7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 228-229-230-231. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 228-229-230-231. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı İnsanları Nasıl Tanıyoruz? Soruları ve Cevapları Sayfa 228 229 230 231


İnsanları Nasıl Tanıyoruz? Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 228 Cevapları

Soru : Albert Einstein (Albert Aynştayn)’ın “Ön yargıları yok etmek atomu parçalamaktan daha zordur.” sözü sizce ne ifade etmektedir?


Cevap : Albert Einstein (Albert Aynştayn)’ın “Ön yargıları yok etmek atomu parçalamaktan daha zordur.” sözü sizce ne ifade etmektedir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Albert Einstein kadar yapılabilecek vede yıkılabilecek tüm tabuları yıkmış birisi için ön yargılı insanlara laf anlatmak zor olduğunu dile getirmesi bu deneyimleri bizzat yaşadığının en somut delilidir.

Ön yargılı insanlar aynı hatayı defalarca yapsalar bile başlarsın bin bir dertte gelse yine gerçeği görmezden gelir, kabul etmezler. Ön yargılı insanlar kararı peşin olarak vermiş insanlardır.


Soru : Çevrenizde veya medyada karşılaştığınız kalıp yargılara örnekler veriniz.


Kalıp Yargılar


Cevap : Çevrenizde veya medyada karşılaştığınız kalıp yargılara örnekler veriniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Maddeler halinde Çevrenizde veya medyada karşılaştığınız kalıp yargılara örnekler şunlardır ;

  • Kısa boylu kisiler kurnaz olur.
  • Uzun boylu kisiler saf olur.
  • Solak kisiler zeki olmaktadır.
  • Saçı uzun kisiler zeki olmaz.
  • Türkler savaşçı bir ırktır.
  • Şişman kisiler çok yemek yer.
  • Dinin gereklerini yerine getiren kisiler yobazdır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 230 Cevapları 

Soru : Kalıp yargıya maruz kalmış, farklı kültür ve milletten insanlar bu durumdan nasıl etkilenir? Yazınız.


Cevap : Kalıp yargıya maruz kalmış, farklı kültür ve milletten insanlar bu durumdan nasıl etkilenir? Yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bir toplulukta Kalıp yargıya maruz kalmış, farklı kültür ve milletten insanlar bu durumdan çeşitli sıkıntılara yol açacaktır.

Kalıp yargıya maruz kalmış, farklı kültür ve milletten insanlar bu durumdan toplumsal yardımlaşma ve toplumsal yardımlaşma sağlanamayacağından sürekli olarak çatışmalar meydana getireceğinden millet bir bütün olmadığı için zayıflayacak bunun sonucunda da devlet zayıf olacaktır.

İşte bu nedenle kalıp yargıları ortadan kaldırarak güçlü bir millet ve güçlü bir devletin temellerin atılmasının sağlanması gerekmektedir.


Soru : Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargıların toplumsal ilişkileri nasıl etkileyeceği hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.


Cevap : Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargıların toplumsal ilişkileri nasıl etkileyeceği hakkındaki düşüncelerinizi yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargıların toplumsal ilişkileri sürekli olarak yıkım yaratarak olumsuzluklar yaratmaktadır. Bu yargılar ilk olarak kendi toplumuzda yardımlaşma ve dayanışmayı olumsuz etkilemektedir.

Toplumsal olarak bizleri olumsuz yönde etkileyen bu yargılar bütünlüğü bozulmakla beraber milletin zayıflaması ve bununla beraber devletin zayıflamasına neden olmaktadır. Ayrıca ülkeler arasında yer alan ikili ilişkilerin zayıflaması ve toplumsal olarak çatışmalara ve yıkımlara ortam hazırlayacaktır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 231 Cevapları 

Soru : Harfleri karışık hâlde verilen kelimeleri aşağıda numarası verilen tanımlarına göre doğru bir şekilde boşluklara yazınız.


1. İslam dünyasına mensup olan bireylerin maruz kaldıkları ayrımcı muameleye verilen genel isim ( İSLAMİFOBİ )
2. Bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı ( ÖNYARGI  )
3. Aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus ( MİLLET  )
4. Bir topluma veya halk topluluğuna özgü düşünce ve sanat eserlerinin bütünü ( KÜLTÜR )
5. Kendisini tanımadığımız bir veya birkaç kişinin özelliklerini onunla aynı kategoride bulunan bütün kişilere yayması ( GENELLEME  )
6. Bir ülke, grup veya durumla ilgili sahip olduğumuz bir kanıyı o ülke, grup veya durumdan olan bir kişiye uygulamamız ( ÖZELLEŞTİRME  )
7. Dıştan gözlemlenebilecek tepkiler ( DAVRANIŞ  )
8. Eşit davranılmaması, fark gözetilmesi ( AYRIMCILIK )


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 228-229-230-231. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 228-229-230-231. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hamdiye
Önyargı Albert Einstein'ın dediği gibi gerçekten kötü bir şeydir.Hiçbir zaman önyargı yapmamamız gerekir.Önyargılı olmamamız gerekir.Önyargılı olmak gerçekten kötü bir şeydir. Eğer önyargılı olursak insanlar bizi sevmez.Bir şey bilmeden yargılamamamız gerekir.Önyargı toplumda olmamalıdır.İlk başta o konu hakkında bilgilere sahip olmamız gerekir.Ondan sonra o konu hakkında düşüncelerinizi gerçekleştirmemiz gerekir.Bilip bilmeden ön yargı kurmamamız gerekir. Hem kendiniz için kötü bir şeydir hem de çevredekiler için kötü bir şeydir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak