6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 96-97-98-99-100-101 Cevapları MEB Yayınları

Göster

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bak Postacı Geliyor Selam Veriyor Dinleme Metni Cevapları Sayfa 96, 97, 98, 99, 100, 101


Bak Postacı Geliyor Selam Veriyor Dinleme Metni Cevapları


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 96 Soruları ve Cevapları


HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. Günümüzde kullanılan iletişim araçlarıyla ilgili yaptığınız araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Günümüzde kullanılan iletişim araçları ile ilgili bir araştırma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzde kullanım iletişim araçları radyo, televizyon, faks makinesi, bilgisayar, cep telefonu, internet ve sosyal medya olarak sıralanabilir.

Radyo:  Elektromanyetik dalgalar arasındaki bağlantıyı kullanan radyo günümüzde popülerliğini yitirse de hala kullanılmaktadır. Radyonun mucidi konusunda kesin bilgiler olmamakla beraber Guglielmo Marconi radyonun babası kabul edilmektedir.

Televizyon: Kitle iletişim aracı olan televizyon 1923 yılında icat edilmiştir radyodan sonra hayatımıza girmiş ve geniş kitlelere hitap eden televizyonlar günümüzde hala önemini korumaktadır

Faks makinesi:  İcat edildiği zaman iletişimde etkin rol oynayan faks makineleri günümüzde evrakların kısa sürede karşı ulaşmasından dolayı resmi kurumlar arasında kullanılmaktadır. Faks makinesinin patenti 1843 yılında  Alexander Bain tarafından alınmasına rağmen modern faks makinesi 1970 yıllarında son halini almıştır.

Bilgisayar:  1847-1854  yılları arasındaki çalışmalarla  Boole  cebirinin  doğmasını sağlayan George Boole Bilgisayarın temellerini atmıştır. İlk modern bilgisayar olan Altair  3 Kasım 1962 de New York Times gazetesinde kullanmıştır. O tarihten beri sürekli gelişim halinde  olan bilgisayar  günümüzde hala gelişmeye devam etmektedir.

Cep telefonu : Cep telefondan önce telsiz cihazlarla iletişim sağlayan insanlar Motorola firmasında mühendis olan Martin Copper tarafından İcat edilen telefonla 1973 yılında tanıştı.   İlk bilgisayar gibi geliştirilmeye açık bir cihazdı. 1989 yılında antenli modemleri çıkarılmış günümüzdeki telefonların üretilmesi ise 1009 92 yılı dayanmaktadır Türkiye’de gerçekleşen telefon görüşmesi 23 Şubat 1994’te yapılmıştır.Cep telefonun son hali olan akıllı telefonlar telefon bilgisayar karışımı bir özelliğe sahiptir.

İnternet: 1969 yılında ABD Savunma Bakanlığının Arpaneti kullanmaya başlaması ile internet hayatımıza girmiştir. İnternet üzerinden gönderilen ilk mesaj Los Angeles‘daki Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör Leonard Kleinrock’ un laboratuvarından Stanford Araştırma Enstitüsüne gönderilmiştir.

1991 yılında geliştirilen World Wide Web(W.W.W)Protokolünün evlerde kullanılmaya başlanılması 1998 yılını buldu. Günümüzden en çok kullanılan iletişim aracı olmasının yanı sıra işlerin büyük çoğunluğu buradan gerçekleştirilebilmekte.

Sosyal Medya:  Gençler arasında daha popüler olan bu platform akla ilk Facebook gelse de daha  eskiye dayanmaktadır 1971 yılında  Ray Tomlinson un yan masadaki bilgisayara gönderdiği mail örmek gösterilmektedir . Facebook Twitter Instagram YouTube WhatsApp gibi platformların genel adı olan sosyal medyayı Günümüzde 3 milyara yakın insan kullanmaktadır.


2. Günlük hayatınızda en çok kullandığınız iletişim aracı nedir? Nedenleriyle açıklayınız.


Cevap: Günlük hayatınızda en çok kullandığınız iletişim aracı nedir? Nedenleriyle açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Telefon icat edilmesi ile uzakları yakın eden bir cihaz olmuştur bu sayede haberleşmek çok daha hızlı hale gelmiştir. Zamanla telefon evlere girmiş ve son otuz yıl da ise ceplere girmiştir.

İnterneti cep telefonuna entegre olması ile mail medya ve sosyal medya aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Fotoğraf  çekmesi  video çekmesi ve paylaşa  bilmesi herkesin onu aktif olarak kullanılmasına sebep olmuştur. Günlük hayatın içinde en çok kullanılan iletişim aracı cep telefonlarıdır.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 97 Soruları ve Cevapları


1. ETKİNLİK


Soru : Metni dinlerken not aldığınız kelime ve kelime grupları ile bunların anlamlarını tahmin ederek aşağıya yazınız. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.


Cevap:

 • Kızılderili: Amerika yerlilerine verilen ad
 • Ulak: Haber getiren kimse
 • Muamele: Davranma, davranış
 • Konaklama: Yolculuk sırasında bir yerde durup geçici bir süre kalma
 • Telgraf: İki merkez arasında, kararlaştırılmış işaretlerin yardımıyla yazılı haberlerin veya belgelerin iletimini sağlayan bir telekomünikasyon düzeni

2. ETKİNLİK


Soru : Haberleşme araçlarındaki gelişmelerle ilgili görüşlerinizi, dinlediğiniz metinde anlatılanlarla ilişkilendirerek arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Haberleşme araçlarındaki gelişmelerle ilgili görüşlerinizi yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzde haberleşme araçlarındaki gelişimi hızlı bir şekilde ilerlemek de beraber insanların hayatını en iyi şekilde kolaylaştırdığını söyleyebiliriz.

Haberleşme araçları sayesinde insanlar günden ve dünya hakkındadır mesafe tanımadan o ülkeler arasındaki var olan sorunları politikaları ekonomiyi ve birçok konu hakkında bilgiler edilmekle beraber çeşitli insanlara da kolay bir şekilde erişebildiklerini söyleyebiliriz.

Ayrıca günümüzde var olan haberleşme araçlarının gelişimi ile beraber insanların mesafe tanımadan ticaretlerini yapabilmekte diğer insanlarla kolay bir şekilde iletişimlerde Bunlar üzmekte akrabaları ve Dostları ile iletişim kurabilmek T Ayrıca gerekli araştırmaları da bu sayede kolay bir şekilde yürütebilir dediklerini söylemek doğru olacaktır.


3. ETKİNLİK


Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metinden hareketle cevaplayınız.


1. İnsanlar, yazı icat edilmeden önce nasıl haberleşiyorlardı? Anlatınız.


Cevap: İnsanlar, yazı icat edilmeden önce nasıl haberleşiyorlardı? Anlatınız. İnsanlar, yazı icat edilmeden önce nasıl haberleşiyorlardı? Anlatınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.  

Haberleşmek  davul sesi hayvan sesi ıslık sesi  düdükler kullanarak haberleşme sağlanmıştır. Mağara duvarına taşlara zeminlere çizilen resimler şekiller figürler aslında kendinden sonra gelene bilgi vermek için yapılmış bir tür iletişimdir. Haberleşmek için kullanılan bir diğer yöntem ise Semafor kuleleridir. Karşılıklı iki tepeye dikilen kulelerden her harf için kollar farklı şekillere sokulur karşı kuleye mesaj harf harf iletilirdi.

Buna benzer bir haberleşme çeşidi olan dumanlar haberleşme toplulukların sadece kendilerini bildiği şekiller üzerinden haberleşmesini sağlamıştır. Yazının icadından önce insanın kullandığı diğer bir iletişim yöntemi ise aynalardır. Sadece eğitimi almış kişiler tarafından okunabilmekteydi.


2. Posta güvercinleriyle mektup göndermeden önce nelere dikkat edilirdi?


Cevap: Posta güvercinleriyle mektup göndermeden önce nelere dikkat edilirdi? Posta güvercinleriyle mektup göndermeden önce nelere dikkat edilirdi? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Yazının icadı ve güvercinlerin yön bulma konusunda başarıları fark edildikten sonra kullanılmaya başlanmıştır. Posta güverciniyle mektup gönderilmeden önce dikkat edilecekler.

 • Önce eğitimle kademe kademe uçabileceği mesafe arttırılırdı.
 • Aç karnına eğitilir yuvasına vardığında kendisini hazır yemek beklerdi böylece yolda dikkatinin dağılması önlenirdi.
 • Taşımayacağı yükten fazlası ve ona zarar verebilecek eşyaların gönderilmesinden kaçınılırdı.
 • Fırtınalı ve yağmurlu havalarda gönderilmezdi.
 • Gönderilecek mesaj iyi hazırlanmalıydı. Kısa ve öz olmalıydı.
 • Mesajın karşıya ulaşması için ikinci bir güvercin daha yollanırdı.

3. Mektup ile elektronik posta arasında hangi benzerlik ve farklılıklar vardır? Açıklayınız.


Cevap: Mektup ile elektronik posta arasında hangi benzerlik ve farklılıklar vardır? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Benzerlikler: Yazılı iletişim aracı olarak kullanılır. Karşı tarafa duygu düşünce isteklerimizi iletebiliriz. İkisinde de gönderen ve alıcı kişiler belirlidir. Mektup ve elektronik postalara gönderilen kişiden geri cevap yazılabilir.

Farklılıklar: Mektuplar karşı tarafa elektronik postaya göre daha geç ulaşır. Mektup yazılırken kişi el yazısını kullanırken elektronik postalar dijital ortamda yazılır. Mektubun ulaşması için aracıya ihtiyaç duyarken elektronik postalarda aracı ihtiyacı yoktur. Mektubun ulaşım süresi hava koşullarına bağlıdır. Elektronik posta için sadece internete bağlı olmamız yeterli. Mektup yazarken o an yaşadığımız duyguları çizimler yaparak karşı tarafa ulaştırabiliriz elektronik postalarda bu mümkün değildir.


4. Sizce mektup yazıp cevabını heyecanla beklemek mi yoksa kısa mesajlarla hızlı iletişim kurmak mı daha zevkli olur? Tartışınız.


Cevap: Sizce mektup yazıp cevabını heyecanla beklemek mi yoksa kısa mesajlarla hızlı iletişim kurmak mı daha zevkli olur? Tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ben mesaj atmak yerine mektup yazmak daha heyecan verici çünkü cevaplarını öğrenmek için bekliyoruz. Mektup yazdığımız kişiye ne cevap verecek acaba nasıldı gibi düşünerek içimizde bir heyecan kaplıyor. ama mektup yazmak biraz sabır işi gerektiriyor. Çünkü ne zaman mektubun geleceği belli değil ve uzun bir süre bekleyebiliriz. mesajlarda böyle değildir verdiğimiz cevabı kolaylıkla yanıtını geri alabiliriz ama mektubun verdiği heyecanı vereceğini zannetmiyorum.


5. Günümüzdeki gelişmiş haberleşme teknolojisi eğitimde etkin olarak nasıl kullanılabilir? Fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Günümüzdeki gelişmiş haberleşme teknolojisi eğitimde etkin olarak nasıl kullanılabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Gelişmiş haberleşme teknolojisi eğitimde de günümüzde etkin olarak kullanılmaktadır. Günümüzde pandemi sebebi ile okullar açılamadığı için canlı dersler başlamıştır. Bu dersler görüntülü bir görüşme programı sayesinde yapılmaktadır.

30-40 kişilik bir sınıfın öğrencileri bile aynı anda canlı olarak sisteme bağlanarak öğretmenleriyle iletişim kurabilirler. Toplu mesaj grupları kurularak sınıf arkadaşları ve öğretmen ile sürekli haberleşme içerisinde olunabilmektedir. Haberleşme teknolojisi günümüzde en etkili ve faydalı bir şekilde kullanılmaktadır.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 98 Soruları ve Cevapları


4. ETKİNLİK


Soru : Metinden hareketle geçmişten günümüze kullanılan iletişim araçlarını yazınız.


Cevap:

Yazı İcat Edilmeden Önce : Davul, duman iletişim araçları örnek olarak verilebilir.

Yazı İcat Edildikten Sonra : Mektup, güvercin, telgraf iletişim araçları örnek olarak verilebilir.

Günümüzde : Telefon, İnternet, televizyon, radyo, telsiz, gazete, dergi iletişim araçları örnek olarak verilebilir.


5. ETKİNLİK


Soru : Arkadaşlarınızdan birine elektronik posta yazınız. Postanızda, “Teknoloji Bağımlılığı” metninde başlattığınız kampanya ile ilgili bilgiler veriniz.


Cevap: Arkadaşlarınızdan birine elektronik posta yazınız. Postanızda, “Teknoloji Bağımlılığı” metninde başlattığınız kampanya ile ilgili bilgiler veriniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Sevgili Nuran ;

Okulumuzda ve çevremizde önemli sorunların başında olan bizleri sürekli olarak olumsuz yönde etkileyen “Teknoloji Bağımlılığı” konusu hakkında kampanya başlattık. Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlamaları için “Teknoloji Bağımlılığı” kampanyamız da destek vermek ve bizlerin yanında olmanın gurur duyarız. “Teknoloji Bağımlılığı” kampanyasında senin bekliyoruz.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 99 Soruları ve Cevapları


6. ETKİNLİK


A) Aşağıdaki metinde Hakan Bey ve müşteri temsilcisi arasındaki telefon konuşması yer almaktadır. Konuşma metnini okurken boş bırakılan yerleri metnin anlam akışına ve bütünlüğüne uygun şekilde tamamlayınız. Metinde geçen tutarsızlığı bulup etkinliğin B bölümüne yazınız.


