8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 161-162. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cumhuriyetin Türk Milletine Kazandırdıkları ve Atatürk’ün Gösterdiği Hedefler Cevapları Sayfa 161, 162


Cumhuriyetin Türk Milletine Kazandırdıkları ve Atatürk’ün Gösterdiği Hedefler Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları

Soru : Mustafa Kemal’e göre Türk gençliğinin en önemli görevi nedir? Açıklayınız.


Cevap : Mustafa Kemal’e göre Türk gençliğinin en önemli görevi nedir? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Mustafa Kemal Atatürk ün en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Milli mücadeleden devlet kurumuna inkılaplara, ilkelerine Türkiyeyi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarırken yaptığı tüm hamleleri Türk gençliğine, çocuklarına daha iyi bir vatan bırakabilmek için çabalamıştır.
Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyetini Türk gençliğine emanet etmiştir. Mustafa Kemal inkılaplarını ilkelerini kedisine inanan Türk gençliğine çizdiği yolda ilerlemesi için öğütler vermiş, Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet payidar olması için Atatürk’ün idealleri peşinde çabalamalarını istemiştir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları

Soru : Mustafa Kemal’in Türk gençliğine gösterdiği hedefler nelerdir? Açıklayınız.


Cevap : Mustafa Kemal’in Türk gençliğine gösterdiği hedefler nelerdir? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Mustafa Kemal Atatürk gençlere son derecede önem verir ve ülkenin gençler sayesinde ilerleyeceğini bilirdi.
bugünün gençleri yarının büyük devlet adamları ve kendi alanlarında büyük uzmanlar olabileceklerini bilir ve bu konuda kendilerini geliştirecek ortamlar hazırlanmasını sağlardı.
Mustafa Kemal Atatürk Türk gençliğine uygar devletler seviyesinde nasıl yürümesi gerektiğini ve başarılı bir Türkiye için elinden geleni yapmaları konusunda hedefler göstermiştir.
bağımsız ve güçlü bir Türkiye için ilkeler belirlenmiş ve bu ilkeler doğrultusunda hareket edilmesi istenmiştir.gençlere düşen görevi ise kendi ülkelerinin en iyi seviyeye gelebilmesi için ne gerekiyorsa onları feda etmek ve bu yolda çabalamaktır.


Mustafa Kemal’in Onuncu Yıl Nutku’ndan bazı bölümler:
“Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir. Bundaki başarıyı, Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak kararlı bir şekilde yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla yeterli göremeyiz çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak zorunluluğunda ve kararındayız.
Çünkü Türk milletinin karakteri yüksektir, Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü Türk milletinin yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif bilimdir. Türk milletinin tarihi bir vasfı da güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Büyük Türk milleti! On beş yıldan beri, giriştiğimiz işlerde başarı vadeden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım… Asla şüphem yoktur ki Türklüğün unutulmuş büyük uygar vasfı ve büyük uygar niteliği, bundan sonraki ilerlemesi ile geleceğin yüksek uygarlık ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.” (Görsel 4.57)
(Utkan Kocatürk, Atatürk, s. 368) (Düzenlenmiştir.)


Soru : Mustafa Kemal Onuncu Yıl Nutku’nda uygarlık yolunda ilerlemenin yolu olarak neyi göstermiştir? Yazınız.


Cevap : Zeki, karakterli olması, çalışkan olması uygarlık yolunda ilerlenmesi için birlik ve beraberlik çerçevesinde gereklidir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 161-162. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Türk milleti ve Türk gençliği ülkemizin ekonomisi eğitilmesi için çok önemlidir. Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyetin ilk adımı olarak ve Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı olarak bilinen 19 Mayıs 1919'un gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan etmiştir Mustafa Kemal Atatürk Türk gençliğine kadar cesur ne kadar vatansever olduğunu biliyordu Mustafa Kemal Atatürk Türk gençlerinin birçok hak ve özgürlükleri tanıdığı zaman ülkelerin ekonomilerini ve gelecekleri ne kadar değiştirdiklerini farkındaydı bu alanda Mustafa Kemal Atatürk birçok ilke ve inkılapları yaparak Türk gençliğine eğitmiştir özellikle eğitim alanında yapılan birçok yenilikler Türk gençliğinin ileride daha parlak bir geleceği olan olması için ilk adım arasındaydı bu konuda verdiğiniz cevapları çok beğendim ödevimi yaparken sizin verdiğiniz cevaplardan faydalandım size çok teşekkür ediyorum
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!