7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 3-4-5-6 Cevapları Aydın Yayınları


Fen Bilimleri Öğretmeni

7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Uzay Teknolojisi Cevapları Sayfa 3, 4, 5, 6


Uzay Teknolojisi Cevapları


7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Sayfa 3-4-5-6


Soru : Dişler arasındaki boşluğu gidermek, birbirini iten veya birbirinin üzerinde olan dişleri düzeltmek amacıyla diş teli kullanılır. Peki, diş teli neyin ürünüdür?


Cevap :

Diş telleri uzay teknolojisi üründür.


Soru : Gıdaların korunmasında, bazı yiyeceklerin pişirilmesinde yüksek ısıya dayanıklı ve yanmama özelliğinden dolayı alüminyum folyo kullanılır. Peki, alüminyum folyo neyin ürünüdür?


Cevap :

Astronotların uzayda değişen ısı farklarından etkilenmemesi için kullanılan alüminyum folyo günümüzde yemek yapımından birçok alana kadar pek çok yerde kullanılmaktadır. Bir uzay teknolojisi ürünüdür.


Araç ve Gereç
• Defter
• Kalem
• Karton
• Ders kitabı, ansiklopedi, dergi, İnternet

Uzay Araçlarını Tanıyalım
• Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçları araştıralım.
• Bu araçların uzay araştırmalarına katkısını çeşitli kaynaklardan araştıralım.
• Araştırmamızı bir poster hâline getirdikten sonra herkese eşit olarak verilen süre içerisinde sınıfımızdaki arkadaşlarımıza sunalım.


Soru : Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçlar nelerdir? 


Kısa Cevap : “Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçlar nelerdir?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçlar;

 • MRI:“Manyetik Rezonans Görüntüleme” anlamına gelen ve iç organların görüntülenmesini sağlayan cihaz, uzay araştırmaları sonucunda keşfedilmiştir.
 • Kalp Kaslarını Koşullandırma Makinesi:  Yerçekimsiz ortamda oluşabilen kas erimesiyle mücadele edebilmek için astronotlara özel olarak hazırlandı. Ancak daha sonra fizyoterapi alanında da kullanıldı.
 • Kızılötesi Termometre: astronomlar tarafından radyasyonu algılamak için geliştirilmiş olan bu ürün vücut ısısını ölçmeye yarayan termometrelere öncü olmuştur.
 • Yapay Kalp Pompası: NASA’nın roket motorlarında kullanılan yakıt pompasından etkilenerek yapay kalp pompası geliştirilmiştir.
 • İşitme Cihazları: ilk olarak astronotların uzaydaki sesleri güçlendirilmesi için denenen bu cihaz daha sonra işitme cihazı olarak kullanılmıştır
 • GPS: ilk olarak Uzay araçlarının yerini belirlemek için kullanılan bu araçlar günlük hayatımızda çoğunlukla kullanılan araçlar haline gelmiştir
 • Oksijen Maskeleri: NASA’nın çalışmaları sonucunda oldukça hafif hale getirilen bu maskeler günümüzde özellikle itfaiyeciler tarafından kullanılmaktadır
 • Şarjlı El Süpürgeleri: ay üzerindeki maddeleri toplamak için geliştirilen bu cihaz 1979’da şarjlı el süpürgesine dönüştürülmüştür
 • Joystick: ilk olarak Apollo ayrıca hazırda kullanılmıştır . Günümüzde ise oyunlarda, iş makinelerinde ve uçaklarda kullanılmıştır.
 • Mikrodalga Fırın: astronotların soğuk yemekleri taze ve sıcak su görüp tüketebilmeleri için üretilen bu cihaz günümüzde neredeyse her mutfakta bulunmaktadır
 • Ayakkabı Astarı: ayakkabı astarı ilk olarak uzay gezisinin bir parçası için üretilmiş daha sonra spor ayakkabı üreticileri bunu daha hafif ve hava alabilen spor ayakkabılarına dönüştürmüşlerdir
 • Protezler : uzay görevlerinde kullanılmak için uzaya gönderilen robotlarda denilen protezler daha sonra tıp alanında da kullanılmıştır

Soru : Bu araçların uzay araştırmalarına katkıları nedir?


Kısa Cevap :

Bu araçlar yukarıda da teker teker ifade edildiği gibi astronotları korumak görevlerini kolaylaştırmak ve oluşabilecek rahatsızlıkları engellemek için yardımcıdır.

Uzun Cevap :

Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen bu araçlar astronotların daha güvenli bir şekilde görevlerini yapabilmeleri için büyük bir kolaylıktır.

Astronotların oluşabilecek zararlardan kendilerini koruyabilmeleri ve zaman kazanarak daha kolay bir şekilde çalışabilmeleri için üretilmişlerdir.

Aynı zamanda uzayda oluşabilecek hastalık durumlarından onları korumak için güvenlik önlemleri de bu cihazlar sayesinde alınmaktadır.


7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayınları Kitabı Sayfa 6 Cevapları


Soru : Uzayda yaşamak mümkün müdür?


Kısa Cevap : “Uzayda yaşamak mümkün müdür?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Uzayda yaşama dair birçok bilgi ve birçok çalışma, birçok hayal ve açıklama olsa da şu anki bilgilerle Bu mümkün görünmemektedir.

Uzayda insanların hayatını devam ettirebileceği birçok temel ihtiyaç bulunmadığı için günümüz teknolojisi ile bunu mümkün olmadığı görülmektedir.


Soru : Mars’ta suyun bulunması ile, acaba o gezegende yaşamın olduğu söylenebilir mi? İnsanoğlu Mars’ta yaşayabilir mi?


Kısa Cevap : “Mars’ta suyun bulunması ile, acaba o gezegende yaşamın olduğu söylenebilir mi? İnsanoğlu Mars’ta yaşayabilir mi?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

İnsanın hayatını devam ettirebilmek için sadece suyun var olması yeterli değildir. Sıcaklık ortamı da hava ve toprağın koşulları da insanın yaşaması için gerekli olan şartlardandır. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 3-4-5-6 Cevapları Aydın Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Tuğçe
7 sınıf fen bilimleri ders kitabımızda araştırma ödevimiz olan uzay teknolojilerinden esinlenerek yapılmış olan araç gereçlerin hangileri olduğunu yukarıdaki bilgi ve cevaplara verdiğiniz örneklerle güzel bir şekilde öğrenerek defterime geçirdim ve ödevimi hızlı bir şekilde bitirdim ödevimdeki tüm bilgileri ve cevapları Forum sayfası ile yapıyorum bu sayfadaki bilgi ve cevapları sayısı ödevlerimi hemen tamamlıyorum ödevlerimdeki tüm bilgileri severek bu sayfaya bakarak yapıyorum sizler de ödevlerinizi zorlanıyorsanız ve ödevlerinize güzel bir kaynak arıyorsanız Forum sayfa sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 16 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!