8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 68-69. Sayfa Cevapları Nev Yayınları


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Büyük Millet Meclisine Karşı Çıkan Ayaklanmalar Cevapları Sayfa 68, 69


Büyük Millet Meclisine Karşı Çıkan Ayaklanmalar Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Yayınları Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları

Araştırınız


Soru : Büyük Millet Meclisine karşı çıkan ayaklaklanmaların nedenlerini araştırınız.


Cevap : Büyük Millet Meclisine karşı çıkan ayaklaklanmaların nedenlerini araştırınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Büyük Millet meclisine karşı çıkan ayaklanmalar İstanbul hükumeti ve itilf devletlerinin kışkırtmalara ile çıkan Saltanat yanlışı kurtuluşu saltanata gören insanların çıkardığı ayaklanmalardır.
Ayrıca bazı Kuvâ-yı milliyetçilerin düzenli ordunun kurulması ile düzenli orduya katılmak istememeleri vede TBMM’nin otoritesini tanımak istememeleridir. Bunlar Çerkez Ethem ve Yörük Ali efe’dir.


Soru/yorum


Soru : Haritayı incelediğimizde İstanbul Hükûmeti’nin ve İtilaf Devletleri’nin desteklediği ayaklanmaların boğazlar bölgesinde meydana gelme nedeni ne olabilir?


Cevap : Karışıklık çıkararak boğazların işgaline olanak sağlamaktır.


Görüşünü Söyle


Soru : Ülke işgal edilirken İstanbul Hükûmeti’nin kışkırtması ile Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde ayaklanmalarının çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi söyleyiniz.


Cevap : konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Ülke işgal edilirken İstanbul Hükumetinin kışkırtmalarıyla Anadolu’nun birçok yerinde ayaklanmalar çıkarmasının amacı milli mücadeleyi baltalamak ve de itilaf devletlerinin işlerini kolaylaştırmaktı.
Özellikle İstanbul hükumetinin başına Damat Ferit Paşa geçtikten sonra itilaf devletlerinin çıkarlarına göre hareket eden Anadolu’daki Osmanlı tebaasının işgalleri sükunet ve karşılamasını bekleyen bir tutum içerisine girmişti. Onlara göre Avrupalılar Medeni de Herhangi bir problem olmazsa daha ılımlı bir Barış Anlaşması imzalayan bilirlerdi.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 68-69. Sayfa Cevapları Nev Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Büyük millet meclisi'ni açmasını en büyük sebeplerinden biri ülkeyi en güzel şekilde yönetmek Cumhuriyeti ve demokrasiyi Türk milletine benimsetmek ve Türk milletine sunulan ilke ve inkılaplarının hayatımıza geçişini hızlandırmak the Türkiye Büyük millet meclisi açıldığı zaman birçok tehditlere ve açılmasına karşı olan ayaklanmalar olmuştur. bunların arasında saltanat yanlısı olanlar ülkenin tehditlerle karşı işgalini kolaylaştırmak isteyen gruplar vardı bunlar milletin desteği ve güvenliği ile bastırılmış ülkemiz cumhuriyet'te en güzel şekilde yönetilmiştir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!