7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 51-52-53-56 Cevapları Aydın Yayınları

7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Kütle ve Ağırlık İlişkisi Cevapları Sayfa 51, 52, 53, 54, 55


Kütle ve Ağırlık İlişkisi Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Sayfa 51


Soru : Yukarıdaki olayların gerçekleşmesine sebep olan kuvvet nedir? Bu kuvvetin yönü nereye doğrudur?


Cevap :

Yukarıdaki olayların  gerçekleşmesine sebep olan kuvvet yerçekimi kuvvetidir. Yer çekiminin tek bir yönü yoktur. Karşılıklı kütleler arasında bir çekim kuvveti vardır ve buna “kütle çekim kuvveti” denmektedir.


7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Sayfa 52 Cevapları


Soru : Sizce yer çekimsiz bir ortamda bizi ne gibi zorluklar bekliyor olabilir?


Kısa Cevap : “Sizce yer çekimsiz bir ortamda bizi ne gibi zorluklar bekliyor olabilir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Yer çekiminin olmaması vücut sıvılarının yukarı doğru gitmesine sebep olur. Bunun sonucunda yüzleşecekler yüksek tansiyon ve görme sorunları gibi birçok sağlık sorunları baş gösterir.

Yer çekimi çok kısa bir süre için bile ortadan kalkacak olsa dünya üzerindeki her şey havalanıp uçmaya başlar. Dünya kendi etrafında döndüğünden dolayı her şey havada hızla savrularak hareket eder ve canlılar büyük zarar görür.


7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Sayfa 53 Cevapları


Soru : Cisimlerin ağırlıklarının farklı olmasının sebebi nedir?


Cevap :

Resimlerin ağırlıklarını farklı olmasının sebebi günde miktarlarının farklı olmasıdır. Farklı kültürde miktarları farklı yer çekimi kuvvetine sebep olur ve bu da ağırlıkların farklı olmasına neden olur


Soru : Cisimlerin ağırlıklarını hangi birimle ifade ederiz?


Cevap :

Cisimlerin ağırlıklarını G ile ifade ederiz. Ağırlık bir kuvvet olduğundan dolayı dinamometre ile ölçülür ve birimini newtondur.


Soru : Ağırlık ve kütle arasında nasıl bir ilişki vardır?


Cevap :

Kütle ve ağırlık aynı kavramlar gibi görünse de aslında birbirinden farklıdır. Kütle Bir cismin değişmeyen madde miktarıdır. Ağırlıksa kütleden farklı olarak bir cisme etki eden yer çekiminin kuvvetinin büyüklüğünü ifade eder.

Ağırlık kütle üzerine etki eden yer çekimi kuvveti büyüklüğüdür.


7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Öğrendiklerimizi Uygulayalım Cevapları Sayfa 56


Öğrendiklerimizi Uygulayalım Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Sayfa 56


1. Aşağıda kütle ve ağırlık ile ilgili özellikler verilmiştir. Bu özellikleri, kütle ve ağırlık kavramlarına ait olmalarına göre ilgili kutucuğa yazınız.


Cevap :

Kütle = b, d, g, h

Ağırlık = a, c, e, f


2. 120 kg kütleli bir un çuvalı ile ilgili aşağıdaki soruları yanıtlayınız. 


a. Dünya’daki ağırlığı için ne söylenebilir?


Cevap :

. a. 1200 N


b. Ay’daki kütlesi kaç kg’dır? Neden?


Cevap :

b. 120 kg


c. Ay’daki ağırlığı için ne söylenebilir?


Cevap :

c. 200 N


3. Bir cismin ağırlığı, sırasıyla yeryüzünde, yeryüzünden 1000 m yüksekte ve 3000 m yüksekte ölçülüyor. Buna göre I, II ve III numaralı noktalardaki dinamometrelerde okunan değerler arasında nasıl bir ilişki vardır?


Cevap :

. I > II > III


4. Bir cismin ağırlığı sırasıyla önce deniz kenarında (A noktası), sonra bir dağın tepesinde (B noktası) ve en son olarak da daha yüksek bir dağın zirvesinde (C noktası) ölçülüyor. Buna göre, belirtilen noktalarda ölçülen ağırlık değerlerinin büyükten küçüğe doğru sıralaması nasıl olmalıdır? 


Cevap :

. A, B, C


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Tuğçe dedi ki:

    7 sınıf fen bilimleri ders kitabınızda yer alan bilgi ve cevaplarla kütle ve ağırlık ilişkisi neler olduğunu yukarıdaki bilgi ve cevaplarla öğrenebiliyoruz bu konuda vermiş olduğunuz kısa özlü anlaştığı bilgiler sayesinde ödevimi hemen tamamladım ödevimi hızlı bir şekilde tamamladığım için diğer ödevlerime zaman ayırabildim ödevlerimdeki tüm bilgileri her zaman Forum sayfa sitesinde yapabiliyorum bu sayfadaki bilgi ve cevaplara bayılıyorum verilen bilgi ve cevapları her zaman bütün derslerime pratik hızlı bir şekilde yapmamı sağlıyor tüm öğrencilere yardımcı olan bu siteyi herkese tavsiye ediyorum.

  2. Anonim dedi ki:

    Fen bilimleri dersimizde yer alan bu ödevimizdeki kilogramın yani ölçüm aracının bütün canlıları ve kütlesi olan tüm varlıkların ölçümünü sağladığını görebiliriz öğrendiklerimizi değerlendirelim sorularını cevaplamak için ve bu soruları güzel bir şekilde çözmek için yukarıdaki bilgi ve cevaplardan faydalanarak bir yol izledim buradaki cevaplar sayesinde fen bilimleri dersime hemen bitirdim ben bilimleri dersi tüm konuyu ve cevapları bu sayfaya bakarak yapıyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.