8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 35. Sayfa Cevapları Nev Yayınları


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Hazırlık Yapalım Cevapları Sayfa 35


Hazırlık Yapalım Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Yayınları Ders Kitabı Sayfa 35 Cevapları

1. Birinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa’da kurulan Üçlü İttifak ve Üçlü İtilaf devletlerinin hangileri olduğunu araştırınız.


Cevap : Birinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa’da kurulan Üçlü İttifak ve Üçlü İtilaf devletlerinin hangileri olduğunu araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Birinci dünya savaşı öncesinde devletler kendi arasında örgütlenerek yeni birlikler kurmuşlar vede buna göre savaşa hazırlık yapmaya başlamışlardır üçlü itilaf devletleri İngiltere, Fransa ve Rusyaydı.
İttifak devletleri ise Avusturya Macaristan imparatorluğu  İtalya ve Almanyaydı. Bu iki karşıt blok bir küçük kıvılcımı bekler duruma geldiler. Avusturya Macaristan veliaht prensini suikast sonucu öldürülmesi ile birinci dünya savaşı başlamış oldu. İtalya savaşın başlamasıyla saf değiştirerek itilaf devletlerine katıldı. İttifak grubunda oluşan boşluğa ise Almanya’nın üstüne düşen ağırlığı azaltmak için  Osmanlıyı kabul etmesiyle Osmanlıda savaşa girmiş oldu.


2. Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’na sizce neden girmiş olabilir?


Cevap : Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’na sizce neden girmiş olabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Osmanlı Devleti I Dünya Savaşı öncesinde kaybettiği toprakları yeniden elde edebilmek siyasi Yalnızlıktan kurtulmak ve de bozulan ekonomiyi yeniden düzeltmek için savaşın sonucunda kapitülasyonlar gibi ülkeyi açık pazar haline getiren anlaşmaları fes etmek için I Dünya Savaşı’na katılmıştır.
Özellikle Almanya’ya fazla güvenen Osmanlı paşaları I Dünya Savaşı’nda başarı kazandığımız takdirde hasta adam dedikleri Osmanlıyı kurtarabileceklerini düşünmektedirler.


3. Mustafa Kemal’in Çanakkale Cephesi’nde kazandığı başarıların ona askerlik hayatında ne gibi katkılar sağladığını düşünüyorsunuz?


Cevap : Mustafa Kemal’in Çanakkale Cephesi’nde kazandığı başarıların ona askerlik hayatında ne gibi katkılar sağladığını düşünüyorsunuz? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Mustafa Kemal in Çanakkale savaşlarında yapmış olduğu üstün başarı onu Çanakkale kahramanı yapmış, ilk defa Osmanlı basınında resmi ile birlikte sayfaları süslemiştir. Bu gün aynı zamanda İngiliz komutanlar tarafından da kaydedilmiş.
Conk bayırı, Arıburnu, Anafartalar da kendilerini boğazın soğuk sularına döken adamın Mustafa kemal olduğunu çok iyi bilmişlerdir. Onun iyi bir asker, geleceği parlak bir kişi olduğunun onlarda farkındaydı. Mustafa kemalin Çanakkale de yapmış olduğu bu başarılar daha sonra milli mücadele döneminde ona liderlik verilmesine sebep olacak Türk halkı Mustafa kemal in etrafında toplanacaktır.


4. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünya barışını sağlamak için yapılan çalışmalar hakkında bilgi toplayınız.


Cevap : Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünya barışını sağlamak için yapılan çalışmalar hakkında bilgi toplayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Birinci Dünya savaşı sonrasında milletler cemiyeti kurulmuştur. Bunun yanında Amerika birleşik devletleri başkanı Wilson tarafından  Wilson ilkeleri kabul edilmiştir. Wilson ilkeleri içerisinde milletler cemiyeti kurulması ilk defa gelmiştir.
Amacı ülkeler arası yaşanabilecek sorunları barışçıl yollarla çözmek ve engellemektir. Türkiye 1932 yılında milletler cemiyeti katılmıştır. Fakat milletler cemiyeti kurulmasına rağmen ikinci dünya savaşı patlak vermiştir. Bunun sebebi ise  milletler cemiyetin in yaptırım gücünün olmayışı savaşı önleyici tedbirler alabilecek boşlukların var olmasıdır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 35. Sayfa Cevapları Nev Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
ı Dünya Savaşı'nda ülkeler iki bölüme ayrılmıştır bunlar iltifat devletleri ve itilaf devletleridir Osmanlı devleti daha sonra ittifak devletleri'nin arasında katılmaya karar vermiştir ı Dünya Savaşı'nın çok uzun sürmesi ölümlere ve yıkımlara sebep olduğundan dolayı bitmiştir yalnız bir ı Dünya Savaşı'nın bitmesi ikinci Dünya Savaşı'nın zeminleri ne hazırlamıştır Osmanlı devleti ikinci Dünya savaşı'na katılmamıştır yalnız etkilerini ve sömürgelerinde topraklarında hissetmiştir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!