7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 55. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 55. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3. Ünite Ahlaki Davranışlar Hazırlık Çalışması Soruları ve Cevapları Sayfa 55


3. Ünite Ahlaki Davranışlar Hazırlık Çalışması Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 55 Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMASI


1. Adaletin birey ve toplum açısından önemi hakkında bir araştırma yapınız.


Cevap : Adaletin birey ve toplum açısından önemi hakkında bir araştırma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Çoğu insanın eşitliği savunduğunu duyarız ama asıl olan şey adaletin olması gerektiğidir. Eşitlikte herkese aynı muamele vardır ancak adalet ise herkese gücünün yettiğini vermektir. Adaletli olan bir insana herkes güvenir. Çünkü kendisine haksızlık yapmayacağını bilir Aynı zamanda adalet toplumun düzeni içinde şarttır.

Adaletin olduğu yerde huzur vardır. İnsanlar zayıf olsalarda kendilerine kimsenin kolaylıkla zarar veremeyeceğini vermeye çalışsa da ceza alacağını bildikleri için huzurlu ve mutludurlar. Adalet insanı tedirginliklerinden kurtarır. Onun için adaletin olduğu bir devlette anarşi az ve başarı vardır. İnsanlar kaygı duydukları yerde huzurlu olamazlar. Tedirgin olmak ve adaletsiz bir ortamda insanın canını sıkar. İnsanlar adaletin olduğunu bilirlerse haklarını aramak konusunda tedirginlik yaşamazlar. Cesurca haklarını arar ve gerekli savunmayı yaparlar. İşte adalet insan hayatı ve toplum düzeni için bu kadar önemlidir.


2. Neden güzel ahlaklı bir insan olmalıyız? Defterinize bu konudaki düşüncelerinizi içeren bir kompozisyon yazınız.


Cevap : Neden güzel ahlaklı bir insan olmalıyız? Defterinize bu konudaki düşüncelerinizi içeren bir kompozisyon yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Güzel ahlaklı bir insan insanlara iyi davranan , kimseyi kandırmayan, kavga etmeyen , erdemli, anlayışlı , kibar , erdem sahibi ve hoşgörülü bir insandır. Böyle insanla herkes tarafından sevilir ve herkes kendisine bu şekilde davranılmasını ister. Bizlerde bu güzel davranışları görmek için bizlerde insanlara aynı şekilde güzel ahlaklı bir şekilde yaklaşmalıyız.

Cennet’ e girecek şekilde güzel ameller işlemek ve hakiki bir Müslüman olarak herkese örnek olmak için güzel ahlak sahibi bir insan olmalıyız. Güzel ahlak olan yerde herkes huzur bulur ve birbirine güvenir. Kavgalar, iç çatışmalar, kandırma ve hileler olmaz. Böyle olunca herkes birbirine destek olur ve güvenli bir hayat devam ede gelir. Huzurlu olan insanlarda başarılı olurlar ve devletimizde hedeflenen en büyük yeri bulma yolunda ilerler.


3. Bir Kur’an-ı Kerim mealinden, ahlaki ilkeleri içeren iki ayet bularak defterinize yazınız.


Cevap : Bir Kur’an-ı Kerim mealinden, ahlaki ilkeleri içeren iki ayet bularak defterinize yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Allah’ın rahmeti sayesinde onlara karşı yumuşak oldun. Şayet kaba, katı kalpli biri olsaydın etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onlar için bağışlanma dile, işlerinde onlarla istişare et. (Bir konuda) karar verdiğin zaman Allah’a tevekkül et. (Ve onu uygula. Çünkü) Allah, tevekkül edenleri sever. (3/Âl-i İmran 159)

► Allah’ın (kabul edeceğine söz vererek) üstlendiği tevbe, bilmeden günah işleyen sonra çabucak tevbe edenler içindir. Bunların tevbesini Allah kabul eder. Allah (her şeyi bilen) Alîm, (hüküm ve hikmet sahibi olan) Hakîm’dir. (4/Nîsa 17)

► (Bir de) onlara, Âdem’in iki oğlunun hak olan haberini oku. Hani onlar bir kurban sunmuştu da birinin (kurbanı) kabul edilmiş, diğerininki kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul olunmayan) demişti ki: “Kesinlikle seni öldüreceğim.” (Kardeşi:) “Allah ancak muttaki olanlardan kabul eder.” demişti. (5/Mâide 27)

► Yaptıkları kötülükten birbirlerini alıkoymazlardı. Yaptıkları şey ne kötüdür. (5/Mâide 79)

► Bu, şundandır: Allah, bir topluma verdiği nimeti, onlar kendilerinde olanı değiştirmedikçe değiştirecek değildir. Şüphesiz Allah, (işiten ve dualara icabet eden) Semi’, (her şeyi bilen) Alîm’dir. (8/Enfâl 53)

► Şayet bir topluluğun (antlaşmalarına) ihanet edeceğinden korkarsan, aynı şekilde antlaşmayı bozduğunu onlara bildir. Şüphesiz Allah, hainleri sevmez. (8/Enfâl 58)


4. Peygamberimizin (s.a.v.) nasıl bir ahlaka sahip olduğunu araştırınız.


Cevap : Peygamberimizin (s.a.v.) nasıl bir ahlaka sahip olduğunu araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İnsanların ahlakın tanımını vermek için Peygamberimizin (s.a.v.) örnek verilmesi yeterli olacaktır. Sürekli olarak güzel ahlakın en güzel örneği olan Hz. Muhammed s.a.v ;

  • İnsanları severdi,
  • Güzel yüzlüydü,
  • Çocukları severdi.
  • Kendine eziyet edenleri affederdi.
  • Ümmeti için büyük mücadeleler verdi.

gibi örnekler verilebilir. Ayrıca öyle bir Peygamberimiz (s.a.v.)  var ki tarihte bir çocuğun kuşunun cenazesine giden tek peygamberdi. Bu davranış bile nasıl güzel bir ahlaklı biri olduğu hakkında bizlere bilgiler vermektedir.


5. Hz. Salih (a.s.) hangi kavme peygamber olarak gönderilmiştir? Peygamberlik görevini yerine getirirken ne gibi sıkıntılar yaşamıştır? Bu konuda bir araştırma yapınız.


Cevap : Hz. Salih (a.s.) hangi kavme peygamber olarak gönderilmiştir? Peygamberlik görevini yerine getirirken ne gibi sıkıntılar yaşamıştır? Bu konuda bir araştırma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Hz. Salih (a.s.) Semud kavmine gönderilen bir peygamberimizdir.

Hz. Salih (a.s.) dinimizin kutsal kitabı Kuran-ı Kerimde ismi geçen 25 peygamberden bir tanesidir. Hz. Salih (a.s.), Semud kavmini uyarması için Yüce allah c.c tarafından gönderilmiştir. Semud kavmi Hz. Salih (a.s.)’e eziyetler etmiş ve onu dinlememişlerdir. Bunun sonucnda Yüce Allah c.c. Semud kavmini helak etmiştir.


6. Felâk suresinin anlamını ve bu surede nelerden söz edildiğini defterinize yazınız.


Cevap : Felâk suresinin anlamını ve bu surede nelerden söz edildiğini defterinize yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Felak Suresinin Yazılışı ve Okunuşu

-Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

1- Gul e’ûzu bi-Rabbi’l-felak.

2- Min şerri mâ halak.

3- Ve min şerri ğasigın izâ vegab.

4- Ve min şerri’n-neffâsâti fi’l-ugad.

5- Ve min şerri hâsidin izâ hased.

Felak Suresinin Anlamı, Meali

-Rahmân ve Rahîm olan Allah ’ın adıyla.

1- De ki: ben, karanlığı yarıp sabahı ortaya çıkaran Rabbe sığınırım,

2- Yarattığı şeylerin şerrinden,

3- Karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden,

4- Düğümlere üfleyenlerin şerrinden,

5- Ve hased ettiği zaman hasedçinin şerrinden. (Allah’a sığınırım).
Surede bazı kötülüklerin ismi sayılarak , bunlardan Allah ’a sığınılması öğütlenmektedir. Müminler bu koruma dualarını çok okuyarak kendilerini koruma altına almalı ve tedbirlerini de eksik etmemelidirler. İnsan bu duaları okumakla kendini koruma altına almış olur. Ama aynı zamanda tedbirlerini eksik etmemelidir ki dinimiz bu şekilde hem dua hemde tedbiri beraber emretmiştir.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,7 SİNİF DİN KÜLTÜRÜ UNUTE AHLAKİ DAVRANIŞLAR CEVAPLARI

Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 55. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak