7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 26-27. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 26-27. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bir Sure Tanıyorum: Nâs Suresi ve Anlamı Soruları ve Cevapları Sayfa 26, 27


Bir Sure Tanıyorum: Nâs Suresi ve Anlamı Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları

ETKİNLİK


Soru : Kötülüklerden neden Allah’a (c.c.) sığınmalıyız? Allah’a (c.c.) sığınmak insana neler kazandırır? Arkadaşlarınızla değerlendiriniz.


Cevap : Kötülüklerden neden Allah’a (c.c.) sığınmalıyız? Allah’a (c.c.) sığınmak insana neler kazandırır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Allah Teala’ nın gücü herşeyin üzerindedir. Nitekim baktığımız zaman güçlü görünen niceleri vardır ki Allah izin vermezse yerinden kalkamaz. Mantığa aykırı gelen o kadar işte insanları koruyan o gücün adı nedir. Tabi ki Allah’ tır. Allah insanları korumak için Peygamberlerine dualar bildirmiştir.

Bu duaları okuyan insanlar korunurlar. Ancak şunu bilmek gerekir ki Allah Teala bize sığınmayı ve duayı öğretmiş ve tedbiri de şart koşmuştur. Ayetel Kürsiyi okuyan kimse koruma altına girer. Ancak bilinçsiz yaptığı hareketler arabada telefonla uğraşması ve kırmızı ışıkta geçmek gibi kurallara uymaması gibi kendi elleri ile o koruma kalkanını yıkabilir. Bu yüzden duamızı etmeli ve tedbirle kendimizi Allah’a teslim etmeliyiz.


Soru : Surede geçen “Rab, Melik, ilah ve vesvese” kavramlarının anlamlarını araştırınız.


Cevap : Surede geçen “Rab, Melik, ilah ve vesvese” kavramlarının anlamlarını araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Rab ; besleyip büyüten anlamındadır. Ayette Allah Teala’ nın ismi olarak kullanılmıştır. Terbiye edici anlamında da bullanılır. Allah Teala tüm kainatı yaratmış , büyüten ve düzene koyan Zat’ tır.

Melik; Kainatın sahibi , yöneticisi anlamındadır. Allah ‘ u Teala’ nın isimlerinden bir tanesidir. Dünya’ yı yöneten Allah Teala’ dır. Zaten Allah dışında hiçbir güç kainatı bu şekilde düzende tutamaz.

İlah; Yaratıcı manasında olup, kendisine sığınılan ve ibadet edilen anlamındadır. Allah’ u Teala hakkında kullanılmıştır. Zor ve bolluk zamanlarında kendisinden yardım istenilmeye en layık olan zat O’ dur.

Vesvese; Şeytan tarafından insanlara verilen kötü ve yersiz düşüncelerdir. Ya şöyle ya böyle olursa diye korkulardır. İnsanın ”-ya annem ölürse, ya bana birşey olursa ” gibi düşünceleri hep vesvesedir. İnsanın bu gibi vesveselere kulak asmaması ve Allah’ a sığınarak hayatına devam etmesi gerekir. Çünkü böyle düşünceler insanı çökertir. İnsan Allah’ a sığınarak ve belli duaları okuyarak bunlardan korunabilir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 26-27. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak