşayamayacağımızı hissine kapılırız. Bu his bağımlılık olarak tarif edilir.

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, oyun konsolları televizyonlar bağımlılık yapan teknolojik araçlardır. Çok oyun oynayan biri oyun konsolları bilgisayara bağımlı olurken sürekli sosyal medya kullanan birisi akıllı telefonuna, tabletine bağımlı olur. Kullanım alanımıza göre teknolojik aletlere bağımlı oluruz.


3. Teknoloji bağımlılığı belirtileri gösteren kişiler hangi davranışları sergilemektedir?


Cevap: Teknoloji bağımlılığı belirtileri gösteren kişiler hangi davranışları sergilemektedir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

5 dakika diye girip saatlerini harcarlar. Asosyal davranış sergilerler yüz yüze konuşmak yerine sanal ortamı tercih ederler. Ruh halleri depresiftir zaman kavramını yitirirler bağımlı olduğu teknolojiyle vakit geçirmek için yalan söyleyebilirler. Oturarak çok fazla vakit geçirdikleri için enerjik değillerdir.


4. Kendimizi teknoloji bağımlılığından korumak için neler yapabiliriz? Açıklayınız.


Cevap: Kendimizi teknoloji bağımlılığından korumak için neler yapabiliriz? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kendi kontrolümüzü sağlamalıyız saatlerce girmek yerine kendimiz zaman çizelgesi oluşturup belli bir vaktimizi teknolojiye ayırmalıyız.

Hobi edinip onunla vakit geçirip sosyal dünyadan uzaklaşabiliriz.  Yapmayı isteyip yapamadığımız faaliyetleri gerçekleştirebiliriz teknolojiyle vakit geçirmek yerine.


5. Teknolojinin yararları ve zararları hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi örnekler vererek açıklayınız.


Cevap: Teknolojinin yararları ve zararları hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi örnekler vererek açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Sürekli gelişen teknoloji insanlık için umut verici olmasının yanı sıra bilmeden kendi sonunu hazırladığı bir araçtır aslında. Yararı ya da zararını belirleyen kullanım amacıdır.

Sağladığı iletişim, bilgi kolaylığı daha kolay bir yaşam sunması, zamandan tasarruf etmemize yardım eden, dünya üzerindeki sorunları çözmek için kullanılan teknoloji bu amaçlar uğruna kullanılırsa insanlığın yararına olacaktır.

Fakat insanlığın zararına olacak silahların gelişimi, kişisel bilgileri çalmak, özel hayata müdahale edecek, doğal dengenin bozulacağı şekilde kullanılması zararları olarak gösterilebilir.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 93 Soruları ve Cevapları


3. ETKİNLİK


Soru : Televizyon, bilgisayar, telefon, cep telefonu, akıllı telefon, internet, tablet derken teknoloji hayatın vazgeçilmezi oldu. Teknolojiyi kullanacağız ama nasıl, ne kadar ve ne zaman? Aşağıdaki kavramları, bu sorular çerçevesinde değerlendirip yorumlayınız.


Soru : Sınırlı kullanım (Ne kadar kullanmalıyım?) :


Cevap: İhtiyaçlarım doğrultusunda yeterli kadar kullanmalıyız.


Soru : Güvenli kullanım (Hangi siteleri kullanmalıyım?) :


Cevap: Güvenilir siteler ve edu, gov gibi devlet siteleri tercih edilmelidir. Ayrıca dosyalar şifrelenerek, anti virüs programı kullanmalıyız


Soru : Faydalı kullanım (Ne amaçla kullanmalıyım?) :


Cevap: Araştırmalar yapmak ve gerekli iletişimi sağlamak için kullanmalıyım.


Soru : Sağlıklı kullanım (Kullanırken ruh ve beden sağlığımı nasıl koruyabilirim?) :


Cevap: Gerekli dik duruş, en az 30 cm göz uzaklığıyla fazla zaman geçirmeden kullanmak


4. ETKİNLİK


Soru : Telefonsuz, televizyonsuz ve internetsiz bir gün hayal ediniz. Böyle bir günde arkadaşlarınızla ve ailenizle ilişkilerinizde neler değişirdi? Aşağıya yazınız.


Cevap: Telefonsuz, televizyonsuz ve internetsiz bir gün hayal ediniz. Böyle bir günde arkadaşlarınızla ve ailenizle ilişkilerinizde neler değişirdi? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bu bağımlısı olduğumuz telefon, tv ve internetin olmadığı bir gün hayatımızın en farklı günü olabilirdi. Günümüzde yaşlısından gencine herkes elinde telefon, sohbet etmekten uzak bir vaziyetteler. Akşamları bir saatliğine elektrik kesildiğinde bile insanlar birbirleriyle sohbet edebiliyorlar.

