7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 24-25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 24-25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Hızlı İletişim Güçlü Toplum Soruları ve Cevapları Sayfa 24 25 26 27 28 29


Hızlı İletişim Güçlü Toplum Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 24 Cevapları 

Soru : İletişim araçlarını kullanmadığınız bir gün düşünün. Günlük hayatınız nasıl etkilenirdi? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : İletişim araçlarını kullanmadığınız bir gün düşünün. Günlük hayatınız nasıl etkilenirdi? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İletişim araçları teknolojinin gelişmesi ile beraber hayatımızda olmazsa olmaz hale gelmiştir. İletişim araçları olmadan önce insanlar haberleşmek için daha zor yollar kullanıyordu. Bir yerden ve birinden haber almak bazen imkansızdı. Bazende uzun zamanlar alıyordu. Ancak iletişim araçlarının bu kadar gelişmesi ile beraber artık şehirler arası saniyeler içerisinde birinden haber almak mümkün oldu. Artık Dünya’ da olan haberler ve bilgiler insanlarının cebi kadar uzakta.

Eskiden belki senede veya birkaç senede bir görüşebilen insanlar artık oturdukları yerden sosyal medya sayesinde dakikalar içerisinde beraber olabiliyor ve buluşabiliyorlar. Birden fazla farklı şehirde olan insanlar sosyal medya sayesinde aynı yerde toplanabiliyor ve güzel vakit geçiriyorlar.

İletişim araçlarını kullanmazsam beni merak eden ailemle konuşamaz, ödevlerimi yapmak için bir bilgiye ihtiyacım olduğu zaman bakamaz ve merak ettiğim haberleri televizyon veya internetten öğrenemezdim. İletişim araçları hayatımızda büyük bir yere sahip ve onlarsız bir hayat artık sanki mümkün değil.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 25 Cevapları 

Soru : Geçmişte ve günümüzde kullanılan iletişim araçlarını belirleyerek aşağıdaki zaman çizelgesine örnekte olduğu gibi yazınız. Sosyal değişimde en fazla etkisi olan aracın hangisi olduğunu tartışınız.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 24-25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


Soru : Okulunuzda yapacağınız bir etkinlik için hangi iletişim araçlarıyla duyuru yaparak arkadaşlarınızın katılımını artırabilirsiniz? Söyleyiniz.


Cevap : Okulunuzda yapacağınız bir etkinlik için hangi iletişim araçlarıyla duyuru yaparak arkadaşlarınızın katılımını artırabilirsiniz? Söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Okulda zaman zaman bilgilendirme veya eğitim amacı ile bazı etkinlikler yapılmaktadır. Okulda bir etkinlik yapmak istediğimiz zaman , herkesin görebileceği bir yere afiş asmak veya okul gazetesi varsa ona haber yapmak etkili olabilir.

Ancak herkesin kullandığı telefon veya internet vasıtası ile insanlara ulaşmak daha kolay olacaktır. İnsanlara toplu mesaj atmak veya sosyal medyada bir duyuru yapmak daha kolay olacaktır. İnsanların hepsinin evinde telefon veya inernet olduğu için haberi herkes duyacak ve bu duyuru işlemi zahmetsiz bir şekilde gerçekleşecektir.

Etkinlik konusunda soruları olanda daha kolay bir şekilde sorabilecek ve bizi okulda aramak yerine sorusunu yazabilecektir. Bizlerde müsait bir zamanda soruyu görünce cevap yazabileceğiz. Böylece sorulmak istenen sorularda sorulmuş olacak ve etkinlik hakkında tam ve yerinde bir bilgilendirme yapılmış olacaktır. Bunun için kolaylık ve herkese ulaşmanın mümkün olması için internet ve akıllı telefonlarla iletişim tercih edilmektedir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 26 Cevapları 

Soru : Günümüzde hangi iletişim aracı insanlar üzerinde daha etkilidir? Bunun sebebi nedir? Söyleyiniz.


Cevap : Günümüzde hangi iletişim aracı insanlar üzerinde daha etkilidir? Bunun sebebi nedir? Söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İnsanlar hayatları boyunca yaşamlarını sürdürmek için iletişim ihtiyacı hissederler. İletişim araçları çoktur. İnsanlar bu araçlar sayesinde haberleri duygu ve düşüncelerini iletişim yoluyla yayar ve paylaşırlar. Bu araçlar içerisinde genel olarak herkesin kullandığı gazete , tv gibi araçlar olsa da en yaygın iletişim aracı telefondur. Telefonların cebe girmesi ile beraber internetinde telefonlarda yaygınlaşması bir çığır açtı. Artık insanlar sosyal hayatlarının çoğunu bu telefonlarda geçirir oldu.

Çünkü oturdukları yerden geniş kitlelere ulaşmak, oyun oynamak, sohbet etmek gibi arkadaşlık ilişkilerini internet üzerinden sürdürüyor. Bazen br yerlerde buluşmak ve birçok kişinin aynı yerde toplanması mümkün olmaz. Ancak internet ve sosyal medya sayesinde farklı şehirlerde olan insanlar aynı anda aynı mekanda buluşma imkanına sahiptirler. Telefonun bu getirileri insanlara büyük kolaylıklar sağlamıştır. Ancak bununla beraber dikkat edilmesi gereken şey sosyal hayattan kopmamak ve internet üzerinden de olsa konuştuğumuz kimselerin tanıdık veya güvenilir olduğuna dikkat etmektir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 28 Cevapları 

Soru : Cep telefonunun icadı ile sosyal hayatta neler değişti?


Cevap : Cep telefonunun icadı ile sosyal hayatta neler değişti? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Cep telefonun icat edilmesi insanlara yararlar ve zararlar getirdi. Cep telefonu ile beraber kablolu telefonlardan kurtulundu. Artık ceplerde rahat taşınan ve herkeste olan telefonlar meydana geldi . Bu telefonlara internetin de girmesi ile beraber sosyal yaşamda büyük devrimler yaşandı.

  • Cep telefonları acil zamanlarda polis, ambülans gibi yerleri aramak için büyük bir nimettir.
  • Çıkan haberlerden anında haberdar olmak ve ülkedeki durumu öğrenerek sosyal hayata yön vermek mümkün olur.
  • Ancak sosyal medyadaki cazibe sosyal hayatı sekteye uğratmış, insanlar birbirleri ile sohbet edemez olmuştur.
  • İnsanlar sosyal hayatta daha çabuk sinirlenir olmuş ve sıkıntılarını insanlara , arkadaşlarına yüz yüze anlatmak yerine sosyal medyada arkadaşlara veya yakınlara anlatmayı tercih etmiştir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 29 Cevapları 

Soru : Aşağıda verilmiş olan medya araçlarının kullanım amacını örnekte olduğu gibi işaretleyiniz.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 24-25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


Soru : Bir iletişim aracı seçerek bu aracın insanlar arasındaki iletişimi nasıl sağladığını yazınız.


Cevap : Bir iletişim aracı seçerek bu aracın insanlar arasındaki iletişimi nasıl sağladığını yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

İletişim araçlarından bir tanesi de telefondur. İnsanlar telefon sayesinde artık Dünya’ nın öbür ucunda olan bir insanla bile tıpkı yanındaymış gibi sohbet edebiliyor. Görüntülü aramalar sayesinde birbirlerini görerek konuşabiliyorlar. Bir şey hakkında bilgi sahibi olabilmek, polis, ambülans gibi acil aramalar yapabilmek, sevdikleri ile hasret gidermek ve istediği insanlarla görüşebilmenin hepsi telefonla mümkün.

Artık telefonun ceplere inmesi ile beraber insanlar birbirlerinden daha çabuk haberdar olmaktadır. Son zamanlarda akıllı telefonların çıkması ve internetin artık ceplere inmesi sayesinde olan olay ve haberlerden anında haberdar olunuyor ve sosyal medyaya geniş kitlelerin aynı anda konuşması ve görüşmesi mümkün oluyor. Bunların hepsi insanların iletişimine olan etkileridir. Sosyal medyadaki iletişimi arttırması ile beraber , sosyal yaşamdaki iletişime zarar verdiği de bir gerçek. Bunun için dikkatli kullanılması ile telefon ve internetin yararlarının arttırılmasını sağlamalıyız.


Soru : Seçtiğiniz iletişim aracının sosyal hayatınızdaki değişime etkisini açıklayınız.


Cevap : Seçtiğiniz iletişim aracının sosyal hayatınızdaki değişime etkisini açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Hayatımızda en önemli iletişim aracının cep telefonu olduğunu ifade edebiliriz. Cep telefonları sosyal hayatımızda kolay bir şekilde bizlerin iletişimini sağlamaktadır. Cep telefonları yardımıyla mesafe tanımadan insanlar kolay bir şekilde iletişim halinde olarak yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olduklarını ifade edebiliriz.


Soru : Medya araçlarının kültürel değişime etkisi ile ilgili düşüncenizi yazınız.


Cevap : Medya araçlarının kültürel değişime etkisi ile ilgili düşüncenizi yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Medya , günümüzde çok önemli bir yere sahip. İnsanların neredeyse tamamı medyayı takip ediyor ve düşünceleri ona göre şekilleniyor. Düşünceleri değişen insanların da hayatı değişiyor demektir. İnsanların hayatı yaşadıkları yere, çevreye, dinsel ve kültürel kurallara göre şekillenir. Her toplum için kültürel değerler vardır. Bu kültürel değerler yaşadıkları yere göre değişmektedir. Madem ki insanların düşünceleri medyaya göre şekilleniyor. Medyanın yönlendirmesi ile de kültürel değişiklikler olması da kaçınılmazdır. Son yıllarda internetin hemen hemen her eve girmesi seneni ile kültürel değerlerde farklılıklar olmuştur.

Kültürümüzde çok kıymetli olan sıcakkanlılık, hoşgörü, ön yargılı olmama ve misafirperver olma gibi içten davranışlar ne yazık ki internet ve sosyal medya sebebi ile azalıyor ve insanlar insanlar yerine medyaya vakit geçirmeyi seviyor.

Kültürümüze olan diğer bir yıkım ise çocukların ve gençlerin medyadan görmüş oldukları kaba davranışları ailelerine ve büyüklerine karşı sergilemesidir. Buda büyük bir yanlıştır.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,SOSYAL BİLGİLER İLETİŞİM VE İNSAN İLİŞKİLERİ SAYFA 24 CEVAPLARI NASİL OLUCAK

Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 24-25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Günümüzde en önemli iletişim araçları cep telefonunu olarak kabul edebilirim cep telefonuna beraber istediğimiz kişilerle kolay bir şekilde iletişim kurabiliyor gerekli ödev araştırmalarımızı cep telefonu ile yaparak ödevlerimizi ve araştırmalarımızda yeni şekilde tamamlayarak olduğumuza da başarılı olma imkanımız mevcuttur.
Hamdiye
Cep telefonu ile insanlar birbirlerine daha kolay ulaşabildiler.Bilmediği soruların cevaplarını cep telefonundan kolaylıkla bulabilirsiniz.Ama cep telefonunun iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da vardır.Eğer cep telefonuyla çok fazla vakit geçirirsek bunların kötü sonuçlarında katlanmak zorunda kalırız.Gözlerimiz bozulabilir.Kendimize bir saat belirlememiz gerekir.Gerektiği kadar bir süre.Çünkü her şeyin fazlası zarardır.Cep telefonuyla çok vakit geçirmemeliyiz.Bu bize zarar verir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak