7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı 196-197-198. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık


Fen Bilimleri Öğretmeni

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı İnsanda Üremeyi Sağlayan Yapı ve Organlar Cevapları Sayfa 196, 197, 198


İnsanda Üremeyi Sağlayan Yapı ve Organlar Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 196  Cevapları

Hazırlık Çalışmaları


1. Anne ve babanın üreme hücrelerinden yeni birey nasıl meydana gelir?


Cevap : Anne ve babanın üreme hücrelerinden yeni birey nasıl meydana gelir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Anne ve baba eşeyli üreme de yer almaktadır. Eşeyli üreme de erkek ve dişi Hücrelerin (sperm, yumurta, polen)rol oynamaktadır. Eşeyli üretmenin mayoz bölünme ile profaz birinci evresinde gerçekleşen krosing över ve bağımsız gen dağılımı sayesinde oluşa hücreler tıpatıp anne ve babalarına benzemezler.

Anne ve babanın üreme hücrelerinin tamamına eşey hücre denilir. Eşey hücreler mayoz bölünme ile meydana gelir. Bir eşey ana hücresinde 46 kromozom vardır. Bölünmenin ilk aşaması tamamlandığında 23 kromozom dan oluşan iki eşey hücre meydana gelmiş olur. Bu iki bölünen hücrede mitoz bölünme gerçekleşir. Yani 23 kromozoma sahip iki hücre kopyalanarak iki yeni hücre oluşturulmuş olur. Toplamda dört hücre olmuş olur.


2. Bir anne adayı bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek için nelere dikkat etmelidir?


Cevap : Bir anne adayı bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek için nelere dikkat etmelidir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bir anne adayı bebeğini sağlıklı olarak dünyaya getirmek için

 1. Vitaminli ve sağlıklı besinler tüketmeye dikkat etmelidir.
 2. Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler kullanmamalıdır.
 3. Doktor kontrollerini aksatmamalıdır.
 4. Doktoruna danışmadan ilaç kullanmamalıdır.
 5. Vücudunu zorlayacak hareketlerden kaçınmalı, ağır eşya kaldırmamalıdır.
 6. Günlük kısa yürüyüşler yapmalıdır.
 7. Sıkıntı ve stresten uzak durmalıdır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 197 Cevapları

Soru : Neden tamamen annenizin veya babanızın aynısı olmadığınızı hiç merak ettiniz mi?


Cevap : Neden tamamen annenizin veya babanızın aynısı olmadığınızı hiç merak ettiniz mi? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Anne ve babaların genetik yapılarından kaynaklanmaktadır. Genler DNA larda belli bölgelere karşılık gelir. Anne ve baba hücrelerinin birleşmesi ile oluşan embriyo anne ve babadan aldıkları DNA larla oluşur lar. İki hücrenin anne ve babanın hücrelerinin birleşmesi ile gençlerde bir araya gelerek yeni bir birey oluşturmuş olur.

Yeni bir birey oldu için gen kısmının bir özelliğini annede bir özelliğini babadan almış olur. Bir bireyin tıpatıp anne veya tıpatıp  babaya benzeyebilmesi için tüm gen özelliklerini Dnalarını tek bir hücreden almış olması gerekir. Bu bir üreme olmaz, klonlama olur.


Soru : Sizce aynı anne ve babadan olmanıza rağmen kardeşinizle aranızdaki fiziksel farklılıkların nedeni nedir?


Cevap : Sizce aynı anne ve babadan olmanıza rağmen kardeşinizle aranızdaki fiziksel farklılıkların nedeni nedir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Aynı anneden ve babadan  olmasına rağmen kardeşlerin arasında fiziksel özelliklerde farklılık olmasının sebebi anne ve babadan gelen Hücrelerin kromozomlarındaki gen dizilişlerindeki farklılıkların dan kaynaklıdır.

Kromozomlarin gen dizilişleri kromozomlara bağlıdır. Dnaları aynıyken kromozom dizilişleri farklı olması, hücreden hücreye farklılık gösterdiği için kardeşlerinde birbirinin aynısı olmaması bunun en doğal sebebidir.


Soru : Acaba sperm oluşumu erkek vücudunun hangi kısımlarında gerçekleşir? Erkeklerde üremeyi sağlayan yapı ve organlar ile bunların işlevleri nelerdir? Aşağıdaki görseli inceleyerek öğrenelim.


“7. Sınıf Fen Bilimleri Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 197 Cevapları”


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı 196-197-198. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
7. Sınıf fen bilimleri ders kitabı mızda yer alan üremeyi sağlayan organlarımızın neler olduğunu ve hayata gele bilmemiz için faydalı olan tüm hormonların anne ve babamız da olduğunu bu konu ile öğrendik ve kavradı Bir annenin sağlıklı bir şekilde çocuğun dünyaya getirmesi için öncelikle zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir özellikle alkol uyuşturucu ve sigara gibi hem insan sağlığını tehdit edici hem de hamilelikte ciddi riskleri sebep olan alışkanlıkları hayatından çıkarılması gerekmektedir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!