Böyle bir günümüz olsa bence çok güzel olur. Telefonun, internetin olmadığı 90 lı yıllardaki gibi küçük çocuklar oyunlar oynar. Bende anneme ev işlerinde yardım ederim işimiz bitincede oturur sohbet ederiz, arkadaşlarımıza misafirliğe gider onlarla sohbet eder eğleniriz. Evde kendimizi eğlendirecek oyunlar oynarız. Bu şekildede aramızdaki bağları güçlendirmiş oluruz.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 94 Soruları ve Cevapları


5. ETKİNLİK


Soru : Teknolojinin birçok faydasının yanında, “Teknoloji Bağımlılığı” metninde de anlatıldığı gibi bazı olumsuzlukları da vardır. Sosyal medyada aşağıdaki bilgileri paylaşmanın yol açabileceği olumsuzluklara örnekler yazınız.(Doğum tarihim-Bir fotoğrafım-Kimlik bilgilerim-Yediğim yemeğin fotoğrafı-Şu anda bulunduğum yer-Ev adresim)


Cevap: Sosyal medyada aşağıdaki bilgileri paylaşmanın yol açabileceği olumsuzluklara örnekler yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Doğum tarihim :Doğum tarihimden hesap şifrelerimde değişiklik yapabilirler. Beni dolandırmaya çalışabilirler.

Fotoğrafım:Fotoğrafımı kullanarak hesap kurum bşka insanları dolandırabilirler. Sahte evraklar düzenleyip yasal olmayan işler yapabilirler.

Kimlik bilgilerim : En tehlikelisi kimlik bilgileridir. İnternet üzerinde kredi yada kart başvurusunda bulunabilir. Başka yerlerden bizim bilgilerimizle hesap açıp alışveriş yapabilirler.

Yediğim yemeğin fotoğrafı :Yediğimiz yemeğin resmini paylaşarak kimsenin dikkatini çekemeyiz, yada gösteriş yapamayız. Çocuklar, hamile bayanlar, maddi durumu olmayanlar görüp canları çekebilir.

Şu anda bulunduğum yer:Konumumdan kolayca beni bulabilirler.

Ev adresim :Hırsızlara yol göstermiş oluruz hem benim ismimi hem evimi bildikleri için rahatça evimize gelebilirler.


6. ETKİNLİK


A) Aşağıda teknoloji bağımlılığına karşı geliştirilmiş bazı sloganlar bulunmaktadır. Bu sloganları okuyunuz.


Cevap:

 • İnternete bağlı ol, bağımlı olma!
 • Sosyal çevreni sosyal medya ile sınırlama!
 • Teknoloji çözüm üretir, bağımlılık sorun üretir!

B) Sınıfta beyin fırtınası yöntemi ile benzer sloganlar üretiniz. Ürettiğiniz sloganlardan beğendiklerinizi uygun sosyal medya ortamında paylaşınız.


Cevap: Teknoloji bağımlılığına karşı sloganlar üretiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

 1. Bırakın telefonu tableti dışarıda bir hayat var, onunda tadını çıkarın….
 2. İhtiyacın kadar kullan teknolojinin kölesi olma..
 3. İnternete bağlan ama bağımlısı olma..
 4. Bu gün o telefonu eline alma, evdekilerde seni özlemiştir.
 5. Kullanmayı bilirsen teknolojide güzeldir.
 6. Her şeyin bir ölçüsü var teknolojininde fazlası zarar..
 7. İnternette hayat yok, hayat sokaklarda..
 8. Sıkıca hayata bağlan internet değil…
 9. Sanal dünyanın ışığına kanma,gerçek  hayat daha aydınlık yeter ki yaşamayı bil…
 10. Elektrik kesilince internetin kesilir, ama sokakta hayat aksamaz.
 11. Anılara bağlı kal internete değill…

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 95 Soruları ve Cevapları


C) Yazdığınız sloganlardan birini seçerek okulunuzda, teknoloji bağımlılığı karşıtı bir kampanya başlatacağınızı hayal ediniz. Kampanya planlaması için aşağıdaki formu kullanınız.(Kampanyanın Adı-Amaç (Kampanya sonunda ne elde etmek istiyoruz?)-Hedef Kitle (Bu kampanya ile kimlere ulaşmak, kimlere sesimizi duyurmak istiyoruz?)-Kampanyanın Başlangıç ve Bitiş Tarihleri-Kampanya Kapsamında Gerçekleştirilecek Etkinlikler-Kampanyada Görev Alacak Kişiler ve Sorumlulukları)


Cevap:

Kampanyanın Adı:

Teknolojik Bağımlılık ve Ailem

Amaç (Kampanya sonunda ne elde etmek istiyoruz?):

Teknoloji bağımlılığının aile yapısına verdiği zarar hakkında aileleri bilinçlendirmek ve aile yapısını güçlendirmek için kişileri ailenin önemi hakkında bilgilendirmek.

Hedef Kitle (Bu kampanya ile kimlere ulaşmak, kimlere sesimizi duyurmak istiyoruz?):

Teknoloji bağımlısı olan kişiler ve aileler

Kampanyanın Başlangıç ve Bitiş Tarihleri:

01.01.2020 – 31.12.2021

Kampanya Kapsamında Gerçekleştirilecek Etkinlikler:

Okullarda ilk olarak çocukların bilinçlendirilerek ailelerine bilgiler vermesi, sonra okullarda ve konferans yerlerinde ailelere bilgilerin verilmesiyle aile birliğinin sağlanmasının sağlayacak konuşmalar ve bilgilendirmeleri yapılması

Kampanyada Görev Alacak Kişiler ve Sorumlulukları:

Bu bölümde arkadaşlarınızı ve öğretmenlerini kampanya doğrultusuna göre yazmanız gerekmektedir.


7. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki cümlelerde geçen zamirleri bulunuz. Bu zamirlerin hangi varlığı işaret ettiğini yanındaki sütuna örnekteki gibi yazınız.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 90-92-93-94-95 Cevapları MEB Yayınları
“6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 90-91-92-93-94-95. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

GELECEK DERSE HAZIRLIK


Soru : Günümüzde kullanılan iletişim araçları ile ilgili bir araştırma yapınız.


Cevap: Günümüzde kullanılan iletişim araçları ile ilgili bir araştırma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzde kullanım iletişim araçları radyo, televizyon, faks makinesi, bilgisayar, cep telefonu, internet ve sosyal medya olarak sıralanabilir.

Radyo:  Elektromanyetik dalgalar arasındaki bağlantıyı kullanan radyo günümüzde popülerliğini yitirse de hala kullanılmaktadır. Radyonun mucidi konusunda kesin bilgiler olmamakla beraber Guglielmo Marconi radyonun babası kabul edilmektedir.

Televizyon: Kitle iletişim aracı olan televizyon 1923 yılında icat edilmiştir radyodan sonra hayatımıza girmiş ve geniş kitlelere hitap eden televizyonlar günümüzde hala önemini korumaktadır

Faks makinesi:  İcat edildiği zaman iletişimde etkin rol oynayan faks makineleri günümüzde evrakların kısa sürede karşı ulaşmasından dolayı resmi kurumlar arasında kullanılmaktadır. Faks makinesinin patenti 1843 yılında  Alexander Bain tarafından alınmasına rağmen modern faks makinesi 1970 yıllarında son halini almıştır.

Bilgisayar:  1847-1854  yılları arasındaki çalışmalarla  Boole  cebirinin  doğmasını sağlayan George Boole Bilgisayarın temellerini atmıştır. İlk modern bilgisayar olan Altair  3 Kasım 1962 de New York Times gazetesinde kullanmıştır. O tarihten beri sürekli gelişim halinde  olan bilgisayar  günümüzde hala gelişmeye devam etmektedir.

Cep telefonu : Cep telefondan önce telsiz cihazlarla iletişim sağlayan insanlar Motorola firmasında mühendis olan Martin Copper tarafından İcat edilen telefonla 1973 yılında tanıştı.   İlk bilgisayar gibi geliştirilmeye açık bir cihazdı1989 yılında antenli modemleri çıkarılmış günümüzdeki telefonların üretilmesi ise 1009 92 yılı dayanmaktadır Türkiye’de gerçekleşen telefon görüşmesi 23 Şubat 1994’te yapılmıştır.Cep telefonun son hali olan akıllı telefonlar telefon bilgisayar karışımı bir özelliğe sahiptir.

