8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 50-51-52. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık


Fen Bilimleri Öğretmeni

İçindekiler

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Akraba Evlilikleri  Cevapları Sayfa 50, 51, 52


Akraba Evlilikleri  Cevapları


8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları

Soru : Kalıtsal hastalıkların ortaya çıkma olasılığı ile akraba evlilikleri arasında nasıl bir ilişki vardır? Arkadaşlarınız ile tartışınız.


Cevap : Kalıtsal hastalıkların ortaya çıkma olasılığı ile akraba evlilikleri arasında nasıl bir ilişki vardır? Arkadaşlarınız ile tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Kalıtsal hastalıkların ortaya çıkma olasılığı ile akraba evlilikleri ile eşit bir şekilde artmaktadır. Akraba evliliklerinde bütün genler direk olarak yeni doğacak olan çocuğa geçtiği için kalıtsal hastalıklar artmaktadır.

Ancak akraba olmayan evliliklerde baskın olan gen eğer kalıtsal hastalık olmayan gen olduğunda kalıtsal hastalıklar engellenmektedir. İşte bu nedenle evlilikler öncesinde gen analizi ve testlerin yapılması gerekmektedir.

8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları

Soru : Siz de akraba evliliklerinin olası sonuçlarının neler olabileceğini sınıfınızda tartışınız.


Cevap : Siz de akraba evliliklerinin olası sonuçlarının neler olabileceğini tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Akraba evliliklerinde Anne ve baba birer tane hatalı gen taşırlar.Tek gen hastalık yaratmaya yetmez. Böyle bir çiftten hangi çocuk iki kusurlu geni alırsa o hasta oluyor. Genler çift olduğu için anne baba birleşmesinde 4 olasılık meydana geliyor .

Annede ve babada çift genden bir tanesi kusurlu. Sağlam olanı alan çocuklar sağlam doğuyor . İki değil bir tek kusurlu gen alan çocuk da tıpkı anne babası gibi hasta olmuyor ama bu seferde taşıyıcı oluyor.

İşte akraba evliliğinin riski burada ortaya çıkıyor. Akraba çocuklarının ayni cins genleri taşıma olasılığı çok  yüksek olduğu için çocuğun hem anne hem babadan benzer genleri alma şansı artıyor. Bunun sonucunda geçişli hastalıklar bu yüzden akraba evliliğinde artıyor.


Kendimizi Değerlendirelim 2-2


1) Aşağıda sağ tarafta kalıtımla ilgili kavramların karışık olarak verilen harflerini, karşılarındaki kutucuklara düzelterek yerleştiriniz. Numaralandırılmış kutucuklardaki harfleri şifre kutusuna sıralayınız.


Cevap :

“8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 50-51-52. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık”


8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 52 Cevapları

2) Bezelye bitkisinde uzun boy aleli “U”, kısa boy aleli ise “u” ile gösterilmektedir. Buna göre aşağıda verilen ifadelerin karşısına genotip gösterimlerini yazınız.


Cevap :

 • Homozigot uzun boylu bezelye: UU ,
 • Kısa boylu bezelye: uu,
 • Melez uzun boylu bezelye: Uu

3) Aşağıda yeşil renkli bezelyelerin çaprazlanması ve çaprazlanma sonucu oluşan bezelyeler verilmiştir. Buna göre noktalı yerlere bezelyelerin genotiplerini yazınız. (Yeşil meyve rengine sahip bezelyeler “Y”, sarı meyve rengine sahip bezelyelere “y” baskındır.):


Cevap :

“8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 50-51-52. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık”


4) Akraba evliliklerinin genetik açıdan olası sonuçlarının neler olabileceğini aşağıda verilen bölüme yazınız.


Cevap : Akraba evliliklerinin genetik açıdan olası sonuçlarının neler olabileceğini yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

Akraba evliliklerinin genetik açıdan olası sonuçları arasında bir çok sorun meydana gelmektedir. Bunların başında çocukların genetik olarak sorunlu doğması, engelli olması, düşük yapması, zeka geriliği gibi bir çok sorun meydana gelebilmektedir.

Akraba evliliklerinin genetik açıdan olası sonuçları şunlardır ;

 • Konuşma zorluğu,
 • Görme bozukluğu,
 • Kalp ya da çoklu organ yetmezliği,
 • Güdüklük,
 • Cücelik,
 • Kamburluk,
 • Eksik organ problemleri,

 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/8-sinif-fen-bilimleri-ders-kitabi-50-51-52-sayfa-cevaplari-sdr-dikey-yayincilik html,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 50-51-52. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hamdiye
Kalıtsal hastalıkların ortaya çıkmasıyla akraba ilişkilerinin bir ilgisi vardır nedeni ise genimizdir.Genimizdeki bazı hastalıklar genden gene aktarılır. Ama bazı hastalıklar vücutta kızarma bronzlaşma gibi genden gene aktarılmayan hastalıklarda vardır. Ama romatizma gibi kalıtsal hastalıklar genden gene aktarılır. Bunun sebebi ise hastalığın gende kalıcı olarak kalmasıdır ama bronzlaşmak gibi geçici şeylerin kendi kalması gibi bir ihtimali çok zordur yazın dışarıda gezerken bronzlaşırsak bu bir süre sonra geçer ama kalıtsal hastalıklar benden gene aktarılır ve bu sayede akrabalarda olan hastalıklar nesilden nesile aktarılabilir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!