7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 126-127-128-129-130-131-132-133. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 126-127-128-129-130-131-132-133. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Kil Tabletlerden Akıllı Tabletlere Soruları ve Cevapları Sayfa 126 127 128 129 130 131 132 133


Kil Tabletlerden Akıllı Tabletlere Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 126 Cevapları 

Soru : Günümüzde bilgiyi depolama araçlarını düşünerek gelecekte ne tür araçlar kullanabileceğimiz konusunda tahminlerde bulununuz.


Cevap : konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzde bilgiyi depolama araçlarını düşünerek gelecekte insanların günlük hayatlarında beyinlerine takılacak olan çipler yardımıyla kolay bir şekilde yaptıkları şeylerin izlenebileceğini söyleyebiliriz.

Bu sayede insanların işlemiş oldukları suçlar otaya çıkacak tam denetimli bir toplum modeli ortaya çıkabilir.


Okuma parçasından hareketle soruları cevaplayınız.


Soru : Yazının icadı insanların hayatında ne gibi değişiklikler meydana getirmiş olabilir? Düşüncelerinizi yazınız.


Cevap : Yazının icadı insanların hayatında ne gibi değişiklikler meydana getirmiş olabilir? Düşüncelerinizi yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Yazı insanların bir çok alanda gelişmesini ve bilginin paylaşımı, korunması ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. Yazının icadı insanların hayatında yaptığı değişiklikler şunlardır ;

 • Paranın icadı,
 • Ekonomik ticari antlaşmalar,
 • Hastalık tedavilerin kayırları,
 • İnsanların mimari becerileri,
 • İnsanların bilgileri yayması,
 • İnsanların bilgileri koruması,
 • İnsanların bilgileri çoğaltması,
 • Tarih araştırmalarına yol göstermesi,

gibi bir çok alanda Yazının icadı insanların hayatında değişlikleri oluşturmuştur.


Soru : Sümerler tarafından gerçekleştirilen yazının icadı tarihin başlangıcı olarak kabul edilir. Sizce bunun sebepleri neler olabilir? Yazınız.


Cevap : konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Yazının icadı ile bilikte tarihler boyunca geçmiş dönemler yaşana olaylar hakkında bilgiler elde edebildik. Sümerler tarafından gerçekleştirilen yazının icadı tarihin başlangıcı olarak kabul edilmesi doğrudur.

Çünkü eski çağlarda yaşanan hastalıklar, savaşlar, hikayeler, mücadeleler, insanların yaşamı ve mimarisi gibi bir çok bilgiye yazı sayesinde ulaşarak o dönemler hakkında bilgi etmemiz tarih açısından büyük bir önem arz etmektedir. İşte bu nedenle yazının icadı tarihi bir öneme sahiptir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 130 Cevapları 

Soru : Bilgiyi kaydetmek ve gelecek kuşaklara aktarmak için kullanılan yöntem ve araçlar aşağıda verilmiştir. Bu araçların sağladığı kolaylıkları ve kullanımında karşılaşılan sorunları aşağıdaki boşluklara yazınız.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 126-127-128-129-130-131-132-133. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 131 Cevapları 

Soru : Bütün bilgilerin sadece dijital ortamda saklanmasını doğru buluyor musunuz? Tartışınız.


Cevap : Bütün bilgilerin sadece dijital ortamda saklanmasını doğru buluyor musunuz? Tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzde internet ortamında bir çok saldırılar olmakta ve bilgiler çalınmaktadır. Bütün bilgilerin sadece dijital ortamda saklanmasını bu nedenle doğru değildir. Önemli bilgilerin gerekli güvenlik önlemleri alınarak taşınabilir disklerde, evrak dosyalarında saklanması çalınmaması için büyük bir önem taşımaktadır.

Aksi halede heckerler Bütün bilgilerin sadece dijital ortamda saklanmasını sonucunda bu bilgilere ulaşarak çalabilirler.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 132 Cevapları 

Örnek Olay

Bilimsel araştırma yapan Ahmet Bey uzun süren çalışmasını tamamlayıp yayına hazırladığı sırada bu çalışmasının yayınlandığını görmüştür. Bunun nasıl olabileceğini araştırdığında bilgisayarına yüklenen casus programlar nedeniyle bilimsel çalışmalarının başkalarının eline geçtiğini anlamıştır.

(Kitap için yazarlar tarafından hazırlanmıştır.)


Soru : Siz ya da çevrenizden birisi bilgi güvenliği konusunda herhangi bir problem yaşadı mı? Bu konuda herhangi bir habere rastladınız mı? Kısaca yazınız.


Cevap :
Sokak hayvanlarına yapılan işkencelerin ardı arkası kesilmiyor. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Saim A. isimli şahıs, yurtdışındaki komşusunun balkonunda yatan kediye önce keserle saldırdı, yetmedi daha sonra kedinin suyuna zehir attı. Ev sahibi, durumu güvenlik kamerasında görünce hemen komşularını arayıp yardım istedi. Mucize Patiler Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Saim A.’dan şikayetçi oldu.
DHA


Soru : Dijital ortamda sakladığımız kişisel bilgilerimizin güvenliği konusunda yaşanan sıkıntının sebepleri neler olabilir? Yazınız.


Cevap : Dijital ortamda sakladığımız kişisel bilgilerimizin güvenliği konusunda yaşanan sıkıntının sebepleri neler olabilir? Yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Dijital ortamda sakladığımız kişisel bilgilerimizi korumak için anti virüs ve güvenlik duvarlarının korunması gerekmektedir.

Ayrıca Dijital ortamda sakladığımız kişisel bilgilerimizi korunması konusunda alınacak bir diğer önlem ise güvenli ve  şifreli network ağlarının tercih edilmesi gerekmektedir.


Soru : Bilgi güvenliği açısından yapmamız gerekenler nelerdir? Yazınız.


Cevap : Bilgi güvenliği açısından yapmamız gerekenler nelerdir? Yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzde var olan bilgi kirliliği nedeniyle sürekli olarak dikkat etmemiz gereken konulardan bir tanesi bilgi güvenliğidir. Bilgi güvenliği için insanların kullandıkları alet ve dosyalara şifreler koymaları, güvenlik programları kurmaları, anti virüs programları kurmaları ve bilgi toplandığında bilginin resmi sitelerden yada güvenilir var olan sitelerden bilgileri elde etmeleri büyük bir önem taşımaktadır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 133 Cevapları 

Soru : Aşağıda verilmiş olan diyagramı örneklerde olduğu gibi doldurunuz.


 1. Kullanım alanları : Anlaşmalar ve yazışmalar haberleşme, eğitim, bilim, tıp, teknoloji.
 2. Çeşitleri : Sümer çivi yazısı, Hiyeroglif, Fenike yazısı.
 3. Katkıda bulunan toplumlar : Sümerler, Mısırlılar, Yunanlılar.
 4. Depolama ve aktarma araçları : Kil tabletler, Papirüs, Parşömen, Kağıt.

 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,7 sınıf sosyal bilgiler ders kitabı cevapları 132,aşağıda verilmiş olan diyagramı örneklerde olduğu gibi doldurunuz,meb sosyal kitabı 7 sınıf 132 133 cevapları,sosyal bılgılerı 7 sınıf kıtabı cevapları 132 sayfa

Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 126-127-128-129-130-131-132-133. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Bence dünya hayatında yazının bulunması en önemli iç hatlardan bir tanesi olarak kabul edilmesi gerekir yazının icadı ile beraber dünyada var olan bilgiler kolay bir şekilde Tabletlere kağıtlara işlenerek insanların bilgiye ulaşması sağlanmakta birçok bilginin çeşitli yerlere kolay bir şekilde ulaşımı sağlamak da bu sayede bilinçli insanlar oluşturulmaktadır Ayrıca tarihi öneme sahip olan savaşlar antlaşmalar olaylar bu Tabletlere işlenerek dünya tarihini kolay bir şekilde nesilden nesile aktarıldığını ifade etmemiz doğru olacaktır.
Hamdiye
Bilgi güvenliği gerçekten önemlidir.Mesela herhangi bir zaman herhangi bir kişi bizim özel bilgilerimizi almaya çalışabilir.Bu yüzden çok dikkatli olmamız gerekir.Herhangi bir oyunda ya da biz teknolojik alet üzerindeyken bizden özel bilgilerimizi almaya çalışabilir.Antivirüs teknolojik aletlerin kabusudur.Bilgilerimiz bizimdir başka kimsenin değildir.Bizden cep telefonu,tc kimlik numaramızı,oturduğumuz yerlerin bilgilerini istiyebilirler.Böyle konularda kanmamak birazcık zor olabilir.
ahmet
bilgi güvenliğimiz önemlidir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

 • 14 Kayıtlı Üye
 • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak