7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 18-19-20-21-22-23. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 18-19-20-21-22-23. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı İletişimin Gücü Soruları ve Cevapları Sayfa 18 19 20 21 22 23


İletişimin Gücü Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 18 Cevapları 

Soru : İletişim kurmakta başarılı olmanızı sağlayan özelliklerinizi söyleyiniz.


Cevap : İletişim kurmakta başarılı olmanızı sağlayan özelliklerinizi söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İletişimde başarılı olmak için bazı kurallara uymak lazımdır. Bu kurallar sayesinde insanlarla güzel bir şekilde anlaşabiliriz. Bazen çok iyi niyetli olduğumuz halde yanlış zaman veya yanlış bir mekan veya bizi anlatamayacak cümleler kurarak iletişime zarar verebiliriz.

Eğer iletişimde başarılı olmak ve insanların bizi anlamasını istiyorsak az ve öz cümleler kurulmalıdır. Konuşmalarla karşıdaki insanı sıkmamalıdır. Böyle konu uzatılınca asıl anlatılmak istenen anlaşılmaz ve insanlar sıkıldığı için bizi dinlemek istemeyebilir. Karşımızdaki insan sinirli ,üzgün veya yorgunken ona bazı meseleleri anlatmakta verimli sonuç vermeyebilir. Bizi tam anlamıyla dinleyemez.

Niyetimiz iyi olduğu halde kaba ve kırıcı bir dil kullanmakta yanlıştır. Karşıdaki insan bunu hakaret olarak kabul edip bizi anlamaya bile çalışmaz. Buda verimsiz bir iletişim meydana getirir. Halbuki insanlar anlaşabilmek için iletişime her zaman muhtaçtır. Bu doğru iletişimi yapabilmek ve işlerimizi daha kolay şekilde halledebilmek için bazı iletişim kurallarına uymak lazımdır. Doğru kelimeleri, doğru zamanda ve doğru insana karşı söylemek, açık ve net bir şekilde konuşmak, kibar bir dil kullanmak , göz teması kurarak insanlara karşı anlaşılır olmalıyız.


Soru : Toplumsal ilişkilerinizde kelebek etkisi oluşturabilecek davranışlar neler olabilir? Örnek veriniz.


Cevap : Toplumsal ilişkilerinizde kelebek etkisi oluşturabilecek davranışlar neler olabilir? Örnek veriniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kelebek etkisi, küçük bir etkenin kestirilmez sonuçlar doğurmasına sebeptir. İnsanlar yaptıkları davranışlardan dolay birbirlerinden etkilenirler. Bazı davranışlar olumlu sonuçlar doğurduğu gibi bazıları da olumsuz sonuçlar verir. Aslında her insan çevresindeki insanlarla etkileşim içindedir. Yaptığımız bir hata bize mahsus kalmaz. Aksine çevremizdeki insanları da etkiler. Bunun için yaptığımız hareketlere dikkat etmeli ve yaptığımız hatalarla başka insanlara da öncü olabileceğimiz gerçeğini unutmamalıyız. Yere çöp atmak veya atmamak insanlar üzerinde etki bırakır.Toplumsal ilişkilerinizde kelebek etkisi oluşturabilecek davranışlar;

  • Parkta çekirdek yerken yere atmak. Çevremizdeki insanlarda  yere atılıyor düşüncesi ile yere atarlar.
  • Tribünde veya bir topluluk içerisinde biri slogan atsa veya alkışlasa herkes slogan atar veya beraber alkışa katılır.
  • Biri çatal kaşığını masaya vuracak olursa, yemekhanedeki herkes ona eşlik ederek vurmaya başlar
  • Yere düşen çöpü yerden almak çevreye karşı hassasiyete sebep olur.
  • Elimdeki çöplerimi sadece çöp kutusuna atmam, insanların yerlere çöp atmaması için teşviktir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 19 Cevapları 

Soru : Nasreddin Hoca olumlu iletişim kurabilmemiz için iletişimin hangi özelliklerine dikkatimizi çekmektedir? Açıklayınız.


