8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 28-29-30 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

8. Sınıf Fen Bilimleri Adım Adım Yayıncılık Kitabı Dna’nın Yapısı Cevapları Sayfa 28, 29, 30


Dna’nın Yapısı Cevapları


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Adım Adım Yayıncılık Sayfa 28-29-30


DNA MODELİ OLUŞTURALIM

Gerekli Malzemeler: 6 adet plastik pipet, makas, cetvel, 18 adet ataş, dörder adet kırmızı ve mavi raptiye, beşer adet sarı ve yeşil raptiye, bant.

Yapım Aşamaları

1. Dörder kişilik gruplar oluşturunuz.
2. Plastik pipetlerden üçer santimetre uzunluğunda 18 adet parça kesiniz (Bu işlem sırasında öğretmeninizden yardım isteyiniz.).
3. Yanda verilen görseldeki gibi ataşları, ataşların yarısı dışta kalacak şekilde pipet parçalarının ucuna geçiriniz.
4. Pipet parçalarının üzerine raptiyeleri takarak nükleotid modellerini oluşturunuz (Bu işlem sırasında öğretmeninizden yardım isteyiniz.).
5. Elde ettiğiniz 18 adet nükleotid modelinden 9 tanesiyle bir zincir oluşturunuz. Bunu yaparken bir modelin ataşını, diğer modelin pipetine geçiriniz.
6. Birinci zincirdeki kırmızı raptiyenin karşısına mavi, sarı raptiyenin karşısına yeşil raptiye gelecek şekilde ikinci bir zincir oluşturunuz.
7. İki zinciri sarmal olarak birbirine dolayınız. Pipetlerin birleşme noktalarını bantlayınız.


1. Yaptığınız DNA modelindeki pipet, ataş ve raptiye hangi yapıları temsil etmektedir?


Cevap :

Yaptığımız DNA modelindeki pipet Pipet: Şeker fosfat gövdesi , ataş; Baz çifti ,raptiye: DNA zincirlerini temsil etmektedir.


2. Yaptığınız DNA modelinde karşılıklı gelen raptiyelerin renklerine dikkat etmenizin sebebi nedir?


Cevap :

DNA’nın yapısında bazlar çiftler halindedir ve eşleşmektedir. Bu çiftlerde Adenin karşısına Timin, Guanın karşısına ise Sitozin nükleotidi gelie. Eşleşme bu şekilde olduğu için karşılıklı gelen raptiyelerin renklerine dikkat etmemiz gerekir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vücudumuzda bulunan DNA yapısının özelliklerini ve DNA’nın neden oluştuğunu merak ediyorsanız ve bu araştırma ödevinizi hızlı pratik eğitici bilgilerle tamamlamak istiyorsanız Forum sayfa sitesi ailesinden yardım alabilirsiniz bu sayfadaki bilgi ve cevapları sayesinde sizler de fen bilimleri dersinde merak ettiğiniz tüm konuları hemen bulabilirsiniz fen bilimleri derste çalışkan bir öğrenci olmak istiyorsanız deneyleri güzel bir şekilde gözlemlemek istiyorsanız muhakkak bu sayfayı takip edin öğrenci dostu olan bu site sayesinde ben her zaman fen bilimleri dersinden 5 alıyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.