7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 30-31-32-33-34-35-36. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 30-31-32-33-34-35-36. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı İletişim Özgürlüğü Soruları ve Cevapları Sayfa 30 31 32 33 34 35 36


İletişim Özgürlüğü Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 30 Cevapları 

Soru : Kitle iletişim araçlarını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Düşüncelerinizi söyleyiniz.


Cevap : Kitle iletişim araçlarını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kitle iletişim araçları haberlerin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan ve bir iletişim aracı olan televizyon, radyo, dergi gibi araçlardır. Kitle iletişim araçlarının görevleri; haberleri, fikir ve bilgileri kısa zaman içerisinde herkesin önüne sunmaktır. Bu araçlar hayatımıza her ne kadar kolaylık getirse de zararları da vardır.

Bu araçlar doğru bir şekilde kullanılırsa bizlere yara sağlar. Ancak dikkatsiz bir şekilde kullanılırsa insanlara zarar verebilir. Bilgisayar ve telefon gibi internetin olduğu araçlarda geniş kitlede her insana ulaşmak mümkündür. Burda dikkat edilmesi gereken bizlere zarar verme ihtimali olan insanlarla görüşmemektir. Bu araçlar aynı zamanda büyük bir radyasyon sebebidir.

Onun için sadece ihtiyacımız ölçüsünde kullanmak lazımdır. İşimiz bittikten sonra vücudumuzdan uzaklaştırmak lazımdır. Böylece radyasyondan daha az zarar görmüş oluruz. Çıkan haberlere de hemen inanmamak doğruluğunu araştırmak gerekir. Çünkü kitle araçlarına herkes girebildiği için iyi insanlarla beraber kötü niyetli insanlarda olabilir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 31 Cevapları 

Soru : İletişime dayalı hak ve özgürlüklerimizi aşağıdaki diyagrama örnekteki gibi yazınız.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 30-31-32-33-34-35-36. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 32 Cevapları 

Soru : İletişime dayalı hak ve özgürlüklerimizi dikkate alarak elde ettiğimiz kazanımlarımızı ve örnek davranışlarınızı tablodaki uygun yerlere yazınız.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 30-31-32-33-34-35-36. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 33 Cevapları 

Soru : Kitle iletişimi ve düşünce özgürlüğü konusunda uygulanmasını istediğiniz bir madde tasarlayınız.


Cevap : Kitle iletişimi ve düşünce özgürlüğü konusunda uygulanmasını istediğiniz bir madde tasarlayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kitle iletişim ve düşünce özgürlüğü konusunda başkaların haklarını ve özgürlükleri basın özgürlüğü çatısı altında ihlal edilmektedir.

Örneğin ; kişilerin evleri ve hayatları hakkında bir çok resimler çekilmekte ve insanların özgürlükleri kısıtlanmaktadır. Bununla ilgili çalışmaların yapılması gerekmektedir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 34 Cevapları 

Soru : Haber metninde olduğu gibi dijital ortamda kişisel verilerin çalınmasını önlemek için ne gibi tedbirler alınabilir? Söyleyiniz.


Cevap : Dijital ortamda kişisel verilerin çalınmasını önlemek için ne gibi tedbirler alınabilir? Söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Maddeler Halinde Dijital ortamda kişisel verilerin çalınmasını önlemek için şunlar yapılmalıdır ;

  1. Antivürüs programları kurulmalı,
  2. Bilgisayarlarımıza şifre koymalıyız,
  3. Bilgisayar içerisinde yer alan dosyalar şifreli olmalıdır,
  4. Tanımadığımız kişilerle bilgilerimizi paylaşmamalıyız,
  5. Güvenilir olmayan sitelere girilmemeli,
  6. Mail adresimize gelen yabancı postaları açmamalıyız.

Soru : Bir kitle iletişim aracı seçerek bu aracı kullanım amacınızı, aracı kullanırken dikkat etmemiz gereken hak ve özgürlüklerinizi, karşılaşabileceğiniz sorunları ve çözüm yollarını aşağıdaki boşluklara yazınız.


Kullanacağım kitle iletişim aracı : Cep Telefonu


Kullanım sırasında hak ve özgürlüklerim : İfade Özgürlüğü Hakkı, Bilgi Edinme Hakkı, İletişim Hakkı, Özel Hayatın Gizliliği, Haber Yapma Hakkı, Düşünce Özgürlüğü


Sorunların çözüm yolları : İnsanların hak ve sorumlulukları hakkında bilgilendirilmeler yapılması, anayasal olarak cezai yaptırımların ağırlaştırılması


Kullanış amacım : Eğitim, bilgi, sosyal paylaşım, eğlence, iletişim


Karşılaşabileceğim sorunlar : Kimlik bilgilerinin çalınması, kişisel hakların ihlali


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 35 Cevapları 

Soru : Aşağıda akıllı işaretler verilmiştir. Bu işaretlerin ne anlama geldiğini altlarında verilen boşluğa yazınız.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 30-31-32-33-34-35-36. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


Soru : Yukarıda ÖSYM’nin kamuoyunda yayınlanan yanlış bilgi içeren bir habere yönelik tekzip metni verilmiştir. Siz de bir konu belirleyerek konuya ait tekzip metni örneği yazınız.


Örnek Tekzip Metni


Bugün ajans kaynaklı olarak ÖSYM sınavlarında öğrencilere şeker yerine üzüm dağıtılacağı yönünde haberler yayımlanmış ise de Merkezimiz Başkanlığının bu konuda bir çalışması bulunmamaktadır. Bilgi edinilmesi ve gerekli düzeltmenin yapılmasını talep ederiz.
ÖSYM Başkanlığı


Cevap : Siz de bir konu belirleyerek konuya ait tekzip metni örneği yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzün sorunlarından bir tanesi kadına şiddet olarak bilinmesi gerekmektedir. Allah’ın c.c. bizlere emati olan kadınlar sürekli olarak sözlü veya fiziksel olarak şiddete maruz kalmakta bir çok aile yapısına zarar verilmektedir.

Peki, Neden bu kim neden bu öfke ? bilinmez. Kadınların el üstünde tutulması, onların sevilmesi için Yüce Allah .c.c. bizlere emati olması yeterli değil mi ?

Elbette yeterlidir. İşte bu doğrultuda yaşayarak güçlü bir aile yapısı kurmamız ve güçlü ailelerle güçlü bir millet, güçlü bir milletle güçlü bir devletin temelleri kurulması için bilinçlendirmeler yapılarak denetlenmesi gerekmektedir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 36 Cevapları 

Soru : Aşağıda verilen özgürlüklerimizin karşılarına sorumluluklarımızı yazınız.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 30-31-32-33-34-35-36. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


Soru : Arkadaşlarınızla birlikte bir okul gazetesi çıkaracaksınız. Hazırlayacağınız okul gazetesinin hangi prensiplere uygun olması gerektiğini öğrendiklerinizden yola çıkarak yazınız.


Yapılması Gerekenler : İzin almamız, İsim hakları


Dikkat Edilmesi Gerekenler : Özel hayatın gizliliği, kişisel haklar, düşünce hakkı, bilgi alma hakkı, düşünce özgürlüğü haklarının düzgün bir şekilde kullanılması gerekir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 30-31-32-33-34-35-36. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Günümüze iletişim araçlarını kullanırken sürekli olarak kimlik Bilgilerinizi saklamalı adresimizi saklamalı ailemizle ilgili bilgileri yabancı kişilere vermemiz büyük önem taşır güvenliğimizi sağlamak için Bilgisayarınızı şifrelemeli ve antivirüs programları kullanmamız kitle iletişim araçların güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.
Hamdiye
Kitle iletişim araçları günlük hayatta çok işimize yarar.Ama bunları çok fazla kullanmamamız gerekir.Bunlar bize zarar verebilir.Gözlerimiz bozulabilir.Bu yüzden kitle iletişim araçlarını çok kullanmamamız gerekir.Kitle iletişim araçlarının hem yararları ve hem de zararları vardır.Bizim bunların yararlı olan taraflarını kullanmamız gerekir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak