7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 15-16 Cevapları Aydın Yayınları


Fen Bilimleri Öğretmeni

7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Takım Yıldızlar Cevapları Sayfa 15, 16


Takım Yıldızlar Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Sayfa 15-16


1. 1600’lü yıllarda yaşamış olan Newton’un “hareketsiz ve başlangıcı olmayan evren” görüşüdür. Bu evren görüşüne göre, evren sonsuzdan beri vardır ve varlığını şu anki hâli ile sonsuza kadar devam ettirecektir.

2. Birçok bilim insanı tarafından kabul edilen görüş ise evrenin bir başlangıcı olduğudur. Bu görüşte “Big Bang (Büyük Patlama)” Teorisi’ne dayandırılmaktadır. Günümüzden yaklaşık 15 milyar yıl önce evrenin bir patlama sonucu meydana geldiği düşünülmektedir. Yapılan araştırmalarda da evrenin sürekli genişlediği görülmektedir.

Bu olayı, bir balonun şişirilmeden önce üzerine noktalar konulup, şişirildikten sonra o noktaların birbirinden uzaklaşmasına benzetebiliriz. Araştırmalarda da gök cisimlerinin arasındaki mesafenin sürekli arttığı gözlemlenmiştir. Bu gözlem, Big Bang Teorisi için çok önemli bir kanıttır. Yine yapılan araştırmalarda, uzaya fırlatılan uydular aracılığıyla rastlanılan kozmik ışınların ve radyasyonun da bu teoriyi kesinleştirdiği kanıtlanmıştır.

Evrenin nasıl meydana geldiğini gözlemleyebilmek için bilim insanları 2008 yılında Fransa–İsviçre sınırında Cenevre yakınlarındaki özel laboratuvarda yerin 100 metre altında 27 kilometrelik dairevi bir tünel inşa ederek “Yüzyılın Deneyi” adı altında bir projeye imza attılar. Bu projede Türk ve Alman uzmanların bulunduğu 5 binden fazla fizikçi ve mühendis görev alıyor. Bu proje, evrenin oluşumuyla ilgili bakış açılarını değiştirebilecek sonuçlar açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmalar hâlâ devam etmektedir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 15-16 Cevapları Aydın Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!