7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 9. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 9. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1. Ünite Melek ve Ahiret İnancı Hazırlık Çalışması Soruları ve Cevapları Sayfa 9


1. Ünite Melek ve Ahiret İnancı Hazırlık Çalışması Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 9 Cevapları

1. Âlem, melek, ahiret ve kıyamet kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.


Cevap : Âlem, melek, ahiret ve kıyamet kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Maddeler halinde Âlem, melek, ahiret ve kıyamet kavramlarının anlamları şunlardır ;

Âlem kavramı : Yüce Allah c.c. yaratmış oldukları canlıların ve varlıkların yaşaması için yaratmış olduğu yerlere alem adı verilir.

Melek kavramı : Yüce Allah Celle Celalühü nun nurdan yaratmış olduğu bu varlıklar yüce Allah’ı tesbih etmek ve bazı olayları yerine getirmek için yaratılmış olan varlıklara Melek adı verilir.

Ahiret kavramı : insanların dünya hayatı sona erdikten sonra ahirette bir araya gelerek hesaba sorulacakları güne ahiret günü yani ahiret adı verilmektedir.

Kıyamet kavramı : insanların öldükten sonra dünyada yapmış oldukları iyilik ve kötülükleri yapmış oldukları ibadetlere yapmış oldukları şeylerin hesabı sorulacağı ve bunun sonucunda hesap için diriltilecekleri zamana Kıyamet adı verilir.


2. “Melek yüzlü”, “Sanki kanatsız bir melek!” ifadeleri ne anlama gelir? Aile büyüklerinizle bu konuda konuşunuz.


Cevap : “Melek yüzlü”, “Sanki kanatsız bir melek!” ifadeleri ne anlama gelir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

“Melek yüzlü”, “Sanki kanatsız bir melek!” ifadeleri ; toplum içerisinde Yüce Allah c.c emir ve yasaklarına uyan, güzel ahlaklı olan, güzel sözlü olan, yardımsever olan, iyilik yapan, kötü şeylerden kendilerini sakınan kişiler için kullanılan ifadelere denmektedir.


3. Bir Kur’an mealinden, melekleri konu alan iki ayet araştırıp bunları defterinize yazınız.


Cevap : Bir Kur’an mealinden, melekleri konu alan iki ayet araştırıp bunları defterinize yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Yoksa İslâm’a girmeyen bu akılsızlar, Allah’ın meleklerle birlikte bulutların gölgeleri arasından çıkıp yanlarına gelmesini ve böylece defterlerinin dürülmesini mi bekliyorlar? Zâten sonunda bütün işler Allah’a dönecektir. (Bakara 210. ayet)

Peygamberleri devamla şunu söyledi: “Tâlût’un hükümdar olduğunun alâmeti, size meleklerin taşıdığı sandığın gelmesidir. O sandığın içinde Rabbinizin size bağışladığı bir gönül huzuru ile Mûsâ ve Hârûn ailesinden kalan şeyler bulunmaktadır. Eğer gerçekten mü’min iseniz bunda sizin için kesin bir delil, bir işaret vardır.” Bakara / 248. Ayet
Bir vakit melekler şöyle demişti: “Meryem! Şüphesiz ki Allah seni seçti, tertemiz yaptı ve seni dünyadaki bütün kadınlara üstün kıldı.” Âl-i İmrân / 42. Ayet

Hani melekler demişti ki: “Meryem! Şüphesiz Allah sana, kendisinden bir kelimeyi müjdeliyor. Onun ismi, Meryem oğlu İsa Mesih’tir. O dünyada da âhirette de şerefli, itibarlı ve Allah’a yakın kullardan olacaktır.” Âl-i İmrân / 45. Ayet


4. Dört büyük melek hangileridir? Bunların adını ve görevlerini genel ağ, ilmihâl kitapları vb. kaynaklardan araştırınız.


Cevap : Dört büyük melek hangileridir? Bunların adını ve görevlerini genel ağ, ilmihâl kitapları vb. kaynaklardan araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Maddeler halinde dinimizdeki dört büyük melek ve görevleri şunlardır ;

    1. Hz. Cebrail a.s : Yüce Allah c.c. emir, yasakları ve sözlerini peygamberlere ileten meleğe Hz. Cebrail a.s denir.
    2. Hz. Mikâil a.s : Rüzgar, yağmur, kar gibi doğa olaylarını düzenleyen meleğe Hz. Mikâil a.s denir.
    3. Hz. Azrail a.s : Dünyada yaşam süreleri sona eren insanların hayatlarını sonlandıran meleğe Hz. Azrail a.s denir.
    4. Hz. İsrafil a.s : Kıyamet günüde sura üfleyerek dünya hayatlarını sona erdirecek, tekrar üfleyerek kıyamet gününe uyandıracak olan meleğe Hz. İsrafil a.s denir.

5. Ahiret hayatını konu alan bir ayet araştırarak defterinize yazınız.


Cevap : Ahiret hayatını konu alan bir ayet araştırarak defterinize yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Öyle bir günden sakının ki; (o gün) hiçbir nefis bir başkasının yerine geçmez, hiç kimseden fidye kabul edilmez, hiç kimseye şefaat fayda vermez ve onlara yardım da edilmez. (2/Bakara 123)

O gün bazı yüzler aydınlanacak, bazı yüzler de kararacaktır. Yüzleri kararanlara gelince (onlara denilecek ki:) “İman ettikten sonra küfre mi girdiniz? Kâfir olmanıza karşılık azabı tadın (bakalım)!” (3/Âl-i İmran 106)

O gün, mümin erkek ve mümin kadınların nurlarının önlerinden koştuğunu ve sağlarından (amel defterlerini aldıklarını) görürsün. (Onlara denir ki:) “Bugün müjdeniz, içinde ebedî kalacağınız, altlarından ırmaklar akan cennetlerdir. Bu, büyük kurtuluşun/kazancın ta kendisidir.” (57/Hadîd 12)

(Vakia 17-21) Ebediyen genç kalan uşaklar, onların etrafında; içmekle başlarının dönmeyeceği ve sarhoş olmayacakları, cennet pınarından doldurulmuş sürahileri, ibrikleri ve kadehleri, beğendikleri meyveleri ve arzu ettikleri kuş etlerini dolaştırırlar.”
Onlara cehennemde ateşten bir yatak, üstlerine de (ateşten) örtüler vardır. Biz zalimleri işte böyle cezalandırırız. (A’RAF/40-41

Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır. Onun başında gayet katı, şiddetli, Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildikleri şeyi yapan melekler vardır. (TAHRİM/6)


6. Hz. İsa’nın (a.s.) kim olduğunu araştırınız. Araştırmanız sonucunda elde ettiğiniz bilgileri defterinize özetleyiniz.


Cevap : Hz. İsa’nın (a.s.) kim olduğunu araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Hz İsa bir peygamber aynı zamanda bir nebidir. Kendisine İncil gönderilmiştir. Kur’an-ı Kerim’de İsa abinin Meryem ve Mesih isimleriyle anılmıştır. Hz İsa Allah’tan bir ruh bir kelime olarak tavsif edilir ancak Allah’ın bir kuludur. Müslümanlığa göre Hz İsa tanrının oğludur dolayısıyla Tanrı sayılır.

Hz İsa Hz Muhammed (sav) geleceğini müjdelemiştir. Hz İsa hem Müslümanlıkta hem de hristiyanlıkta Mesih olarak adlandırılır. İnsan kelimesi arapça’da donuk, beyaz renkte anlamına gelen ayes kökünden geldiği söylenir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 9. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık Ders Kitabı

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak