7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 142-143-144-146-147 Cevapları MEB Yayınları

Göster

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Her Yenilik Geleceğimize Bir Katkıdır Soruları ve Cevapları Sayfa 142 143 144 145 146 147


Her Yenilik Geleceğimize Bir Katkıdır Soruları ve Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı MEB Yayınları  Sayfa 142 Cevapları 


Soru : Teknolojik buluşların ortaya çıkmasında insanların ihtiyaçlarının rolleri nelerdir? Örneklerle açıklayınız.


Cevap: Teknolojik buluşların ortaya çıkmasında insanların ihtiyaçlarının rolleri nelerdir? Örneklerle açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Bilim insanları insanların rolleri ve ihtiyaçları sonucunda teknolojik buluşları yaparak insanların rahat ve Ferah bir yaşam sürmelerini amaçlamaktadır.

İnsanların hayatında Rahat ve iyi bir yaşam sürmeleri için bulunan buluşların arasında elektrik araba telefon uçak tren gibi birçok teknolojik buluş insanların iletişim Ulaşım ve sağlık alanında birçok kolaylık elde ederek rahat ve huzurlu bir yaşam sürmelerini sağlayan teknolojik buluşlardır.

Yapılan teknolojik buluşlara bakıldığı zaman sürekli olarak insanların ihtiyaç duyduğu alanlarda teknolojik buluşlar yapılarak insan Yaşamının daha kaliteli olması sağlanmıştır.


Soru : Günümüzde matbaa olmasaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu? Tartışınız.


Cevap: Günümüzde matbaa olmasaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu? Tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzde matbaa olmasaydı eğer bilgilerin toplum içerisinde yayılması zor bir hale alacağından dolayı eğitim olanaklarının kısıtlı bir şekilde ilerleyeceğini den dolayı insanların gerekli eğitim olanaklarını elde edemeyecekleri gerekli bilgileri alamadıkları için etkin bir vatandaş olamayacaklarını ifade edebiliriz.

Ayrıca günümüzde kitle iletişim araçları arasında olan dergi gazete gibi olanakların da kısıtlı olacağından dolayı Gündem ülkemiz ve Dünya hakkında bilgiler elde edemeyecek ve birçok alanda Yeni insanlar yetişemeyeceği ndan dolayı ülkeler gelişimlerini sağlayamayacaktır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı MEB Yayınları  Sayfa 143 Cevapları 


Soru : Dünya’nın yuvarlak olduğunun kanıtlanması Avrupa’daki düşünce özgürlüğünün gelişmesini nasıl etkilemiş olabilir?


Cevap: Dünya’nın yuvarlak olduğunun kanıtlanması Avrupa’daki düşünce özgürlüğünün gelişmesini nasıl etkilemiş olabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Dünyanın yuvarlak olduğunun kanıtlanması Avrupa’daki düşünce özgürlüğünün gelişmesini katkı sağlamasını temel sebebi kiliselere var olan güvenin azalarak daha çok icatların mucitleri ve varolan reform hareketlerini oluşması nedeniyle hızlı bir şekilde her alanda Avrupa’nın geri kalmışlığının giderilmesi teknolojinin icat edilme hızlı bir şekilde ekonomiye katılması yapılan keşifler ile beraber zenginliklerin Avrupa’ya getirilmesi Avrupa’nın hızlı bir şekilde çatlamasına neden olduğunu ifade edebiliriz.

İşte bu sayede kiliseleri var olan güvenliğinin azalması devletlerin güçlenerek ekonomilerin hızlı bir şekilde mekanik birleşmesi ile beraber üretimin artarak insanların rahat bir şekilde yaşamasını sağlanması bilim adamları ve mucitler ile beraber insanların yararına var olan icatların yapılarak hızlı bir şekilde refah bir yaşam temelinin atıldığını söyleyebiliriz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı MEB Yayınları  Sayfa 144 Cevapları 


Soru : Gelecekte kullanılabilecek enerji kaynakları neler olabilir? Araştırarak sınıfta paylaşınız.


Cevap: Gelecekte kullanılabilecek enerji kaynakları neler olabilir? Araştırarak sınıfta paylaşınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günümüzde Petrol doğalgaz kömür gibi fosil yakıtların kullanılması ve bu kaynakların sınırlı olmasından dolayı Gelecekte bu enerji kaynaklarının yok olacağından dolayı yenilenebilir ve sonsuz olan enerji kaynaklarını tercihi şart koşmaktadır.

Gelecekte kullanabileceğimiz enerji kaynaklarına Örnek vermek gerekirse yenilenebilir ve çevreye zarar vermeyen hava enerjisi su enerjisi ve rüzgar enerjisi güneş enerjisi gibi yenilenebilir ve sonsuz olan enerji kaynakları ile beraber temiz enerjinin elde edilebileceği ve Gelecekte bu temiz enerjinin kullanabileceğimi ifade etmek mümkündür.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı MEB Yayınları  Sayfa 146 Cevapları 


Soru : Günümüzde nano malzemeler ile üretilmiş çok sayıda ürün kullanılmaktadır. Kullandığınız veya çevrenizde kullanılan nanoteknoloji ürünleri ile ilgili bir araştırma yapıp isimlerini aşağıya yazınız.


Cevap: Kullandığınız veya çevrenizde kullanılan nanoteknoloji ürünleri ile ilgili bir araştırma yapıp isimlerini aşağıya yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kullandığınız veya çevrenizde kullanılan nanoteknoloji ürünleri ile ilgili bir araştırma yapıp isimleri şunlardır ;

 1. Deterjan
 2. Fiber temizlik bezleri
 3. Temizlik ürünleri
 4. Diş macunu,
 5. Güneş kremi
 6. Gıda ambalajları
 7. Bazı kumaşlar
 8. Bazı katkı maddeleri
 9. Buzdolabı,
 10. Ütü, süpürge,
 11. Saç kurutma makinesi
 12. İlaçlar

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı MEB Yayınları  Sayfa 147 Cevapları 


Soru : Avrupa’da yaşanan gelişmelerin günümüzdeki bilimsel birikimin oluşmasına önemli katkıları olmuştur. Bilimsel buluşlar ve günümüze katkıları hakkındaki düşüncelerinizi verilen buluşların karşılarına yazınız.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 142-143-144-146-147 Cevapları MEB Yayınları
“7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 142-143-144-145-146-147. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Hamdiye dedi ki:

  Teknolojik aletler ortaya çıkarak insanların hayatı daha da kolaylaşmaktadır.Mesela bunlara örnek verebiliriz.Telefon ile kolaylıkla istediğimiz kişiye ulaşabiliyoruz.Mesaj da atabiliyoruz.Bu bizim için çok daha kolay.Eskiden cep telefonu gibi teknolojik aletler olmadığı için mektup gibi yazı aracılığıyla birbirlerine ulaşabiliyorlardı.Şimdi ise insanlar nerede olursa istediği kişiye istediği saate ulaşabiliyorlar.

 2. aslı dedi ki:

  mesela insanlar eskiden öküz le işlerini görürlermiş cünkü eskiden aletler yokmuş
  değilmi

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.