8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 105. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Maarif Kongresi Cevapları Sayfa 105


Maarif Kongresi Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları

Soru : Mustafa Kemal’in “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.” sözünü açıklayınız.


Cevap : konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Eğitim sayesinde bir çok dalda ilerlemiş olan bilim insanları bilim alanında çalışmalar yapar ve ilerleme kat eder .  Özellikle savaş alanında savunma sanayisinde yapılan gelişmeler sayesinde ülke kendisini bunlarla güvence altına almış olur.


1-Mustafa Kemal, “cahillikle, ilkellikle savaş” sözüyle ne anlatmak istemiştir? Açıklayınız.


Cevap : Mustafa Kemal, “cahillikle, ilkellikle savaş” sözüyle ne anlatmak istemiştir? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Cahillikle , ilkellikle savaş sözüyle Mustafa Kemal Atatürk en büyük  savaşın topla tüfekle değil, kalemle, defterle, kitapla cahilliğe karşı verilen savaştan bahsetmektedir.
Çünkü cehalet insanın en büyük düşmanıdır. Yarınlarımızın daha aydın olabilmesi için cahilliğin bitmesi, okuyan insanımızın daha fazla olması gerekir. Okuma yazma bilmeyen insan kalmayana kadar vatan üstündeki tüm insanların eğitilmesi gerekir.


2-Mustafa Kemal’in 1921’deki Maarif Kongresi’ni savaş nedeniyle ertelemek isteyenlere karşı çıkmasının sebebi nedir? Açıklayınız.


Cevap : Mustafa Kemal’in 1921’deki Maarif Kongresi’ni savaş nedeniyle ertelemek isteyenlere karşı çıkmasının sebebi nedir? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Birinci Dünya Savaşında Çanakkale ve başka cephelerde zaferler kazanmasına rağmen Osmanlı Devleti Mondros Ateşkes Antlaşması ile yenik sayılmıştır.
İstanbul dahil vatan toprakları yer yer işgal edilmeye başlamıştır. Kurtuluş Savaşı döneminde yürütülen bağımsızlık mücadelesi eğitimi de derinden etkilemiş, bununla beraber eğitim mücadeleye önemli katkılarda bulunmuştur.
Mustafa Kemal Atatürk toplumun yeniden bilinçlenmesinde en önemli itici kuvvetin eğitim alanında ilim ve fenin gösterdiği yoldan aşılmamasıyla elde ettiğinin farkındadır. Türkiye’nin çağdaş bir hale gelmesinin eğitimden geçtiğinin farkında olduğu için bu kongreyi düzenlemede ısrar etmiştir.


Soru : Aşağıda Maarif Kongresi’yle ilgili soruların cevaplarını boşluklara yazınız.


Niçin toplanmıştır?
Cevap : Mustafa Kemal’in talimatı üzerine eğitimin sorunlarını konuşmak, eğitim planlaması yapmak için.


Hangi tarihte toplanmıştır?
Cevap : 15 Temmuz 1921’de


Nerede toplanmıştır?
Cevap : Ankara’da Erkek Öğretmen Okulunda toplandı.


Dönemin Maarif Vekili kimdir?
Cevap : Dönemin Maarif Vekili (Eğitim Bakanı) Hamdullah Suphi Bey’dir.


Hangi savaş sırasında toplanmıştır?
Cevap : Kütahya-Eskişehir Savaşları sırasında toplanmıştır.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/8-sinif-inkilap-tarihi-ders-kitabi-105-sayfa-cevaplari-meb-yayinlari html,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 105. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti ilan ettikten sonra Türk milletine birçok yenilik ve inkılapları sunmuştur Türk milleti farklı değişimlerle dünyanın genel ve gelişmiş hayatında ayak uydurmuştur bunların başında eğitim olmuştur Mustafa Kemal Atatürk her defasında cahillik ile mücadele edilmesi gerektiğini cahilliğin Bir ülkenin yok oluşuna sebep olduğunu vurgulamıştır özellikle çocukların kadınların ve gençlerin eğitilmesi gerektiğini düşünmüştür bu alanda eğitim alanında birçok yenilikler yapmıştır bunların arasında harf inkılabı okullarda yenilikler ve düzenlemeler yapmıştır Mustafa Kemal Atatürk eğitimin ne kadar önemli olduğunu her defasında vurgulamıştır eğitimli bir ülke ülkenin kalkınması ve geleceği için önemlidir eğitim siz kalmış bir müddet Cahit olduğundan dolayı yeniliklere kapalı ve genişlemeleri görmeyen insan topluluğu anlamına geldiğini biliyordu
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!