7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 32-33-34. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 32-33-34. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İslam’da Hac İbadeti ve Önemi Soruları ve Cevapları Sayfa 32, 33, 34


İslam’da Hac İbadeti ve Önemi Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 32 Cevapları

DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : “Hacca gitmek” ve “Hacı olmak” ifadeleri ne anlama gelir?


Cevap : “Hacca gitmek” ve “Hacı olmak” ifadeleri ne anlama gelir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Hacca gitmek; Hac aylarında , Mekke’ ye giderek Kabe’ yi tavaf etmek ve Arafat’ ta vakfe yapmak gibi görevleri yaparak, Hac ibadetini yerine getirmeye denir. Gedip gelmek için ve kalan ailesinin kendi geri dönünceye kadar geçinmesi için nafakası olan kişiye Hac vazifesi farzdır. Haccın kendi içerisinde farzları,  sünnetleri ve bazı kuralları vardır. Onları gitmeden önce bilmek ve bilinçli davranmak gerekir. Yoksa hatalar yapılabilir.

Hacı olmak; Hac ibadetini yerine getiren kişiye ”hacı oldu veya hacı” denir. Günümüzde gençler arasında her ne kadar bu ifade kullanılsa da asıl söylenim amacı ve insanların anladığı mana bu şekildedir. Hacı olan kişinin üzerinden farziyet düşmüştür. Çünkü Hac İslamın şartlarından biridir. Günümüzde ise başvuru yapılarak kura ile gidecekler belirlenir. Belirli kafilelerle beraber Hac görevi yapılmaya gidilir. Her Müslümanın hayallerinden olan Hac vazifesi gerçekten harika bir duygu ve görenlerin tekrar gitmek istediği harika bir atmosferdir. Zorluklar olmasına rağmen gidenler ibadetlerin bir anda kendilerine kolaylaştığını söylemişlerdir.


ETKİNLİK


Soru : Hacla ilgili mekânların nereler olduğunu, hacca gitmiş bir aile büyüğünüzden ya da ilmihâl kitapları, İslam Ansiklopedisi, genel ağ vb. kaynaklardan araştırınız. Bu mekânlarla ilgili bilgi ve resim toplayınız. Hacla ilgili mekânları tanıtan bir sunu hazırlayınız ve sununuzu sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Mekke-i Mükerreme : Allah c.c. ibâdet amacıyla yapılan ilk mescidin Mekke-i Mükerreme’de inşa edildiğini belirtmektedir.

Kâbe-i Muazzama

Mescid-i Harâm’ın tam ortasında, köşeleri dört ana yöne denk gelecek şekilde yapılmış dikdörtgen biçiminde bir binadır. Kâbe’nin içinde tavanı tutan üç ağaç sütun ve tavana çıkmak için bir de merdiven vardır. İç duvarı mermerle kaplıdır. Kâbe’nin üstü ve dış duvarları her yıl hac mevsiminde değiştirilen üzeri ayetlerle işlenmiş siyah bir örtü ile kapatılmaktadır. Kâbe’nin köşesinde tavafın başlama noktasını belirten siyah bir taş ‘Hacerü’l-Esved’ bulunmaktadır. Kâbe’nin yapılması ile buraya ‘Mescidü’l-Haram’ yani güven içerisinde ibâdet edilecek yer denilmiştir.

Mescid-i Harâm : Müslümanlar Kabe’yi çeviren bu alanda namaz kılmak, tavaf ve dua etmek gibi ibadetleri yaparlar. Ayrıca ‘Harem-i Şerif’ olarakta bilinir.

Safâ ve Merve : Güneydeki, Safâ, kuzeydeki ise Merve’dir. Bu iki tepe arasında sa’y yapılır.

Arafat Dağı : Müslümanlar Kurban Bayramı’nın arefe günü burada toplanırlar. Haccın farzlarından biri olan ‘Arafat Vakfesi’ burada yapılmaktadır.

Müzdelife : Müslümanlar Arafat’tan dönüşte Müzdelife’de vakfe yapılır.

Mina : Müslümanlar hac ibadeti esnasında kurban kesmek ve şeytan taşlama gibi ibadet ve görevlerini burada yaparlar.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 32-33-34. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak