7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 17 Cevapları Aydın Yayınları


Fen Bilimleri Öğretmeni

7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Öğrendiklerimizi Uygulayalım Cevapları Sayfa 17


Öğrendiklerimizi Uygulayalım Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Sayfa 17


1. Aşağıda verilen gök adaları ve özelliklerini oklarla eşleştiriniz.


Cevap :

  • . I. c ,
  • II. b ,
  • III. a

2. Yıldız, bulutsu, kara delik ve evren kavramlarını oklarla gösterilen yerlere açıklayınız. 


Cevap :

Yıldız  : Milyarlarca yıl içerisinde yüksek orandaki gaz ve toz bulutlarının bir araya gelmesiyle ve sıkışması sonucu ile oluşan gök cisimleridir.

Bulutsu  : Uzayda ekseni etrafında usul usul döner kızgın gaz ve tozlardan oluşmuş bir gök cismidir

Kara delik : Uzayın derinliklerinde var olan ve olağanüstü bir çekim gücüne sahip olup çekim alanına giren her şeyi kendisine çekip yok eden, herhangi bir biçimi olmayan varsayımsal bir gök cismidir

Evren : Sonsuz uzak ve uzay içindeki Gök varlıklarının tümünü kapsayan yerdir.


3. Yıldız oluşum sürecini aşağıdaki noktalı yerlere açıklayınız. 


Cevap :

Yıldızlar, Gök adalar’daki moleküler bulutların Görece yüksek yoğunluğu olan kısımlarının çökmesi ile oluştuğu söylenmektedir.

Burada bulunan moleküllerin çarpması ile birlikte hareket enerjisi moleküllerin iç enerjisine dönüşmektedir. Bu enerjinin bir kısmı kızılötesi ışın olarak yayılır. Böylece yüksek yoğunluklu bölgenin sıcaklığı düşer ve molekül bulutu çekmeye başlar. Daha sonra yoğunluk artarak ışığın Büyük bir kısmı moleküler tarafından absorbe edilir.

Bu sayede hidrojen ve helyum atomları yoğunlaşır. Bu ısınma aşamasında bulutun kendi iç basıncı kendi kütle çekimini dengeleyene kadar bu şekilde devam eder. Bu aşamalardan sonra bir ön Yıldız oluşur. Oluşmuş olan bu ön Yıldız zaman içinde ışıma yoluyla enerji kaybederek küçülmeye ve ısınmaya devam eder. Merkezi sıcaklığı belirli bir değerin üzerine ulaştığı zaman çekirdek tepkimeleri gerçekleşmeye başlar ve böylece bir yıldız meydana gelir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 17 Cevapları Aydın Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Tuğçe
Uzayda bulunan yıldızları güneşi ayı Kara delikleri meteor taşlarını e ve çeşitli birçok cisimleri ve gezegenlerin özellikleri hakkında bilgi edinmek istediğim zaman ve Uzay hakkında bir araştırma yapmak istediğim zaman Türkçe matematik inkılap tarihi ve İngilizce dersinde tüm derslerimde bana yardımcı ol ama verdiği bilgiler sayesinde birçok önemli tamamladığım Forum sayfa sitesini ziyaret ettim bu sayfadaki bilgi ve cevaplarını ödevimi yaptım bu sayfadaki bilgilerle ödev yaptığım zaman ödevlerimi hızlı ve pratik bir şekilde bitiriyorum ve güzel kaynaklarla ödevimi tamamlıyorum sizlere çok teşekkür ederim.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!