7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 202-203-204-205. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 202-203-204-205. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Atatürk’ten Milletimize Armağan Soruları ve Cevapları Sayfa 202 203 204 205


Atatürk’ten Milletimize Armağan Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 202 Cevapları 

Soru : Sizce Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimize en büyük armağanı nedir?


Cevap : Sizce Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimize en büyük armağanı nedir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bence, Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimize en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

Cumhuriyet ile birlikte milletin bir bütün halinde mecliste temsil edilmesi sağlanmış ve milli egemenlik milli irade olarak güçlü bir millet ve devlet yapısının temellerinin atıldığını ifade edebiliriz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 203 Cevapları 

Soru : Atatürk, temsil heyeti oluşturulurken üyelerinin seçimle belirlenmesini ve bu üyelerin Millî Mücadele’ye ait kararları almasını sağlamıştır. Atatürk’ün bu şekilde hareket etmesinin sebebi ne olabilir? Yazınız.


Cevap : konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Mustafa Kemal Atatürk, temsil heyeti oluşturulurken üyelerinin seçimle belirlenmesini sayesinde yönetimde milletinde söz hakkında sahip olmasını istemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele kahramanlarının seçilmesini sağlamasıyla birlikte milletin hızlı bir şekilde kalkınması için hızlı bir şekilde çalışacak olan kişilerin seçilmesi sağlanmıştır. Bu sayede millet için en iyi fikirlerin ortaya çıkması sağlanarak hızlı ve güçlü bir devletin temelleri atıldığını ifade edebiliriz.


Soru : Millî Mücadele yıllarında yayınlanan gazetelere İrade-i Milliye ve Hâkimiyet-i Milliye isimlerinin verilmesinin sebepleri ne olabilir? Yazınız.


Cevap : İradenin ve hakimiyetin milletin elinde olduğunu ifade etmek için böyle isimler verilmiştir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 204 Cevapları 

Soru : Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkını vermesi demokrasinin hangi ilkeleriyle ilişkilendirilebilir? Söyleyiniz.


Cevap : Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkını vermesi demokrasinin hangi ilkeleriyle ilişkilendirilebilir? Söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadının gücünün farkında olan ve yönetimde dahil olmasını isteyen bir liderdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkını vermesi demokrasinin eşitlik ve milli egemenlik ilkeleriyle ilişkilendirilebilir.

Kadınlarında erkekler gibi yönetimde söz hakkına sahip olmasıyla birlikte eşit bir şekilde yaşamına devam etmesi ve yönetime dahil edilerek milli egemenliğin simgesi olarak ifade edilebilir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 205 Cevapları 

Soru : Cumhuriyetin ilk yıllarında yeni bir partinin kurulmasına neden ihtiyaç duyulmuş olabilir? Söyleyiniz.


Cevap : Cumhuriyetin ilk yıllarında yeni bir partinin kurulmasına neden ihtiyaç duyulmuş olabilir? Söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle birlikte Cumhuriyetin ilk yıllarında yeni bir partinin kurulmasına  kara verilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında yeni bir partinin kurulmasına ihtiyaç duyulmasının nedenleri şunlardır ;

  • Hükümletin denetlenmesi,
  • Gelecekte tek partili anlayışının oluşturabileceği sorunlar,
  • Farklı düşüncelerin ve fikirlerin olması,
  • Milletin daha iyi bir şekilde mecliste temsil edilmesi,

gibi nedenlerden doyalı Cumhuriyetin ilk yıllarında yeni bir partinin kurulmasına ihtiyaç duyulmuştur.


Soru : Aşağıda verilen bilgileri uygun oldukları döneme göre işaretleyiniz.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 202-203-204-205. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 202-203-204-205. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hamdiye
Mustafa Kemal Atatürk'ün bize hediye ettiği en önemli şey Türkiye Cumhuriyeti'dir.Atatürk ve silah arkadaşları bu ülke için canı pahasına savaşmıştır.Biz de bu ülkeye zarar gelmesin diye elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekir.Canımızı vermemiz gerekiyor gerekiyorsa onu bile yaparız.Bu ülke hiç kolay kazanılan bir ülke değildir. Atatürk ve silah arkadaşları bütün zorluklara rağmen canı pahasına savaşıp bu güzel ülkeyi diğer insanlara bırakmıştır.Türk milleti Türkiye'yi asla bırakmayak.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak