8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 107-108. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık


Fen Bilimleri Öğretmeni

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Fiziksel Değişimler Cevapları Sayfa 107, 108


Fiziksel Değişimler Cevapları


8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 107 Cevapları

Soru : Ekmeğin soframıza gelene kadar hangi aşamalardan geçtiğini biliyor musunuz?


Cevap : Ekmeğin soframıza gelene kadar hangi aşamalardan geçtiğini biliyor musunuz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Günlük bakkaldan aldığımız ekmeği soframıza kadar nasıl geldiğini, hangi aşamalardan geçtiğini bilmeliyiz.  Öncelikle çiftçiler un yapımında kullanacakları buğdayları tarlaya ekerler. Buğday olgunlaştıktan sonra biçerdöver ile biçilirler. Makineler ile toplanan buğday un fabrikasına getirilir.

Un fabrikasında öğütülerek un haline gelir. Buğdayda elde edilen unlar ambalajlanarak un satan perakende satıcılar gelir fırınlar bu unları alarak, hamur makinelerinde tuz maya ve su ile karıştırarak yoğrulur ve mayalanmaya bırakılır. Mayalanma hamur ekmek ustaları tarafından şekiller verilerek fırında pişirilir ve raflara konulur. Bizde bu ekmekleri yemeklerimizde yeriz.


Soru : Ekmeğin ana maddesi olan buğdayı yetiştiren bir çiftçi ile unu ekmek hâline getiren bir fırıncının emeğini hiç düşündünüz mü?


Cevap : Evet emeklerini düşündüm ve her ekmek aldığımda teşekkür ederim.


Soru : Buna rağmen yerde bulduğumuzda dahi öpüp alnımıza koyduğumuz ekmeğin, günde 6 milyonunu çöpe attığımızdan haberiniz var mı?


Cevap : Evet. Ülkemizde ve dünyada çok fazla ekmek israfı vardır.


Soru : Maddelerde meydana gelen değişimlerde ne gibi farklılıklar vardır?


Cevap : Maddelerde meydana gelen değişimlerde ne gibi farklılıklar vardır? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Maddelerde iki tür değişim vardır. Fiziki değişim ve kimyasal değişim olarak bilinir. Fiziki değişimler de maddenin görünümü değişse de özü aynı kalır. Fiziki değişimler de maddeler eski haline dönebilir.  kimyasal değişimlerde ise çekirdeği oluşturan atom ve moleküller değişime uğrar.

Bir maddeden yeni bir madde oluşması kimyasal değişimdir. Fiziki değişimlerde madde ana özelliğini kaybetmez örneğin : bir tahtadan kaşık çatal yaparsanız özünde yine tahta maddesi bulunur. Kimyasal eğitimde ise renk değişimi, ısı değişimi, gaz kabarcıklar oluşumu meydana gelir.


Etkinlik 4-1 Ne Değişti?


Gerekli Malzemeler

‣ Küp ya da toz şeker (2 adet
ya da 2 çay kaşığı)
‣ Metal kap (2 adet)
‣ Su bardağı
‣ Mum
‣ Kibrit
‣ Kâğıt
‣ Kaşık
‣ Su

Etkinliğin Yapılışı

➜ Şeker ve suyu bardağın içerisine koyup iyice karıştırınız.
➜ Kibrit ile mumu yakıp kibritin metal kap içerisinde iyice yanmasını sağlayınız.
➜ Kâğıdı da yakınız ve metal kap içerisinde iyice yanmasını sağlayınız.


Neler Gözlemlediniz?


✔ Şekerli su karışımındaki şeker, özelliğini kaybetti mi? Sizce bu nasıl bir değişimdir? Açıklayınız.


Cevap :  Hayır , Kaybetmez , Zaten suyun içinde de olsa şekerli olacaktır. Özetle sadece çözünür denilebilir.


✔ Yanan mum, kibrit çöpü ve kâğıtta nasıl bir değişme oldu? Mumun, kâğıdın ve kibrit çöpünün özelliği değişti mi? Açıklayınız.


Cevap : Elbette değişti, kağıt ve kibrit çöpünün özellikleri değişim gösterir. Çünkü ikisi de yanar.


8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları

“8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 107-108. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık”


Soru : Yukarıda verilen örnekler maddelerin sadece fiziki yapısını değiştiren olaylardır.

Peki, maddenin iç yapısını değiştiren olaylar nelerdir?


Cevap : Peki, maddenin iç yapısını değiştiren olaylar nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Maddenin iç yapısını değiştiren olaylar kimyasal olaylardır. Kimyasal olaylarda yeni ürünler oluştuğu için maddenin özellikleri kaybolur. Maddenin kimyasal olaylar sırasında element yada bileşikler arasında gerçekleşen elektriksel etkilemeye kimyasal reaksiyon denir.

Kimyasal değişim bütün maddeler atom veya molekül dediğimiz küçük taneciklerden oluşur. Maddelerin atom veya molekül yapıları ile özelliklere kimyasal özellikler denir.

Kimyasal değişimler yanma, çürüme, paslanmaz, bileşik yapma gibi özellikler kimyasal iç özelliklerini değiştirir.bu değişim maddenin aynı zamanda molekül yapısını da değiştirmiş olur. Kısaca maddenin iç yapısında meydana gelen değişimlere kimyasal değişim denir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 107-108. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hamdiye
maddelerin farklı değişimleri ve farklı özelliklere gelmesi çevremizde gözlenebilecek bir olaydır mesela buz halinde bulunan katı bir maddenin ısıya maruz kaldıktan sonra eriyip buharlaştığında görmek mümkündür günlük hayatımızda kullandığımız un buğdaydan elde edilmektedir buğday tarlalarda ekildikten ve biçildikten sonra değirmenlerde ezilir ve un haline gelir bu madde farklı değişimlere uğrayarak soframıza geldiğini unutmamamız lazım yemeklerimizde kullandığımız yağan ayçiçekten veya farklı ürünlerden sıkılarak elde edildiğini bilmemiz gerekir zeytinyağı toplanan zeytinlerin sıkılmasıyla ve suyunu çıkartılması ile meydana gelir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!