7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 29-30 Cevapları Aydın Yayınları


Fen Bilimleri Öğretmeni

7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Teknolojinin Gelişmesi ile Hücre Yapısının İncelenmesi Cevapları Sayfa 29, 30


Teknolojinin Gelişmesi ile Hücre Yapısının İncelenmesi Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Sayfa 29-30


İlk canlı hücreyi gözlemlemiştir. Ayrıca sperm hücreleri ve kan hücrelerini de gözlemlemiştir.

Hücrelerin içinde küresel bir yapının bulunduğunu fark edip buna “çekirdek” anlamına gelen “nucleus (nukleus)” adını vermiştir.

Çekirdeğin, hücrenin gelişiminde rol oynadığını ileri sürmüştür.

Schleiden’in görüşünü geliştirerek hem bitki hem de hayvanların hücrelerden oluştuğunu ve bunların yapısında çekirdek bulunduğunu söylemiştir.

Hücre büyümesi ve üremesi ile ilgili çalışmalarından yola çıkarak var olan hücrelerin daha önceki hücrelerin bölünmesiyle oluştuğunu söylemiştir. Hücre teorisini oluşturmuştur.


7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Sayfa 30 Cevapları


Hücre yapısı incelenecek malzemelerden çok ince kesitler alınmasını sağlayacak araçlar, hücreleri boyayarak daha kolay gözlemlenmesini sağlayan kimyasal maddeler üretildi. Böylece hücre içindeki mitokondri, golgi cisimciği vb. yapılar tanımlandı.

Hücre içindeki yapıları birbirinden ayırarak incelemeyi kolaylaştıran santrifüj isimli araç geliştirildi.

Elektron mikroskobuyla hücrenin iç yapısı hakkında ayrıntılı bilgiler elde edilmeye başlandı.

Bir canlıdan diğerine gen aktarılmasını sağlayan yöntemler geliştirildi. İlk olarak koyun Dolly 1996 yılında klonlandı. Daha sonra kedi, fare gibi memeliler de klonlandı.

“Yüzyılın Beyin Cerrahı” unvanına sahip olan Türk bilim insanı ve tıp hekimidir. Beyin cerrahisi pratiğinde, mikroskop kullanımının hayata geçirilmesinde ve yaygınlaştırılmasındaki katkılarıyla bilinmektedir.

ABD Ulusal Bilimler Akademisine seçilen ilk Amerikalı Türk olarak tanınan bilim insanı, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandırmıştır. Bu çalışmasıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 29-30 Cevapları Aydın Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Tuğçe
Teknolojinin gelişmesi demek insanlara çeşitli imkanlar ve çeşitli birçok kaynakların sağlanması demektir. Teknolojiyi tüm insanlar için gereklidir günümüzde teknolojisiz bir hayat düşünülemez teknoloji insanların hayatını yenilemekte ve ileriyi seviyeye taşımaktadır teknoloji sayesinde sahip olduğumuz olan hakları hızlı ve basit bir şekilde kavrayabiliriz teknoloji ulaşım iletişim eğitim bilgi alma eğlence ve çeşitli birçok alanda bize imkanlar ve kolaylıklar sağlamaktadır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!