7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 118-119-120. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 118-119-120. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Yerleşme ve Seyahat Özgürlüğüm Var Soruları ve Cevapları Sayfa 118 119 120


Yerleşme ve Seyahat Özgürlüğüm Var Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 118 Cevapları 

Soru : Nerede yaşamak isterdiniz? Seçiminizi etkileyen ilk sebep ne olurdu?


Cevap : Nerede yaşamak isterdiniz? Seçiminizi etkileyen ilk sebep ne olurdu? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Her insan farklı bölgelerde yaşamak ister. Kimi insanda yurt dışına meraklıdır. Ben kendi ülkemi çok seviyorum. Bence yurt dışı her ne kadar büyüleyici gözükse de ülkemin havası, imkanları ve insanları orada yok.Bunun için farklı bir şehire gitme imkanım olsa da ülkemin içerisinden bir yer seçerdim. Ben İstanbul, Ankara veya İzmir gibi büyük şehirlerde yaşamak isterim.

Bu şehirler büyük şehirler. Bu şehirler çok gelişmiş . Ulaşım, eğitim ve sağlık açısından gelişmiş oldukları için hizmetleri de büyük. Ayrıca gelişmiş bir yer olduğu için orada faaliyet ve etkinliklerde çok olur. Gezme imkanı da daha fazla olabilir. Gezilecek yerler ve aktiviteler açısından büyük imkanlara sahip oluyor.

Bu yüzden ben bu şehirlerin birinde yaşamak isterdim. Arkadaşlarımın bazıları ise kalabalıktan sıkıldıkları için trafiği ve insanları daha az ve havası daha temiz olan diğer şehirleri tercih ettiklerini söylerler. Hava ve rahatlık yönünden diğer şehirler de yaşamak için güzel olabilir. Herkes mesleğine ve imkanlarına göre farklı şehirlerde hayatını devam ettirir.


İzmir’e Veda Ederken

Babamın iş değişikliği nedeniyle Ankara’ya doğru yola çıkmıştık. Yol boyunca arabanın arka koltuğunda camdan dışarıyı izledim. İzlerken de düşündüm. İzmir’e gelişimizi, yerleşmemizi… Önce çok üzüldüm. Yaşadığım şehirden okulumu, arkadaşlarımı, öğretmenimi bırakıp gitmek çok zor geldi. Ama annem istediğimiz zaman arkadaşlarımı ve öğretmenimi ziyarete gidebileceğimi söyleyince çok sevindim. Okulumu ve arkadaşlarımı çok sevmiştim. Hafta sonu yurt dışındaki akrabalarımızın ziyaretimize geleceğini öğrenince çok sevindim.

(Kitap için yazarlar tarafından hazırlanmıştır.)


Soru : Yukarıdaki metinde hangi hak ve özgürlüklerimizden bahsedilmektedir? Söyleyiniz.


Cevap : Seyahat özgürlüğü, iletişim özgürlüğü gibi hak ve özgürlüklerden söz edilmektedir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 119 Cevapları 

Soru : Yukarıdaki hikâyeden yola çıkarak yerleşme ve seyahat özgürlüğümüzün kısıtlandığı bu gibi durumlarda yaşayabileceğimiz olumsuzluklar neler olur? Düşüncelerinizi söyleyiniz.


Cevap : Seyahat özgürlüğünegetirilecek kısıtlamalar yalnızca bu özgürlüğün kullanımına değil bireyin çalışma, eğitim, sağlık alanlarındaki özgürlükleri ile sosyal, ekonomik hak ve özgürlüklerinin de kısıtlanmasına yolaçabilir. Bu yüzden seyahat özgürlüğünün kısıtlanması diğer özgürlüklerimizi de etkileyebilir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 120 Cevapları 

Soru : Mültecilerin ülkelerine dönememeleri sonucunda karşılaştıkları sorunlar neler olabilir? Tartışınız.


Cevap : Mültecilerin ülkelerine dönememeleri sonucunda karşılaştıkları sorunlar neler olabilir? Tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Mülteciler savaştan kaçarak kendi canlarını kurtarmak için gelmiş kişilerdir. Devletler her ne kadar onlara imkanlar sağlasalar da maalesef hayat şartları onlar için zor bir şekilde devam etmektedir. Kendi evlerini bırakıp hiç tanımadıkları, dili, dini , kültürel özellikleri çok farklı bir şehre gelmişlerdir. Burada bulunan çoğu insan onlara yabancı gözüyle bakmakta ve dışlamaktadır.

Bu zor şartlarda sağlık , eğitim ve yaşama ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Dili farklı olduğu için en çok eğitim hakları sekteye uğrar. Sağlık gibi imkanlardan ancak izin verilen ölçüde yararlanabilirler. Ne olursa olsun mülteciler kendi ülkelerindeki rahat hayatlarını bulamazlar.

Böyle bir duruma düşmekten Allah hepimizi korusun. Onun için ülkemizin kıymetini bilmeli ve ülkemizin ilerlemesi ve bekası için çalışmalıyız. Ülkemize göz diken düşmanlara fırsat vermemeliyiz. Elimizden geldiği kadar başarılı olmalı ve ülkemizi iyi yerlere çıkarmak için çabalamalıyız.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,7 sınıf sosyal bilgiler ders 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 MEB,7 sınıf sosyal bilgiler ders kitabı sayıfa117 118 119 120 122 123 MEB,sosyal bilgiler 7 sınıf sayfa 119 meb

Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 118-119-120. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Ülkemizde var olan göçmenlere ülkemizdeki kurallara ve örf ve adetleri uyum sağlamaları için yardım etmemiz büyük önem taşımaktadır Ayrıca Ülkemize gelen ve zorluklar içerisinde buraya yerleşmiş olan insanlara kültürümüzü anlatarak adapte olmaları dilimizi öğreterek eğitim-öğretime hayatlarında Başarılı olmaları amaçlan ması büyük önem arz etmektedir.
Hamdiye
Ben Turkiyede yaşıyorum.Hâlâ da Turkiyede yaşamak isterim.Ülkemi çok seviyorum ve ülkemden asla vazgeçmek istemezdim.Ülkemi çok seviyorum ve ülkemden başka ülkeye asla gitmek veya başka bir ülkeyle değişmek istemezdim.Ben ülkemin çevresini,güzel insanlarını,yaşadığım yeri kısacası her yerini çok ama çok seviyorum.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak