7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 113-114-115. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 113-114-115. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Peygamberimizin Hayatı Öğretmeni

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Sahabenin Yardımlaşma ve Dayanışması Cevapları Sayfa 113, 114, 115


Sahabenin Yardımlaşma ve Dayanışması Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 113 Cevapları

Allah Resulü “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Kim bir Müslüman’ın dünya sıkıntılarından birini giderirse, Allah da onu kıyamet gününde bir sıkıntısından kurtarır. Kim darda kalan bir kimsenin işini kolaylaştırırsa, Allah da dünyada ve ahirette onun işlerini kolaylaştırır. Kim bir Müslüman’ın ayıbını örterse, Allah da onun dünyada ve ahirette ayıplarını örter. Kul, kardeşinin yardımında olduğu sürece Allah da onun yardımcısı olur.” buyurmuştur.

(Ebu Dâvûd, Edeb, 60.)

Soru : Yukarıdaki hadis-i şeriften yola çıkarak düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız?


Cevap : Müslümanlar birbirlerinin kardeşleridir. Kardeşine kötülük yapanı Allah cezasız bırakmaz. Kardeşine iyilik yapanında Allah her zaman yanında olur ve onu da sıkıntısından kurtarır.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 114 Cevapları

Soru : Yukarıdaki metinde sadakat, doğruluk, yardımlaşma ve kanaatkârlık kavramlarına uygun davranışları belirleyiniz. Aşağıdaki yerlere yazınız.


Cevap :

Sadakat ve Doğruluk: Abdurrahman b. Avf Sa’d’dan çarşının yerini öğrenmesi ve kendi ticaretini yapması

Yardımlaşma: Sa’d’ın tüm servetini bölüşmek istemesi

Kanaatkârlık: Abdurrahman b. Avf’ın Sa’d’ın teklifini kabul etmemesi.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 115 Cevapları

Soru : Bugün bizler İslam kardeşliğini korumak, yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmak için neler yapabiliriz? Düşüncelerinizi yazınız.


Cevap :

İslam kardeşliğini korumak için yardıma ihtiyacı olan maddi ve manevi Müslüman kardeşlerimize yardım edebiliriz. Onlar için kampanya başlatabiliriz.

Ayrıca Manevi destek de sağlayabiliriz. Onlarla ilgilenmek için etkinlikler düzenleyebilir manevi olarak yanların da olabiliriz.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 113-114-115. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem döneminde sahabeler yardımlaşma ve dayanışma çerçevesinde Müslümanlığı en güzel şekilde yaş atmışlardır. O zaman da yaşayan insanlar o kadar çok mutluyduk ki ashabı Kehf denilen ve sorunsuz zulümsüz ve büyük bir mutluluk içinde yaşayan insanlar ve Müslümanlar vardı. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Müslümanların da aynı şekilde yardımlaşma ve dayanışma çerçevesinde yaşaması gerektiğine komşularını gözetmesine esas alan ve akrabalara ilişkilerini kesmeye maddi manevi destek lerde bulunan ahlaklı Müslümanlar olmaması gerektiğini her hadisinde ve her davranışında en güzel şekilde benim seçmiş ve söylemiştir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak