7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 174-175-176-177-178-179. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 174-175-176-177-178-179. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı İşinin Ehli İnsan Yetiştirmek Soruları ve Cevapları Sayfa 174 175 176 177 178 179


İşinin Ehli İnsan Yetiştirmek Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 174 Cevapları 

Soru : “Burada hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanmaz.” Osmanlı Enderun Mekteplerinin kapısında yazan bu söz ile sizce ne anlatılmak istenmiştir? Söyleyiniz.


Cevap : “Burada hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanmaz.” Osmanlı Enderun Mekteplerinin kapısında yazan bu söz ile sizce ne anlatılmak istenmiştir? Söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Enderun Mekteplerinin saray tarafında kurulmuş, Hristiyan çocukların yetiştirildiği büyük devlet adamları ve bilim adamlarının çıktığı bir mektepdir.

Bu okulda çocukların yeteneklerine göre yönlendirme yapılır, ona göre eğitim verilir. Bu şekilde çocukların gelecekleri şekillendirilmiş olunurdu.

Bu okullarda din, sanat, edebiyat, coğrafya, matematik ve mantık gibi dersler verilirdi. Bu okullardan çıkan bir çok paşa ve bilim sanat adamı yetişmiştir. Örneğin Pargalı İbrahim Paşa, Sokullu Mehmet Paşa gibi birçok devlet adamı yetişmiştir.


Soru : Okuduğunuz hikâyeye göre kalfanın başarısız olma sebebi nedir? Söyleyiniz.


CevapYapmış olduğu işin püf noktasını bilmediği için başarısız olmuştur.


Soru : Okuduğunuz hikâyeye göre Türklerde meslek eğitimi nasıl yapılıyordu? Söyleyiniz.


CevapMetine göre bir çıkarak ilk olarak ustanın yanında eğitim görmesi gerekir. Ardından bütün işi öğrendikten ve ustası el verdikten sonra bir usta olabilirdi.


Soru : Metinde geçen dikiş tutturmak, el vermek, püf noktası deyimlerinin anlamlarını sözlükten bularak yazınız.


Cevap : Dikiş tutturmak, el vermek, püf noktası deyimlerinin anlamlarını sözlükten bularak yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Dikiş tutturmak : Bu deyim genelde bir başarı olduğunda kullanılır. Kalıcı olmak, başarmak, kendini kabul ettirmek manalarına gelir. Bir iş yeri artık insanlar tarafından beğenildiği veya kabul gördüğünde veya herhangi bir fikir ve konuda veya bir meslekte insanlar tarafından kabul göründüğü zaman bu deyim başarılı oldu, yerleşti  manasında kullanılır.

El vermek : Birine yarımcı olmak  manasında olduğu gibi tasavvufi başka manaları da vardır.

Püf noktası : Bir meselenin en ince ve olmazsa olmaz ayrıntısıdır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 176 Cevapları 

Soru :Aşağıda Meşrutiyet Dönemi’nde açılan farklı eğitim kurumlarını görmektesiniz. Okulların karşısına hangi alanla ilgili olduğunu verilen örnekte olduğu gibi eşleştiriniz.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 174-175-176-177-178-179. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 178 Cevapları 

Soru : Birçok belediyemizin bünyesindeki meslek edindirme merkezlerinin düzenlemiş olduğu kursların bazıları aşağıda verilmiştir. Siz aşağıdaki kurslardan hangisini katılmak isterdiniz? Nedenini açıklayınız.


• Büro yönetimi ve sekreterlik
• Bilişim teknolojisi
• El sanatları
• Hasta ve yaşlı hizmetleri
• Güzellik ve saç bakımı
• Giyim ve üretim
• Grafik ve fotoğraf


CevapBilişim teknolojisi bölümüne katılmak isterdim. Çünkü geleceğin parlak meslekleri arasında yer almakta ve sürekli olarak gelişen teknoloji ile birlikte Bilişim teknolojisi alanında rağbet artarak çeşitli iş imkanları kapıları teker teker açılmaktadır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 179 Cevapları 

Soru : Aşağıda Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde açılan bazı alanlar verilmiştir. Bu alanların hangi sektöre ve meslek gruplarına yönelik olduğunu araştırarak tabloya yazınız.


Cevap :

  1. Öğretmenlik
  2. Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği
  3. Hakim-Savcı-Avukat
  4. Ziraat Mühendisliği
  5. Mobilya Tasarımcısı
  6. Konaklama Tesisleri Görevlisi

 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 174-175-176-177-178-179. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hamdiye
Meşrutiyet Döneminde açılan eğitim kurumları şunlardır.Ziraat Ameliyat Mektepleri,Posta ve Telgraf Mektebi Âlisi,Ticaret Mektebi Âlisi, Mülkiye Baytar Mektebi Âlisi,Sanayi Nesine Mektebi,Kadastro Mekteb-i Âlisi,Orman Mekteb-i Âlisi. Ticaret Mektebi Âlisi Günümüzde çok önemli bir ticaret okuludur.Ticaret Mektebi Âlisi Diğer adıyla Hamidiye Ticaret Mektebi Âilesi olarak da adlandırılır.Günümüzde Marmara Üniversitesini Ticaret Mektebi Âlisi oluşturmaktadır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak