7. Sınıf Fen Bilimleri

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 199-200-201 Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Hayvanlarda Büyüme ve Gelişme Cevapları Sayfa 199, 200, 201


Hayvanlarda Büyüme ve Gelişme Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 199 Cevapları


Soru : Hayvanların hepsi aynı şekilde mi çoğalır? Açıklayınız.


Cevap : Hayvanların hepsi aynı şekilde mi çoğalır? Açıklayınız.

Hayvanlar, omurgalı ve omurgasız olmak üzere iki temel gruba ayrılmıştır.

Omurgalı canlılar :

Balık, kurbağa, kuş cinsler, sürüngenler ve memeliler. Bunlar eşeyli üreyen canlılardır.

Omurgasız hayvanlar:

Deniz yıldızları, hidra, mercan gibi hayvanlar Eşeysiz ürerler.

Omurgalı hayvanlar ise eşeyli üredikleri gibi yavrularını dünyaya getirmede farklılık gösterirler. bazıları yavrularını yumurtlayarak dünyaya getirirken, bazıları ise doğuracak dünyaya getirirler.


7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 201 Cevapları


Proje Tasarımı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Bahçemde Sevgi” projesiyle sokak hayvanlarının bakımı ve beslenmeleri ile ilgili çocuklar için eğitimler düzenliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki uzman veterinerler, bu eğitim ile hayvan sağlığının ve bakımının önemini, sokak hayvanları ile ilgili acil durumlarda neler yapılması gerektiğini, hayvan bakımının nasıl olması gerektiğini çocuklara öğretmeyi amaçlıyor.

Teorik eğitimlerin yanı sıra çocuklar, hayvan bakım evlerindeki tedavi ünitelerini ve hayvan yaşam alanlarını gezerek uzmanların yaptığı uygulamaları öğrenme fırsatı buluyorlar. Siz de evinizde bakabileceğiniz bir hayvan sahiplenerek bakımını üstleniniz. Hayvan sahiplenme imkânınız yoksa bir bitkinin bakımını da üstlenebilirsiniz. Bakımını üstlendiğiniz canlının boy ve kütle artışını hafta hafta ölçünüz. Ölçüm sonuçlarınızı tablo hazırlayarak not alınız. Hazırladığınız tabloyu sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.


Cevap : İmkanlarınız doğrultusunda bu etkinliği yapmanız gerekmektedir.


Neler öğrendik?


1- Aşağıda verilen boşlukları uygun şekilde doldurunuz.


Cevap :

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 199-200-201 Cevapları MEB Yayınları
“7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 201 Cevapları”

2- Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden temel faktörler nelerdir? Kısaca açıklayınız.


Cevap : Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden temel faktörler nelerdir? Kısaca açıklayınız.

Bitki ve hayvanların büyümesi ve gelişmesine etki eden faktörleri ele alacak olursak, öncelikle bu canlılar doğal Hayat içerisinde yaşayan insanlar tarafından doğal çevreleri tahrip edilmemiş canlılar olmaları gerekmektedir.

Günümüz dünyasında insan faktörünün etkisiyle birçok doğal yaşam alanı, vahşi hayvan tabiatları yok edilmekte veya büyük tahribata uğratılmaktadır. Bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için yeterli nem veya su, oksijen ışık veya sıcaklığın fotosentez yapmasına uygun olması ve karbondioksit ihtiyaçları vardır.

Hayvanların büyüme ve gelişmesini etkileyen faktörler ise vahşi yaşam ortamları, yeterli beslenme alanları anne ve babalarından aktarılan gen özellikleri uygun yaşam koşulları, iklim değişikliklerine karşı Adaptasyon önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hayvanlar iki bölüme ayrılır omurgalı hayvanlar ve omurgasız hayvanlar olarak biliriz. Ayrıca hayvanlar yumurtlayarak veya doğurarak çoğalan bilmektedirler. Hayvanların çoğu olabilmesi için öncelikle çevrenin ve iklimin elverişli olması gerekmektedir.bitkiler ve hayvanlar çoğalmak ve üremek için güneş ışığına barınmaya beslenmeye ve suya ihtiyaç duyarlar bu konuda verdiğiniz bilgiler ve yaptığımız ödevler bunlara daha iyi bir şekilde anlamamıza destek verdi

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.