7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 85. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 85. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 4. Ünite Allah’ın kulu ve elçisi Hz. Muhammed ( s.a.v) Hazırlık Çalışması Soruları ve Cevapları Sayfa 85


4. Ünite Allah’ın kulu ve elçisi Hz. Muhammed ( s.a.v) Hazırlık Çalışması Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMASI


1.Hz. Muhammed’in (s.a.v.) diğer insanlarla benzer ve farklı yönleri neler olabilir? Araştırınız.


Cevap : Hz. Muhammed’in (s.a.v.) diğer insanlarla benzer ve farklı yönleri neler olabilir? Araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Peygamber Efendimiz insanların en üstünü olmasına rağmen bir insandı ve insani özellikleri vardı. Zaten peygamberler insanlardan gelmiştir. Buda bize bizimde istersek iyi işler yapabileceğimize birer kanıttır.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) diğer insanlarla benzer özellikleri; yemesi, içmesi, evlenmesi, duygularının olması, üzülmesi, ölmesi, yeri gelince ağlaması ve sinirlenmesi, şefkatinin ve özellikle çocuklara karşı sevgisinin olması, savaşması, din önderi ve devlet reisi olması, yaşlanması, bir anne ve babadan dünyaya gelmesi, evlenmesi ve çocuklarının olması, , gülmesi, çocukları ile oynaması, sohbet etmesi, dini vazifelerini yerine getirmesidir.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) diğer insanlarla farklı özellikleri; Peygamber olması , kendine vahiy gelmesi, Allah tarafından bazı gelecek hadiselerin kendine gösterilmesi ve insanlara bunları haber vermesi, melekleri görmesi, günah işlemekten korunmuş olması, mucizeler göstermesidir.


2. Fussilet suresinin 6. ayetini bularak defterinize yazınız. Bu ayette ne anlatılmak istendiğini defterinize yazınız.


Cevap : Fussilet suresinin 6. ayetini bularak defterinize yazınız. Bu ayette ne anlatılmak istendiğini defterinize yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Fussilet suresinin 6. ayeti; ”Kul innemâ enâ beşerun miślukum yûhâ ileyye ennemâ ilâhukum ilâhun vâhidun festekîmû ileyhi vestaġfirûh(u)(k) ve veylun lilmuşrikîn(e)” Anlamı; Ey Muhammed! De ki: “Ben sadece sizin gibi bir insanım, ancak bana ilâhınızın bir tek ilâh olduğu vahyediliyor. Artık hep O’na yönelin ve O’ndan bağışlanma dileyin. Vay O’na ortak koşanların haline!

Bu ayette anlatılmak istenenleri şöyle özetleyebiliriz. Peygamber Efendimşiz ahlakı çok güzel ve Allah katında çok değerli bir insandı.Ancak hristiyan ve yahudilikte Peygamberler ilahlık seviyesine çıkartılmıştırki bu bir şirktir. Bu ayette böyle yapmanın yanlışlığı ifade edilerek saygı ve tazim duymalı ancak bu davranışlardan kaçmamız gerektiği anlatılmaktadır.


3. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) “âlemlere rahmet” olarak gönderilmesinin anlamı nedir? Araştırınız.


Cevap : Hz. Muhammed’in (s.a.v.) “âlemlere rahmet” olarak gönderilmesinin anlamı nedir? Araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Peygamber Efendimiz meleklere bile rahmet olmuştur . Bir gün Peygamber Efendimiz , Cebrail as a kendisine nasıl rahmet olduğunu sormuştur. Cebrail as da şeytan Cennet’ ten kovulduktan sonra kendisinden de endişeye kapıldığını ancak ” Onu Cebraîl Rûhu’l-Emîn indirdi” ayeti indikten sonra kendisinden emin olduğunu ve bu şekilde kendisine rahmet olduğunu söylemiştir.

Şeytan Allah ‘ın rahmetinden kovulduğu için ancak helak olmaması

ve kıyamete kadar kalacak olması ona olan rahmet olarak verilebilir. Peygamberimiz ‘ e kafirlere beddua etmesi istendiği vakitte kendisinin rahmet peygamberi olduğunu söylemiş ve beddua etmemiştir. Allah’ u Teala hakikat olarak ilk önce Efendimiz sav i yarattı . Beden olarak ise Adem as. ı yarattı. Peygamber Efendimizi ”hubb yani sevgi sıfatı” ile yaratmıştır. Bu yüzden merhamet bu Dünya’ da esastır.


4. Genel ağ, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hayatını ve ahlakını anlatan eserler vb. kaynaklardan, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) güzel ahlakı hakkında bir araştırma yapınız. Araştırmanızı hadislerle ve fotoğraflarla zenginleştirip bir sunu hâline getiriniz. Hazırladığınız sunuyu sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Genel ağ, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hayatını ve ahlakını anlatan eserler vb. kaynaklardan, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) güzel ahlakı hakkında bir araştırma yapınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Peygamberimiz yaşadığı olay ne olursa olsun asık suratlı ve kaşları çatık durmazdı.

Din adına birşey yapıldığı zaman sinirlenir, kendi şahsına birşey yapıldığı zaman karşlılık vermezdi.

Affederdi. Nitekim Hz Aişe r.a. ya bile iftira yapanları affetmiş ve sonraki meselelerde birşey olmamış gibi adil muamele etmiştir. Bu kişiler Kuran tarafından haklarında ayet indiği için diğer sahabelerde onlara karşı aynı tutum ve davranışlarda bulunmuş, kimse yaptıklarını yüzlerine vurmamıştır.


5. Bir Kur’an mealinden, Kâfirûn suresinin anlamını bulup defterinize yazınız.


Cevap : Bir Kur’an mealinden, Kâfirûn suresinin anlamını bulup defterinize yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kureyşliler , Peygamber Efendimiz e gelip , bir sene kendi ilahlarına tapınmasını , bir senede Allah’a tapmalarını teklif etmişlerdir. Peygamber Efendimiz ”Kendisine bir şeyi ortak koşmaktan Allah’a sığınırım” demiştir. Bu sözü duyduklarında ”İlahlarımızdan bazılarını istilam et(el sür ve öperek tazim et) demişler ve bunun üzerine bu sure inmiştir.

Anlamı;

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

1- De ki: Ey kâfirler.

2- Ben sizin taptıklarınıza tapmam.

3- Siz de benim ibadet ettiğime ibadet edecek değilsiniz.

4- Ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim.

5- Siz de benim ibadet ettiğime, ibadet edecek değilsiniz.

6- Sizin dininiz size, benim dinim bana.
Peygamber Efendimizin her bir konuşması kendi sözleri ile değil bilakis Allah’ ın bildirmesi iledir. Bir ayeti kerime de bu açıkça belirtilmiştir. Peygamberimize müşrikler gelip çoğu zaman elle ve dille eziyetler etmişlerdir. Peygamberimiz güzel ahlakı sebebi ile din ile ilgili olan meselelerde onlara cevap vermiş ancak kendi şahsına olan hakaretlerde sessiz kamış e affetmiştir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 85. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak