7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 78-79-80. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 78-79-80. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Salih (a.s.) Soruları ve Cevapları Sayfa 78, 79, 80


Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Salih (a.s.) Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları

DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM


Soru : Kur’an’da bazı peygamberlerin başından geçen olaylar ve onların dine davet mücadeleleri anlatılır. Sizce bunun sebebi ne olabilir?


Cevap : Kur’an’da bazı peygamberlerin başından geçen olaylar ve onların dine davet mücadeleleri anlatılır. Sizce bunun sebebi ne olabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Dünya’ da bile bazı şeyleri kazanmak ve elde etmek için uzun zamanlar harcıyor, çaba sarfediyoruz. Bazen insanlar bir ev ve araba almak için bile uzun emekler sarf ediyor ve mücadele ediyorlar. Ya da bir yarışmayı kazanmak için büyük bir başarı göstermek gerekir. Mesela normal koşu yapan bir insan bana ödül verin dese herkes ona güler. Madalya için yüksek performans göstermesi lazımdır.

Tıpkı bunun gibi kendi rahat yaşamımıza devam ederek ahiret mücadelesini de kazanmamız zordur hatta bazen imkansızdır. Bakara 214 te ‘ Yoksa siz, daha önce gelip geçen (kavimlerin durumu) başınıza gelmeden (onların İslam yolunda ve imtihan amacıyla çektiklerini siz de çekmeden; dünyada Adil Devlete erişeceğinizi, ahirette ise) cennete gireceğinizi mi zannettiniz?

Onlara öylesine yoksulluk ve hastalıklar dokunmuş ve öylesine sarsılmışlardı ki, sonunda peygamber ve onunla birlikte iman eden kimseler; “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek (kadar çaresiz kalmışlar ama buna rağmen davalarından asla caymamışlardı. Sadakat ve samimiyetlerini böylece ispat ettikten sonra) İyi bilin ve bekleyin ki, artık Allah’ın yardımı yakında erişecektir.” buyrulmaktadır. İşte Allah’ u Teala da mücadeleleri bize örnek göstermiş ve bizi teşvik etmiştir.


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları

YORUMLAYALIM


   “Hani kardeşleri Salih onlara şöyle demişti: Allah’a karşı gelmekten sakınmaz mısınız? Bilin ki ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim. Artık Allah’a karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin. Buna karşı sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ecrimi verecek olan, ancak âlemlerin Rabb’idir.”

(Şuarâ suresi, 142-145. ayetler.)


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 80 Cevapları

ETKİNLİK


Soru : Semud kavmi hakkında aklınızda kalan ve dikkatinizi çeken bilgileri aşağıdaki şemaya yazınız. Bu şema üzerinde arkadaşlarınızla konuşunuz. Hz. Salih (a.s.) kıssasından ne gibi dersler çıkarılabilir? Değerlendiriniz.


“7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 78-79-80. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı”


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 78-79-80. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak