7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 134-135-136-137-138-139-140-141. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 134-135-136-137-138-139-140-141. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Bilimin Öncüleri Soruları ve Cevapları Sayfa 134 135 136 137 138 139 140 141


Bilimin Öncüleri Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 134 Cevapları 

Soru : Günümüz medeniyetinin oluşmasına katkısı olan Türk-İslam bilim insanlarından bildiklerinizi söyleyiniz.


Cevap : Günümüz medeniyetinin oluşmasına katkısı olan Türk-İslam bilim insanlarından bildiklerinizi söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Cahit Arf : Matematik kuramlarıyla dünya çapında tanınan bir kendi adında çalışması vardır.

İbn-i Sina : “Kanun” adlı kitabında hekimlik, ilaçlar, cerrahi yöntemler ile ilgili insanlara bilgiler vermektedir. Günümüzde Avrupa’da ders kitabı olarak halen kullanılmaktadır.

Farabi, “Boşluk Üzerine” adlı kitabında doğa boşluğu kabul etmez tezini kanıtlamıştır.

Uluğ Bey, Semerkant’ta med­rese ve gözlem evi, bilimsel çalışmalarıyla astronomi alanında etkili ol­muştur. “Uluğ Bey Zici” adlı eseri astronomi konusunda önemli bilgiler vermektedir.

Biruni : Astronomi ve matematik alanında bir çok önemli çalışmalar yapmıştır. “Mesud’un Kanunu” adlı eserinde önemli astronomik bilgiler yer almaktadır.

Ali Kuşcu : Astronomi ve matematik alanında bir çok önemli çalışmalar yapmıştır.  Fatih Sultan Mehmed’in emriyle büyük bir törenle karşılanan Ali Kuşçu, Ayasofya medresesine müderris olmuştur.

Takiyyüddin : İstanbul Rasathanesi 1575-1580 yılları arasında faaliyet göstermiş, Astronomi alanında bir çok önemli çalışmalar yapmıştır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 139 Cevapları 

Soru : Yukarıdaki bilim adamlarından en çok hangisinin hayatı sizi etkiledi? Hangisini örnek almak isterdiniz? Niçin?


Cevap : Piri reisin hayatı beni çok etkilediğini ifade etmek isterim. Hepsi beni çok etkiledi ancak Piri reisi örnek olarak almak isterdim. Çünkü zor durumda var var olan imkansızlıklar da dünya haritasını çizmek çok büyük biri olduğunu göstermektedir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 141 Cevapları 

Soru : Aşağıda verilen bilim insanlarını ve çalışma alanlarını örnekteki gibi işaretleyiniz. (Bir satırda birden fazla işaretleme yapabilirsiniz.)


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 134-135-136-137-138-139-140-141. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


Soru : Bilim insanlarından bazılarının birden çok alanda çalışma yapmasını yorumlayınız.


Cevap : Bilim insanlarından bazılarının birden çok alanda çalışma yapmasını yorumlayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bilim insanlarının bazılarının birden çok alanda çalışma yapmasının temel prensibi bilim adamlarının hem birden fazla alanla ilgili çalışmalar ve kayda değer ispatlar yapabilmeleri hem de bilim alanında var olan çalışmalarının iç içe olmasından kaynaklandığını ifade etmek doğru olacaktır.

Örnek vermek gerekirse bilim alanında var olan matematiksel çalışmalar geometri alanıyla çatışmak da Geometri alanında yapılan çalışmalar ise matematik alanında yapılan çalışmalarla iç içi olarak çalışılması genel Prensip olarak kabul edilir.

Astronomi alanında yapılan çalışmalar dikkate alındığı zaman bir astronomi uzmanının iklim bilimi hakkında matematik hakkında geometri alanı hakkında ve bilimsel kurumlar hakkında birçok alanda bilgi sahibi olarak ancak astronomi alanında Bu bilim dallarını binmesi ile başarılı olabileceği için birden çok alanda bilim adamları çalışmalar yaparak kendi alanındaki var olan bilgileri en iyi şekilde değerlendirmeye amaçlamışlardır.


Soru : Günümüzde bir bilim insanının belirli bir bilim dalında uzmanlaşmasına “ihtisaslaşma” denir. İleride hangi alan veya alanlarda ihtisaslaşmak istersiniz? Nedenini açıklayınız.


Cevap : İleride hangi alan veya alanlarda ihtisaslaşmak istersiniz? Nedenini açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Ileride ihtisaslaşmak istediğim alanlardan başında sağlık alanında başarılar elde ederek günümüzde var olan hastalıkların çözümünü bularak İnsanların sağlıklı bir şekilde yaşam sürdürmelerini bulunamayan hastalıkların DNA molekül yapısını çözerek kanser gibi birçok kötü hastalığın kolay bir şekilde sağlıklı insanlar oluşturulabilmesi için çalışmalar yaparak başarılı olmayı amaçlıyorum.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,5 Sınıf sosyal bilgileri ders kitabı sayfa 134 135 136,yazıbaşı ortaokulu 7 sınıf matematik ders kitabı sayfa 134 135 nin cevapları,yazıbaşı ortaokulu 7 sınıf sosyal ders kitabı sayfa 137 nin cevapları

Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 134-135-136-137-138-139-140-141. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Geçmişte ve günümüzde Bilim insanlarının birden fazla alanda çalışma yapmalarını temel sebebi kalkma yaptıkları alanla ilgili olan bilim alanlarında ihtiyaç duymalarına kaynaklanmaktadır Örneğin astronomi alanında çalışmalar yapan bir kişinin matematiksel hesaplamalar için matematik bilim dalına iklim şartları için iklim diye gibi birçok konuda çalışmaları faaliyetler yürüterek çalıştığı alanda başarılı olması için birden fazla bilim alanında bilgi sahibi olması gerektiği kabul edilmektedir.
Hamdiye
Mesela bir bilim insanı gök bilimi ile ilgili araştırma yapıyorsa başka ilgi alanlarda olabilir.Bilim insanları kalkma yaptıkları için başka bilim alanlarıylada uğraşmaktadırlar.Bilim insanları sık sık araştırma yapmaktadırlar.Kendilerini başka bilim alanlarına da koymaktadırlar.Bilim insanlarının hayata kazandırdıkları bir çok şey vardır.Yani bilim insanları sayesinde gökteki şeyleri kolaylıkla tanıyabiliyoruz.
Ceylin Eray
Teşekkürler çok işime yaradı
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak