7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 64-65-66-67-68-69-70-71-72-73. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 64-65-66-67-68-69-70-71-72-73. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Avrupa’da Uyanış Soruları ve Cevapları Sayfa 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73


Avrupa’da Uyanış Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 64 Cevapları 

Soru : Henüz bilinmeyen bir yeri keşfetmiş olsaydınız bu yerin ne gibi özellikleri olmasını  isterdiniz?


Cevap : Henüz bilinmeyen bir yeri keşfetmiş olsaydınız bu yerin ne gibi özellikleri olmasını  isterdiniz?  konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Henüz bilinmeyen bir yeri keşfetmiş olsaydınız bu yerin petrol, doğalgaz, altın, çelik gibi değerli yer altı kaynaklarının olmasını isterdim.

Ayrıca Henüz bilinmeyen bir yeri keşfetmiş olsaydınız bu yerin yer üstü su kaynaklarının, ulaşım olanaklarının kolay olmasını ve doğasının da zengin bir örtüye sahip olmasını isterdim.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 65 Cevapları 

Soru : Kristof Kolomb gibi denizcilere keşifler için cesaret veren gelişmeler neler olmuştur? Yazınız.


Cevap : Kristof Kolomb gibi denizcilere keşifler için cesaret veren gelişmeler neler olmuştur? Yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kristof Kolomb gibi denizcilere keşifler için cesaret veren gelişmeler arasında ekonomik olarak çöküntü içerisinde olan Avrupa’nın yeniden aydınlanma çağına girebilmesi büyük bir ilham vermiştir.

Ayrıca Avrupa içerisinde yer alan ileri gelenlerin keşifler sayesinde daha fazla zenginleşmesi büyük mü okyanuslara dayanıklı gemilerin yapılarak uzak Yollar alabilmeleri astronomi alanında yapılan çalışmalar ile beraber denizcilerin yollarını bulabilmeleri Pusula gibi Yön gösteren aletler beraber kolay bir şekilde denizcilerin yön bulabilmesi gittikleri yerde baharat gibi altın gibi değerli varlıkların bulunması denizcilere cesaret veren en büyük etkenler arasında ifade etmek doğru olacaktır.


Soru : Aşağıdaki tabloda coğrafi keşiflerin sebeplerinin hangi alan ile ilgili olduğunu örnekte olduğu gibi yazınız. (Bir satırda birden fazla işaretleme yapabilirsiniz. Siyasi, ekonomik, dini, bilimsel vb.)


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 64-65-66-67-68-69-70-71-72-73. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 67 Cevapları 

Soru : Coğrafi keşifler sonrası dünyaya yayılan yeni bitki türleri olmasaydı hayatımızda neler değişirdi? Yazınız.


Cevap : Coğrafi keşifler sonrası dünyaya yayılan yeni bitki türleri olmasaydı hayatımızda neler değişirdi? Yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Coğrafi keşifler sonrası dünyaya yayılan yeni bitki türleri olmamız durumunda yeni uyum sağlayacağımız ortamın sıcaklığına yazın akışına su olanaklarına güneşin geliş açısına ve var olan toprak içerisindeki mineral özelliklerine göre uyum sağlayarak hayatta kalmaya çalışırız.


Soru : Yeni bulunan ticaret yolları ve yapılan keşifler Osmanlı Devleti’nden uzak coğrafyalarda gerçekleşmiştir. Yeni ticaret yollarının bulunmasının Osmanlı Devleti’ne etkileri neler olmuştur? Tartışınız.


Cevap : Yeni ticaret yollarının bulunmasının Osmanlı Devleti’ne etkileri neler olmuştur? Tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Yeni ticaret yollarının bulunmasının Osmanlı Devleti’ne ekonomik olarak birçok alanda zarar verdiğini ifade edebiliriz.

Osmanlı Devleti’nin Kral Yolu Baharat Yolu İpek Yolu gibi Ticaret Yollarına elinde bulundurması ve Akdeniz Karadeniz gibi deniz yolu ticaretini de elinde bulundurması büyük ticari faaliyetlerin burada gerçekleşmesi ile beraber büyük ekonomik gelirler elde ediyordu. Yeni ticaret yolları ile beraber bu ticaret yolları önemini kaybederek Osmanlı Devleti Ticaret yollarından elde etmiş olduğu gelirleri kaybederek devlet hazinesi azalmakta ve bu da devletin gücünü azalttığını ifade edebiliriz.

ayrıca yine ticaret yollarının bulunmasının Osmanlı Devleti’ne bir diğer etkisi ise Avrupalı devletlerin zenginleşerek askeri alanda ekonomik alanda birçok reformlar yapması ile beraber güçlü bir hale gelmesi ve Osmanlı Devleti’ne karşı mücadele yeteneğini gelişmesini örnek olarak olumsuz etkilerine verebiliriz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 68 Cevapları 

Soru : Rönesans etkilerini öncelikle sanat daha sonra mimari ve kültürel alanlar aracılığıyla göstermiştir. Siz Rönesans Dönemi’nde yaşayan bilim insanı ya da sanatçı olsaydınız hangi alanda çalışmalar yapmak isterdiniz.


Cevap : Siz Rönesans Dönemi’nde yaşayan bilim insanı ya da sanatçı olsaydınız hangi alanda çalışmalar yapmak isterdiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Rönesans döneminde yaşayan bilim insanı veya sanatçı olsaydım eğer sanat alanında insanların daha bilgili olabilecekleri resimlerle beraber onların sanat değerini yükseltmeyi bilim açısından insanların daha rahat bir şekilde yaşayabilmeleri açısından ulaşım araçlarına önem vererek hayatların daha konforlu ve daha iyi yaşanabilir bir şekilde olmasını sağladım. Ayrıca üretim alanında yapılan makineleşme ile beraber hızlı ve daha ucuz ürünler elde ederek Hayat standartlarının yükselmesine katkı sağlardım.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 69 Cevapları 

Soru : Aşağıdaki tabloya Reform Hareketi’nin sonuçlarını ve bu sonuçların ilgili olduğu alanı yazınız.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 64-65-66-67-68-69-70-71-72-73. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 70 Cevapları 

Soru : Size göre günümüzde bilimin gelişmesinde Aydınlanma Çağı’ndaki gelişmelerin nasıl bir etkisi olmuştur? Düşüncelerinizi söyleyiniz.


Cevap : Size göre günümüzde bilimin gelişmesinde Aydınlanma Çağı’ndaki gelişmelerin nasıl bir etkisi olmuştur? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzde bilimin gelişmesinde aydınlanma çağı’ndaki gelişmeler büyük rol oynadığını ifade edebiliriz. Günümüzdeki gelişmelerinin altyapısını ve temelini oluşturan aydınlanma çağı’ndaki yapılmış olan icatlar ve yeniliklerdir.

Aydınlanma çağında bilim sanat teknoloji gibi alanlarda yapılan çalışmalar zaman içerisinde insanların ihtiyaçlarına göre şekillenerek gelişim göstermiş Bu da günümüzde var olan bizlerin rahat bir şekilde yaşamamızı sağlayan icatların ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Sonuç olarak günümüzde yapılmış olan sağlık alanında iletişim alanında ulaşım alanında birçok alanda yapılmış olan teknolojik icat ve gelişmeler aydınlanma çağında yapılmış olan icat ve gelişmelerin eseri olduğunu söyleyebiliriz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları  Sayfa 73 Cevapları 

Soru : Aşağıda XV. ve XX. yüzyıllar arasında Avrupa’da yaşanan gelişmeler ve tarihi olaylar, sebep, sonuç ve öncüler şeklinde tablolaştırılmıştır. Boş alanlara uygun ifadeleri yazınız.


“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 64-65-66-67-68-69-70-71-72-73. Sayfa Cevapları Meb Yayınları”


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 64-65-66-67-68-69-70-71-72-73. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Insanlar tarafından Keşfedilmemiş bir yer bulmak isteseydim eğer o bölgede doğal güzellikleriyle su kaynaklarıyla eşsiz bir güzelliğe sahip olmasını Ayrıca ekonomik faaliyetleri için görüşebileceğim ulaşım olanaklarını elverişli olan doğal gaz petrol gibi yeraltı kaynaklarını da zengin olan bir yer keşfetmek isterdim.
Hamdiye
Kimsenin keşfetmediği bir yeri keşfetseydim o yerin kullanışlı olmasını isterdim.Su kaynaklarının,kullanışlı ve verimli topraklarının olmasını isterdim.Bu şekilde topraklar olursa tarlada kolaylıkla kurulabilir.Maden kaynaklarınında olmasını isterdim.Ormanlık bir alanı olsa çok güzel olur.Gezilecek turistik yerlerininde olmasını isterdim.Bu sayede turistler gelir ve ekonomi daha da büyür.
Sosyal
Çok iyi bir site herkese tavsiye ederim Çok sağolun elinize sağlık
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak