7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 206-207-208-209. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 206-207-208-209. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cumhuriyetimi Seviyorum Soruları ve Cevapları Sayfa 206 207 208 209


Cumhuriyetimi Seviyorum Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 206 Cevapları 

Soru : Cumhuriyetin bize sağladığı yararlar nelerdir? Söyleyiniz.


Cevap : Cumhuriyetin bize sağladığı yararlar nelerdir? Söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Maddeler Halinde Cumhuriyetin yararları maddeler halinde şunlardır :

  1. Yurttaşlar oy kullanarak ülke yönetiminde söz sahibi olurlar.
  2. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte insanlar yargı önünde ve sosyal hayatta eşit haklara sahip olmuşlardır.Bunun sonucunda demokrasi gelişmiştir.
  3. Yurttaşların seçme ve seçilme hakları yönetimde söz sahibi olmaları sağlanmıştır.
  4. Din, vicdan, hoşgörü, merhamet, adalet duyguları ve düşüncelerle yerleşik hale gelmesi sağlanmıştır.
  5. Ülkede özgürlük ortamı oluşmuştur.
  6. Seçimler sayesinde halk ve yönetici grup birbirlerine yaklaşımlar vede bu sayede yönetimle halk arasında uçurum olmamış olur.
  7. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 207 Cevapları 

Soru : Aşağıdaki farklı uygulamaları demokrasi anlayışına göre değerlendirerek örnekteki gibi işaretleyiniz.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 206-207-208-209. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


Cumhurbaşkanımız Ramazan Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınlamıştır. Mesajında “Başı rahmet, ortası mağfiret,sonu ebedî azaptan kurtuluş olan bir Ramazan ayını daha geride bırakarak bayrama kavuştuk. Mübarek RamazanBayramı’nızı canıgönülden tebrik ediyorum. Bir ay boyunca bir büyük kardeşlik iklimini, dayanışmayı, kaynaşmayı, yardımlaşmayı hep birlikte yaşadık. Bayramın tüm gönüllere,hanelere, ülkemize ve İslam dünyasına huzur, saadet, selamet getirmesini diliyorum.” demiştir.Cumhurbaşkanımız Noel Yortusu sebebiyle bir mesaj yayınlamıştır.Mesajında “Farklı mezhep, gelenek ve kiliselere mensup Hristiyan vatandaşlarımızın kendi inançları doğrultusunda kutladıkları Noel Yortularının yardımlaşma ve dayanışma ikliminin gelişmesine vesile olmasını diliyor, başta Hristiyan vatandaşlarımız olmak üzere tüm Hristiyan âleminin Noel Yortusu’nutebrik ediyorum.’’ demiştir.

(Genel Ağ haberinden düzenlenmiştir.)

Soru : Laik devlet anlayışı açısından Cumhurbaşkanımızın mesajlarını değerlendiriniz.


CevapBütün dinlere eşit ölçülere yaklaşarak dinlerin bayramlarını kutlayarak laik bir devlet anlayışı açısından bütün dinleri kapsayan bir konuşmadır. Bu konuşma dil, din, ırk fark etmeden bütün insanları bir araya getiren bir konuşma olduğunu ifade edebiliriz.


Soru : Toplumsal hayatımıza laikliğin uygulanmasına ilişkin örnekler veriniz.


Cevap : Toplumsal hayatımıza laikliğin uygulanmasına ilişkin örnekler veriniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Mesela toplum içerisine herkes istediği dine inanmakta serbesttir. İsteyen kişi dini inancına göre namaz kılabildiği gibi istemeyenin de kılmaması gibi veya başka bir kimsenin bu konuda zorlama yapma hakkı olmadığı laikliğin bir göstergesidir. Evlilik miras gibi konularda şerri hükümlerin değil anayasal hükümlerin geçerliliği bir örnektir.

Toplum içerisinde hangi dine mensup olursanız olun istediğiniz gibi seçme ve seçilme hakkını kullanabilirsiniz. Ülke içerisinde  Hristiyan, Müslüman, Yahudi veya başka bir din mensubu olsanız dahi ülkede tüm hizmetlerden yararlanabilirsiniz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 208 Cevapları 

Soru : Yaşlı insanlara hürmet gösterilmesi kültürümüzün temel özelliklerindendir. Çevrenizden bu duruma örnekler veriniz?


Cevap : Yaşlı insanlara hürmet gösterilmesi kültürümüzün temel özelliklerindendir. Çevrenizden bu duruma örnekler veriniz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kültürümüzde yaşlıya hürmet ve hizmet vardır. Bu aynı zamanda bizlerde yaşlandığımız zaman küçüklere bize nasıl davranacaklarına dair bir eğitimdir. Hem kültürümüz hemde İslamiyet buna çok önem vermiştir. Modern dünya her ne kadar bu düzeni daha aza indirmiş olsa da bu gibi ahlaki ilkeler toplum düzenini korur.

Bizi bu zamana getiren ve toplum ahlak seviyemizi koruyan işte bu değerlerdir. Çevremizden bu duruma örnekler; yaşlıların ellerinin öpülmesi, onlara kibar davranılması, sözlerinin dinlenilmesi ve ziyaretlerine gidilmeleri yada ihtiyaçlarını karşılayamadıkları zaman onlara bakılmasıdır.


Soru : Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak ülke çapında uygulanabilecek bir proje teklifi hazırlayarak sınıf panosunda sergileyiniz.


Cevap : Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak ülke çapında uygulanabilecek bir proje teklifi hazırlayarak sınıf panosunda sergileyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak ilk olarak yapılması gereken eğitim alanında var olan olanakların sınırsız ve sürekli olarak desteklemelerle ücretsiz olarak yararlanması olacaktır. Öğrencilerin her alanda gerekli araştırmalar için desteklenmesi ve gerekli araştırmalar için kaynakların ayrılması gerekmektedir.

Sosyal devlet ilkesinin gereği insanların yetiştirilmesi ve diğer özel eğitim kurumlarının verdiği özel imkanlarında tüm okullara sağlanarak gerekli olan bütün olanakların öğrencilere sağlanarak eğitim verilmesi geriletmektedir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 209 Cevapları 

Soru : Adalet Bakanlığının logosunu inceleyiniz. Bu logoda kitap ve terazi sembollerinin kullanılma sebebi ne olabilir? Tartışınız.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 206-207-208-209. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


Cevap : Yasalar önünde herkesin eşit olduğunu ve herkesin yasalar önünde aynı kurallara göre yargılanacağı hakkında bilgiler veren bir terazi sembolü vardır.


Soru : Aşağıdaki kutucuklarda verilen bilgilerin devletimizin ve demokrasimizin hangi nitelikleri ile ilgili olduğunu üstlerindeki boş kutulara yazınız.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 206-207-208-209. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 206-207-208-209. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hamdiye
Çevremizdeki yaşlılara hürmet göstermemiz gerekir.Yani saygı göstermemiz gerekir. Kimsenin kimseye bir saygısızlığının bulunmaması gerekir.Özellikle de yaşlı kişilere.Kimsenin başka bir kimseyi ezmeye hakkı yoktur.Herkesin birbirine saygı göstermesi gerekir.Bir toplumda saygısızlık olmaması gerekir.İnsanların birbirlerine saygılı olması hiçte zor bir şey değildir.Herkes birbirine çok saygılı olsun.Bir ülkede saygılı olmak varsa o ülke çok duyarlıdır.Herkes birbirine saygılı olsun mutlu olsun.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak