8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 56-57 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

8. Sınıf Fen Bilimleri Adım Adım Yayıncılık Kitabı Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Arasındaki İlişki Cevapları Sayfa 56, 57


Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Arasındaki İlişki Cevapları


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Adım Adım Yayıncılık Sayfa 56-57


Soru : Yukarıdaki gazete haberinde okuduğunuz klonlama teknolojisi hakkında bilginiz var mı? Varsa düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :

Klonlama, temel olarak, herhangi bir şeyin aynısının kopyalanması anlamına gelir. Klon ; tek bir canlıdan eşeysiz üreme yoluyla üretilmiş, genetik yapısı birbirinin aynısı olan canlı topluluğuna karşılık gelen bir biyoloji terimidir.

Klonlanmış canlılar; “Bedensel hücre çekirdeği aktarımı” yöntemi sayesinde embriyoların gelişmesiyle ortaya çıkarılan canlılara verilen isimdir.

Bu yöntemde, yetişkin bir canlıdan alınan hücre çekirdeği, hücre çekirdeği çıkarılmış bir embriyo hücresine aktarılmakla elde edilir.
Klonlanan ilk memeli koyundur.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kimya mühendisliği ve biyoteknoloji arasındaki ilişkinin benzer ve farklılık yönlerinin fene katmış olduğu deneyler ve faydaları neler olduğunu öğrenmek için bu sayfayı ziyaret ederek buradaki bilgilerden faydalandım buradaki bilgilere baktığım zaman ödevim hakkında birçok bilgiyi toparladım ödevimi hızlı bir şekilde yapmak için her zaman bu sayfayı ziyaret ediyorum bu sayfadaki bilgileri çok beğenerek takip ediyorum bu sayfayı takip ettiğimden beri çok çalışkan bir öğrenci oldum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.