7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı 202-203. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık


Fen Bilimleri Öğretmeni

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Bitki ve Hayvanlarda Üreme Çeşitleri Cevapları Sayfa 202, 203


Bitki ve Hayvanlarda Üreme Çeşitleri Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 202 Cevapları

1. Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden faktörler nelerdir?


Cevap : Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden faktörler nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bitki ve hayvanlarda büyümeye etki eden faktörlerin başında çevre faktörleri gelmektedir temiz bir çevre kaliteli bir toprak yapısı hem bitkiler için hem de hayvanlar için çok önemlidir.

Bir bitkinin iyi bir ortamda gelişmesi için azot döngüsünün iyi oldu nitrat açısından zengin kaliteli toprak iyi güneş ışınları alabilen karbondioksit ve oksijen gazlarının dengeli olduğu fotosentez yapabildiği alanda gelişmesi gerekmektedir.

Hayvanların gelişimi için etki eden faktör ise doğal yaşayacakları hayvanların beslenmelerinde sıkıntı olmayacak kendi anne ve babalarından aldıkları genler doğrultusunda insan etmeninin fazla olmadığı yaşayabilecekleri Doğal çevrede gelişmelerini sürdürmeleri önemlidir.


2. Bitki ve hayvanlardaki üreme çeşitlerini çeşitli kaynaklardan araştırınız.


Cevap : Bitki ve hayvanlardaki üreme çeşitlerini çeşitli kaynaklardan araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bitki ve hayvanlardaki üreme çeşitlerini iki başlık altında toplayabiliriz.

Eşeyli üreme ve eşeysiz üreme

Eşeyli üreme ismindende anlaşılacağı gibi erkek ve dişi Hücrelerin birleşmesinden oluşmaktadır.

Erkek üreme hücresi sperm, dışı üreme hücresi ise yumurtadır.

Bitkilerde üreme ise

Tozlaşma yöntemiyle erkek polenlerin  dişi organda dişicik borusu ve tepecikten iletilmesi ile oluşur.

Bitkiler ve tek hücreli canlılar beş farklı şekilde ürer..

Vejeratif üreme : soğan ve çilek meyvesi  Vejeratif ürerken dal ve yaprakların alınarak aynı tür bitkilerde kök kısmına üreme yapması için birleştirililr. Halk arasında aşılama denilen sistemdir.

Sporla üreme: Mantar ve kara yosunlarının üreme şeklidir.

Bölünerek üreme: tek hücreli canlıların üreme şeklidir. Su yoksunları ve amiplerde görülür.

Tomurcuklanma : denizanası ve hidra gibi canlılarda görülür. Anne üzerinde bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıntı büyür ve gelişir. Bir birey meydana gelir.

Yenilenerek üreme: Sadece bitkiler ve tek hücreli canlılar yenilenerek üreyebilir.


7. Sınıf Fen Bilimleri Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 203 Cevapları

Canlıların ortak özelliklerinden birinin üreme olduğunu öğrenmiştiniz. Canlılar nesillerini devam ettirebilmek için üreyerek kendilerine benzer yeni canlılar meydana getirir.

Ancak her canlının üremesi aynı şekilde olmayabilir. Bazı canlılar bölünerek, bazıları doğurarak, bazıları ise tomurcuklanarak çoğalır. Üreme genel olarak iki şekilde gerçekleşir.

Çoğalmak için erkek ve dişi bireylere gereksinim duyulan üreme çeşidine eşeyli üreme, tek bireyden genetik olarak birbirinin aynısı olan bireylerin oluşturduğu üreme çeşidine ise eşeysiz üreme adı verilir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı 202-203. Sayfa Cevapları Tutku Yayıncılık

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Bitkiler yürüyebilmek için ve çoğu alabilmek için havaya suya verimli toprağı ve rüzgara ihtiyaç duyarlar. Ayrıca güneşin yaydığı ışınlar da ayrıca bir destek amacıdır. Bitkiler verimli topraklar iyi sulandı kları zaman iyi verim verebilmektedirler.hayvanlarda üreme ise 2 çeşit gerçekleşir bunlar yumurtayla ve doğurarak meydana gelmektedir kimi hayvan yumurtlayarak çoğalmaktadır kimi hayvan ise doğum yaparak üremesini gerçekleştirmektedir hayvanları çoğalması ve üremesi de verimli iklim şartlarına ve doğan'ın verdiği birçok olanağa bağlı olarak gerçekleştiğini söyleyebiliriz
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!