Cevap:

Müşteri Temsilcisi: İnternet Hizmetleri Çağrı Merkezine hoş geldiniz. İsmim Çağla. Görüşmelerimiz kayıt altına alınmaktadır. Nasıl yardımcı olabilirim?

Hakan Bey: İyi günler Çağla Hanım. İnternete bağlanmakta sıkıntı yaşıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Müşteri Temsilcisi: Size hitap etmek için isim ve soy isminizi alabilir miyim?

Hakan Bey: İsmim Hakan Çalışkan.

Müşteri Temsilcisi: Hakan Bey, hangi şehirden arıyorsunuz?

Hakan Bey: Ankara’dan arıyorum.

Müşteri Temsilcisi: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim efendim. Ne kadar süredir bağlantı sorunu yaşıyorsunuz?

Hakan Bey: Yaklaşık olarak iki haftadır bağlantı sorunu yaşıyorum.

Müşteri Temsilcisi: Bu iki haftalık sürede sorununuzun giderilmesi için girişimde bulundunuz mu?

Hakan Bey: Evet, bulundum efendim. Ama denemelerime rağmen halen bağlantı sorunu yaşıyorum.

Müşteri Temsilcisi: Anlıyorum. Ben size teknik ekibimizi yönlendireceğim. Bugün öğleden sonra evinize gelip sorununuzla ilgilenecekler Hakan Bey.

Hakan Bey: Tamam, öğleden sonra bekliyorum.

Müşteri Temsilcisi: Anlaştık Hakan Bey. Ekibimiz sabah 9.30’da gelir. Yardımcı olabileceğim başka bir konu var mı?

Hakan Bey: Hayır, yardımınız için Teşekkür ederim.

Müşteri Temsilcisi: İyi günler dilerim Hakan Bey.


B) Metinde geçen tutarsızlık:


Cevap: Müşteri temsilcisi ilk ifadesinde teknik ekibin öğleden sonra geleceğini, ikinci ifadesinde ise sabah 9.30’da geleceğini söylemektedir.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 100 Soruları ve Cevapları


C) Aşağıdaki formu doldurarak Hakan Bey ve müşteri temsilcisi arasındaki görüşmeyi değerlendiriniz. Form üzerindeki işaretlemelerinizi çarpı (X) işaretiyle yapınız.


Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 96-97-98-99-100-101 Cevapları MEB Yayınları
“6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 96-97-98-99-100-101. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

7. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki metinde geçen zamirleri bularak bunları birer cümlede kullanınız.


BİLGİSAYAR VE İNTERNET


Son yıllarda bilgisayar ve internet kullanımı baş döndürücü bir hızla artmakta, çocuk ve ergenler bunları en çok kullanan yaş grupları olarak göze çarpmaktadır. Çocuk ve ergenleri bu teknolojilerle buluşturma zamanı, süresi ve biçimi konusunda herkes farklı görüşe sahiptir. Aslında kullanım biçimimize göre bu teknolojilerin olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğurması bizim elimizdedir.

Yavuz AKBULUT


Cevap:

Bunları almaları için Hasan’a haber verdin mi?

Bu elmalardan herkes almalı.

Bizim yaptığımız çalışma birinci oldu.


6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 101 Soruları ve Cevapları


8. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki metni okuyarak etkinliği tamamlayınız.


1. Firmanın Cevap Mektubu:

Sayın Ziya YILMAZ,

Firmamıza yaptığınız iş başvurunuz incelenmiş ve kabul edilmiştir. İş başvurunuzda verdiğiniz bilgiler, sizinle çalışmamız için yeterli bulunmuştur. Sizin için düşündüğümüz görevin ayrıntıları aşağıda verilmiştir:

Göreviniz: İnternet sayfası tasarımcısı
Görevinizin içeriği: Ticari firmaların internet sayfalarının tasarımını yapmak ve pazarlamak
Haftalık çalışma günleriniz ve saatleriniz: Hafta sonları hariç haftanın her günü 08.30 ile 17.30 arası
Yıllık izin hakkınız: 30 gün
Aylık kazancınız: 5.500 TL
Saygılarımızla…


2. Firmanın Cevap Mektubu:

Sayın Ziya YILMAZ,

İş başvurunuzu inceledik. Bize gönderdiğiniz tasarım çalışmalarınız çok güzel ve heyecan verici. Sizi de aramızda görmek istiyor ve bunun için sabırsızlanıyoruz. Biz, toplum yararına çalışan bazı derneklerin internet sayfası ve broşür tasarımlarını yapıyoruz. İş yoğunluğuna bağlı olarak bazen haftanın her günü çalışmamız gerekebiliyor. Ama bazen de iki ay boyunca hiç sipariş almıyoruz ve çalışanlarımızın evlerinde kalmalarına izin veriyoruz. Biz bu çalışma sistemine “esnek mesai” diyoruz. Bizimle çalışmayı kabul etiğiniz takdirde size aylık 3.000 TL maaş ödemeyi düşünüyoruz.

Cevabınızı bekler, iyi günler dileriz.


Soru : İnternet tasarımcısı olan Ziya Yılmaz, iki firmaya iş başvurusunda bulunmuş ve bu iki firmadan aşağıdaki e-postaları almıştır. İki firmadan da işe kabul edildiğini öğrenen Ziya Yılmaz, bu işlerden birini tercih etmek durumundadır. Firmalardan Ziya Bey’e gönderilen e-postaları inceleyiniz. Bu e-postalardan hareketle kendinizi Ziya Bey’in yerine koyarak hangi işi kabul edeceğinizi nedenleriyle birlikte yazınız. Ziya Bey’in yerinde ben olsaydım.


Cevap:

Ziya Bey’in yerinde ben olsaydım ; geliri ve işteki görevim ve sosyal haklarım nedeniyle birinci şirketin mektubunu kabul ederdim.


GELECEK DERSE HAZIRLIK


Soru : Vefa, cömertlik, fedakârlık konulu atasözleri araştırınız.


Cevap: Vefa, cömertlik, fedakârlık konulu atasözleri araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Vefa konulu atasözleri

 • Sevda geçer yalan olur, sonra sokar yılan olur.
 • Elden vefa, zehirden şifa bekleme.

Cömertlik ile ilgili atasözleri

 • Cimrinin zararı cömerttin kârından fazla olur.
 • Cömert ile nakasın harcı birdir.
 • Parası ucuz olanın kendisi kıymetli olur.

Fedakârlık ile ilgili atasözleri

 • Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.
 • Her sakaldan bir tel çekseler köseye, sakalı olur.
 • Aşık olana Bağdat uzak değil.
 • Az veren candan, çok veren maldan.
 • El için ağlayan gözden olur.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Hamdiye dedi ki:

  Eskiden yazı icat edilmeden önce insanlar güvercin duman yoluyla haberleşmekSeydiler.  Haberleşmek bazen elçi ile olurdu zamanımızda ilerlemiş Teknoloji sayesinde eski yıllara göre mektuplar fazla bulamamaktadır Bunun yerine teknolojik aletler akıllı telefonlar yer almıştır. Bunlar hem hızlı hem de daha zahmetsiz karşındaki insana ulaşabilir. Eskiden postaneleri verilen mektupların yerine bunlar almıştır.

 2. Nuran dedi ki:

  Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber iletişim alanında birçok haberleşme araçları icat edilmiş ve bu haberleşme araçları ile beraber insanların kolay bir şekilde birbirleri ile iletişim kurma bilgi paylaşma ve Ticaret yapma gibi bir çok alanda hızlı bir şekilde Kolaylıklar sağladığını ifade etmemiz doğru olacaktır günümüzdeki cep telefonları ile beraber mesafe tanımadan birçok insanla iletişim halinde olmamız Ticaret lerimizi bunların üzerinde yapmamız ve araştırmalarımızı da internette ortamda telefon yardımı ile yapmamız bizlere sağlanabilecek en büyük iletişim araçlarının yararlarına örnek olarak ifade edilebilir işte bu nedenle sürekli olarak iletişim araçları insanların ihtiyaçları doldursun da gelişmiş ve insanların yeni istekleri yeni duyguları ve yeni amaçları bu teknolojik aletlerin gelişmesine katkı sağlamıştır.

 3. Hamdiye dedi ki:

  Günümüzde iletişim araçları internetten yardımıyla birçok akıllı telefon tablet bilgisayar ve televizyondan alınabilmektedir.iletişim araçları sayesinde insanlar haber alımı bilgi alımı ve eğitim alımı kolaylaştırılmıştır. Ayrıca hoş ve güzel vakit geçirmek için filmler ve oyunlar burada yer alabilir.günümüzde gazetelerin yerinde daha çok İnternet ortamında kullanılan sanal gazeteler almıştır. Telefonlar sayesinde dünyanın bir ucunda olan bir insanı rahatlıkla arayıp konuşabiliriz.teknolojinin ilerlemesi ve iletişim araçlarının gelişmesiyle beraber insanlar günlük hayatlarında daha kolay bir şekilde ileri edebilmektedirler.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.