İnternet: 1969 yılında ABD Savunma Bakanlığının Arpaneti kullanmaya başlaması ile internet hayatımıza girmiştir. İnternet üzerinden gönderilen ilk mesaj Los Angeles‘daki Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör Leonard Kleinrock’ un laboratuvarından Stanford Araştırma Enstitüsüne gönderilmiştir.

1991 yılında geliştirilen World Wide Web(W.W.W)Protokolünün evlerde kullanılmaya başlanılması 1998 yılını buldu. Günümüzden en çok kullanılan iletişim aracı olmasının yanı sıra işlerin büyük çoğunluğu buradan gerçekleştirilebilmekte.

Sosyal Medya:  Gençler arasında daha popüler olan bu platform akla ilk Facebook gelse de daha  eskiye dayanmaktadır 1971 yılında  Ray Tomlinson un yan masadaki bilgisayara gönderdiği mail örmek gösterilmektedir . Facebook Twitter Instagram YouTube WhatsApp gibi platformların genel adı olan sosyal medyayı Günümüzde 3 milyara yakın insan kullanmaktadır.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Hamdiye dedi ki:

  Eskiden insanlar birbirlerini güvenirdi bu yüzden çocuklar güvenle sokaklarda bahçelerde oynayabilirler di .Bu güven yiprandiktan sonra çocuklar evde kaldı. Evde kalan çocuklar tablet bilgisayar ve televizyona yönlendirildi. Cocuklar belli bir zamandan sonra bunlara bağımlı hale geldi. Teknolojik aletler bağımlılık yapabilirler bunun için çocukları belirli saatlerde teknolojik aletleri yönlendirebiliriz .Sanal oyunlar yerine kendimiz ailece oyunlar oynayabiliriz .Televizyon ve internetteki zararlı içerikler için çocuklarımızı bilgilendirmeliyiz.

 2. Nuran dedi ki:

  Günlük hayatımızda hemen hemen bütün teknolojik aletlerden yararlandığımız ifade etmek gerekmektedir ulaşımda arabalar otobüsler uçaklar gemiler gibi trenler gibi birçok ulaşım aracını iletişimde televizyon dergi gazete cep telefonları radyo gibi teknolojik aletler kullanılmakta evimizdeyiz s çamaşır makinesi Şok’tan buzdolabı bilgisayar gibi birçok teknolojik alet kullanılmakla beraber bu teknolojik aletler insanların ihtiyaçları doğrultusunda Gelişmekte ve insanların yaşamlarını en kaliteli seviye çıkardığını ifade edebiliriz.

 3. Hamdiye dedi ki:

  Günümüzde çocuklar genellikle sokakta top oyunları oynamak yerine veya arkadaşlarıyla vakit geçirmek yerine daha çok internet karşısında zaman geçirmektedirler.internet çekici hoşver renkli yapısıyla çocuklara hemen olumsuz yönde etkileyerek bağımlılık haline getirebilecek birçok içerike yer vermektedir.bunun önüne geçebilmek için büyüklerimizden yardım almalıyız. Büyüklerimizin bize belirli bir program kurarak İnternet ortamında geçirdiğimiz vaktin sınırlanması ve güzel haline gelmesi için hazırlayabilirler.bunun yerine ailemizde sohbet etmek arkadaşlarımızla farklı oyunlar geç etmek veya sokakta oyunları oynayın bisiklet sürmek gibi oyunlarla zaman geçirmeyi tercih etmeliyiz. Çocukların büyümesi ve gelişmesi için oyunların çok önemli bir yeri vardır. O yüzden oyun oynayarak gelişimimize destekte edebiliriz.internet ortamından olumsuz olacak etkilerden kaçınarak zamanımızın kıymetini bilmeliyiz. Zaman çok değerli olduğu için zamanım bizene kazandıracağını düşünerek derslerimizi bu zaman çerçevesi içinde değerlendirmeliyiz. bu konu biz çocuklar için çok önemli olduğudan internetin bizi ele geçirilmesine izin vermemeliyiz.bu konuda bizi bilgilendirdi derslerimize yardımcı olduğunuz için size çok teşekkür ediyorum. Buraya bakarak yaptım ödevlerim den yüksek notlar alıyorum.

 4. // BadGirl // Dark // dedi ki:

  QwQ müq bir site umarım kapanmaz çünkü ödevlerimi hep bıradan yapıyorum. Tşk

 5. Meryem dedi ki:

  Teşekkürler Türkçe cevaplarınız bir harika Ben Meryem

 6. Merve dedi ki:

  çook teşekkür ederim cevaplarınız her zaman bana yardım ediyor  

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.