8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 26-27 Cevapları Adım Adım Yayıncılık


Fen Bilimleri Öğretmeni

8. Sınıf Fen Bilimleri Adım Adım Yayıncılık Kitabı Nükleotid Gen Dna ve Kromozom Kavramları Arasındaki İlişki Cevapları Sayfa 26, 27


Nükleotid Gen Dna ve Kromozom Kavramları Arasındaki İlişki Cevapları


8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Adım Adım Yayıncılık Sayfa 22-23


ABD’nirı Ohio (Ohayo) eyaletinde bulunan Twinsburg (Tivinsburg) şehri, önceki gün 41. Geleneksel İkizler Festivali’ne ev sahipliği yaptı. ABD’nin dört bir yanından gelen ikizlerin ilginç ve geleneksel kıyafetlerle boy gösterdikleri festivalde sıra dışı görüntüler vardı. Birçok ikiz, festivalin organizatörlerinin isteği üzerine geleneksel kıyafetleriyle Twinsburg şehrine geldi. 200 yıl önce ikiz kardeşler tarafından kurulan şehir, kuruluş gününü 1976 yılından itibaren ikizleri ağırlayarak kutluyor. Organizasyonda her yıl olduğu gibi bu yıl da “En Çok Benzeyen İkizler” ve “En Az Benzeyen İkizler” dalında yarışmalar yapıldı. Festivale ikiz kardeşlerin yanı sıra üçüz ve dördüz kardeşler de ilgi göstermektedir.

ABD’nin Twinsburg şehrindeki festivale genellikle tek yumurta ikizleri katılmaktadır. Tek yumurta ikizlerinin cinsiyet, kan grubu, göz rengi ve boy uzunluğu gibi doğuştan gelen özellikleri birbirlerinin aynısıdır. Bu durumun sebebi tek yumurta ikizlerinin DNA dizilimlerinin aynı olmasıdır. DNA, kromozomların yapısında yer alır.

Öğrendiklerimden Notlar

Canlıyı oluşturan ve canlılık özelliği gösteren en küçük yapı birimine hücre adı verildiğini, çekirdeğin hücrede birçok yaşamsal olayı kontrol ettiğini geçmiş yıllardaki fen bilimleri derslerinde öğrenmiştiniz. Hücrenin çekirdeğinde bulunan kromozomlar her canlının türüne ve kendisine ait bilgileri taşır. Kromozomlar, canlı türlerinin özelliklerinin nesilden nesile aktarılmasında ve canlılara ait kalıtsal özelliklerin yavru canlılara geçmesinde etkilidir. Birtakımı anneden (n), birtakımı babadan (n) gelmek üzere çiftler hâlindeki kromozomları bulunduran hücreler 2n ile ifade edilir. Bu hücrelere vücut hücresi adı verilir. İnsanların vücut hücrelerinde 2n = 46 tane kromozom bulunur. Bu kromozomların n = 23 tanesi anneden, n = 23 tanesi babadan gelir. İnsanların vücut hücrelerinde 23 çift kromozom bulunur. Bir ağacın yaprak hücresi, bir kedinin akciğer hücresi, bir insanın deri hücresi vücut hücrelerine örnektir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sayfa 26-27 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!