8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 102 Cevapları Adım Adım Yayıncılık


Fen Bilimleri Öğretmeni

8. Sınıf Fen Bilimleri Adım Adım Yayıncılık Kitabı Günlük Yaşamda Asitler ve Bazlar Cevapları Sayfa 102


Günlük Yaşamda Asitler ve Bazlar Cevapları


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Adım Adım Yayıncılık Sayfa 102


GÜNLÜK YAŞAMDA ASİTLER VE BAZLAR

Birçok insan banyo ve tuvaletleri temizlerken tuz ruhu ve amonyaklı yüzey temizleyicisi kullanır. Halk arasında tuz ruhu olarak bilinen madde, sistematik adı hidroklorik asit, formülü HCİ olan bir asittir. Amonyaklı yüzey temizleyicilerinin yapısında bulunan amonyak, formülü NH3 olan bir bazdır. Sindirim sistemi organlarından biri olan mide, besinlerin sindirimi amacıyla mide öz suyu salgılar. Mide özsuyu, asit içeren bir sıvıdır. Bazı kişiler midelerindeki asit miktarı artınca doktor tavsiyesiyle mide ilacı kullanırlar. Mide ilaçları bazik maddedir. Kullanılan mide Hacı, midedeki asidin olumsuz etkisini azaltır. Günlük yaşamda farkında olunmasa da insanlar asitler ve bazlarla iç içe yaşamaktadır. Temizlik malzemelerinden ilaçlara, besinlerden tarımda verimi artırmak amacıyla kullanılan gübrelere kadar birçok maddenin yapısında asitler ve bazlar bulunur. Örneğin gazozda karbonik asit, tereyağında bütirik asit, zeytinyağında oleik asit, üzümde tartarik asit, elmada malik asit, sütte laktik asit vardır. Arap sabunu yapımında potasyum hidroksit, çimento yapımında ise kalsiyum hidroksit adı verilen bazlar kullanılır. Bazı asitlerin ve bazların kullanım alanlarıyla ilgili verilen tabloları inceleyiniz.

Günlük Yaşamda Karşılaştığımız Asitler

Formik asit Karınca salgısında bulunur. Karınca ısırıklarında yanma hissine neden olan asittir. Ambalajlı gıdaların mikroskobik canlılardan olumsuz etkilenmesini önlemek için gıda koruyucu olarak da kullanılır. Asetik asit Sirke asidi olarak da bilinir. Sirke, bir miktar asetik asidin suyun içinde çözünmesi sonucu oluşur. İlaç yapımında da kullanılır. Sülfürik asit Patlayıcı, boya yapımında ve gübre üretiminde kullanılır. Benzoik asit Bazı bitkilerin yapraklarında ve meyvelerinde doğal olarak bulunur. Reçel, ketçap ve meyve sularının raf ömürlerini uzatmak için kullanılan katkı maddelerinden biridir. Nitrik asit Halk arasında kezzap olarak bilinir. Patlayıcı, boya ve gübre yapımında kullanılır. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 102 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!