Cevap : Nasreddin Hoca olumlu iletişim kurabilmemiz için ; dinleme ve konuşma gibi iletişimlere dikkat çekmiştir. İletişimde anahtar olan ilk olarak karşımızdakini dilemek, anlamak ve sözlerimize dikkat ederek düzgün bir iletişim kurabiliriz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 20 Cevapları 

Soru : Aşağıdaki ifadeleri önce vurgusuz bir şekilde okuyunuz. Daha sonra da açıklamalarına uygun olarak vurgulu okuyunuz. İki okuyuş arasındaki anlam farkını kıyaslayınız.


1. “Gel, ne olursan ol gel.” (İçten bir duruş ve ses tonu)
2. “Gel ablacığım, ağabeyim elmanın iyisi burada.” (Pazarcının müşteriyi daveti)
3. “Sesimi duymuyor musun? Çabuk gel!” (Çocuğuna üç kez seslenmiş kızgın anne)


Cevap : Cümleleri okuduğumuzda sözcükleri vurgulu bir şekilde söylediğimizde daha iyi bir şekilde söylemek istediğimiz ifade edebiliriz.


Soru : Atatürk karşısındaki insanı dikkatli bir şekilde dinlemektedir. Siz konuşurken karşınızdaki kişi sizi aynı şekilde dinlerse ne hissedersiniz? Söyleyiniz.


Cevap : Siz konuşurken karşınızdaki kişi sizi aynı şekilde dinlerse ne hissedersiniz? Söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bir insanla konuşurken onu dikkatlice dinlemek ona kendisini iyi hissettirir. Hiçbirimiz konuşmalarımızın önemsenmediği bir ortamda konuşmak istemez ve kendini iyi hissetmek. İnsanlar bir şey hakkında konuştukları zaman , o şeye değer veriyorlar demektir. Bazen bir anımızı , bazen yeni öğrendiğimiz bir bilgiyi bazende bize üzüntü veren bir olayı paylaşmak isteriz.

Bizler bu kadar değerli bir konuyu paylayacakken eğer karşıdaki insan bizi değer vererek dinliyorsa bu bizi mutlu eder. Eğer bizi kulak ardı ederek dinliyor veya bütün dikkatini vermiyorsa anlatma isteğimiz bile kaçar. Bazen konuşmaya çok ihtiyacımız olur. Bazende fikirlerimizi açıklamak isteriz. Çünkü o fikirler bizim için değerlidir. Bu hislerin hepsi bütün insanlar için geçerlidir.

Madem ki bizler fikirlerimizin ve hislerimizin dinlenmesini istiyor ve bundan keyif alarak mutlu oluyorsak , bütün bizle konuşan insanlarla o şekilde davranmak gerekir. Eğer biz insanları bu şekilde dinlersek, insanlarda konuşmak istediğimiz zaman , bu şekilde dinler ve karşılıklı güzel bir iletişim sağlanmış olur.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 21 Cevapları 

Soru : Aşağıdaki cümleleri ben diline çevirerek karşılarındaki boşluğa yazınız.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 18-19-20-21-22-23. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 22 Cevapları 

Soru : Anadolu insanının karşısındakini incitmeden duygularını aktarmak için kullandıklarına benzer yöntemler günümüzde de kullanılıyor mu? Örnek veriniz.


Cevap : Anadolu insanının karşısındakini incitmeden duygularını aktarmak için kullandıklarına benzer yöntemler günümüzde de kullanılıyor mu? Örnek veriniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Anadolu insanı karşısındaki incitmemeye çok dikkat eder. Osmanlı kültüründe de bu güzel davranışları görmekteyiz.

Birşey söyleneceği zaman kibar bir dil kullanmak , büyüklerimizin ahlakı idi. Osmanlı da o kadar narin ve ince konuşurlar dı ki bu hepimize örnek olmalıdır. Işığı yak yerine ”bizi aydınlatır mısın” derlerdi . Bununla ” yak” kelimesindeki insana çağrıştıracağı kötü hissi önlemek isterlerdi. Yine üzerlerine bir sinek konduğu zaman başka insanlara gitmesin diye onu kovmazlardı.

Nezaket anlayışları bütün toplumlarca takdir edilmiştir. Anadolu insanı da bütün dünyada iyilik sever ve misafirperver olarak anılır. Bu güzel anlayış yüzyıllarca devam etmiştir.  Anadolu’ nun torunları olarak bizler de duygularımızı ifade edeceğimiz zaman karşıdaki insanı kırmadan kibar bir dil kullanmalı ve kimseyi incitmemeliyiz. Bizim böyle yapmamız hem toplumdaki düzeni sağlar hemde bir sonraki nesil içinde ahlaki değerlerimiz korunarak taşınmış olur. Çünkü kültür konuşarak değil yaşayarak aktarılır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 23 Cevapları 

Soru : Derslerimizde daha başarılı olabilmek için çalışma programları yaparız. Şimdi de insanlarla olan iletişimimizde daha başarılı olabilmek için kullanabileceğimiz olumlu iletişim yollarını içeren örnekteki gibi günlük bir plan yapalım.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 18-19-20-21-22-23. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


Soru : Lütfen bu planı düzenli olarak uygulamaya çalışınız. Bir haftalık uygulama sonrası aileniz ve çevrenizle olan iletişiminizi gözden geçiriniz. Herhangi bir değişiklik hissettiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Bir haftalık uygulama sonrası aileniz ve çevrenizle olan iletişiminizi gözden geçiriniz. Herhangi bir değişiklik hissettiniz mi? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bir haftalık uygulama sonrasında aile ve çevremizle olan iletişimimde değişiklikler oldu. Ben herkese kibar ve seviyeli davranınca insanlarda bana karşı daha kibar oldular.

Aslında insanların bize davranmasını istediğimiz özellikler bizim çabamızla olabilir. Her insan kendisine karşı insanların anlayışlı olmasını, fikirlerine saygı duymasını ve düşüncelerine saygı duymasını ister. Ancak bu isteklerimiz olmasına rağmen biz herkese karşı bu şekilde anlayışlı davranmayız. Bunu farkında bile olmadan yapabiliriz. Daha sonra insanlarda bu kaba tutumlarımıza karşı aynı şekilde karşılık verirler.

Bizde o insandan soğur ve kırılırız. Bazen kavga ve küsmeler bile yaşanabilir. Halbuki karşımızdaki kişinin bu kadar kaba davranması bizim yüzümüzden olmuştur. Bizde aynı şekilde farklı erlerde ona karşı kaba hareketler yapmışızdır. Eğer biz ona karşı iyi ve kibar bir tutumda olacak olsaydık acaba böyle mi yapacaktık. Bunu düşünerek hareket etmeli ve bize insanların nasıl davranmasını istiyorsak o şekilde kibar davranmalı , ona göre hareket etmeliyiz.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 18-19-20-21-22-23. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Iletişim kurarken insanlarla sürekli olarak en iyi şekilde iletişim kurmak için empati yoluyla birbirimizi anlamaya çalışmalı karşımızdaki kişiye anlatmak istediklerimizi en iyi şekilde anlatmalı ve onun en iyi şekilde anlamasını sağlamak için Özgün ifadeler kelimeleri dolgun bir şekilde ifade ederek jest ve mimikleri mı kullanmamız büyük bir önem taşımaktadır.
Hamdiye
Karşımızdaki kişiyle iletişim kurmamız için nezaket sözcüklerini kullanmalıyız.Sağol,Teşekür ederim,Rica ederim,Afedersin gibi nezaket sözcüklerini kullanmamız gerekir.Karşımızdaki kişiyi kendi yerimize koymamız gerekir.Yani empati kurmalıyız.Duygularımızı güzel bir şekilde ifade etmeliyiz.
hasan
çok iyi gerçekten  
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak