7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 16-17. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 16-17. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dünya ve Ahiret Hayatı Soruları ve Cevapları Sayfa 16, 17


Dünya ve Ahiret Hayatı Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları

DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : “Ölümlü dünya”, “Fâni dünya” ifadeleriyle anlatılmak istenen nedir?


Cevap : “Ölümlü dünya”, “Fâni dünya” ifadeleriyle anlatılmak istenen nedir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

“Ölümlü dünya”, “Fâni dünya” ifadeleriyle anlatılmak istenen , her canlının belirlenmiş bir hayat süresi olduğudur. Bu Dünya’ da sonsuz kalmak mümkün değildir. Zamanı geldiği zaman herkes ölür. İnsanlar ve diğer canlılar doğar, büyür ve ölürler. İnsanlar ne zaman öleceklerini bilemezler.

Bu ölüm tarihinin bilinmemesi gerçekten büyük bir rahmet ve iyiliktir. Çünkü insanlar ölüm tarihlerini bilseler psikolojileri bozulur ve o vakit gelene kadar farklı hareketlerde bulunabilirler. Ölmeyeceklerini bildikleri için hayatlarını tehlikeye atabilirler. Ölüm anı yaklaşana kadar milyon kere korkudan ölürler. Bunları Allah Teala gizleyerek insan zihnini korumuştur. İnsan böylece her anını fırsat bilmeli günahlardan kaçınarak , ibadetlerde bulunmalıdır.

İnsan ölümün , acizliğin varlığını bilerek kendini dizginler. Nitekim tarih boyunca nice zalimler gücüne güvenerek insanlara acı çektirmiştir. Ancak başımıza gelen hastalık, sıkıntı gibi haller sebebi ile insan bir an duraklar, düşünür ve kendine çeki düzen verir. Bu gibi olayların hepsi insanlara acı gibi gözükse de içinde birçok hayır ve iyilik vardır. İnsan bunların bir kısmını Dünya da anlar bir kısmını ise ahirette görür.


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları

ETKİNLİK


Rabb’imiz (c.c.), yeniden dirilişi daha kolay anlayabilmemiz için doğadan örnekler verir. “Gökten de bereketli bir su indirip onunla kullar için rızık olarak bahçeler ve biçilecek taneler (ekinler), birbirine girmiş kat kat tomurcukları olan yüksek hurma ağaçları bitirdik ve böylece onunla ölü bir beldeye hayat verdik. İşte (dirilip kabirlerden) çıkış da böyledir.”
(Kâf suresi, 9-11. ayetler.)


Soru : Yukarıdaki ayette anlatılmak istenen nedir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.


Cevap : Yüce Allah c.c. bizleri nasıl yarattığı hakkında bizlere doğada dünyada bir çok örnek vermiştir. Bu şekilde Yüce Allah c.c varlığını ve insanların yaratılışını kolay bir şekilde anlamış olduk.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 16-17. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak