8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 163-164-165 Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Atatürk İlke Ve İnkılaplarını Oluşturan Temel Esaslar Cevapları Sayfa 163, 164, 165


Atatürk İlke Ve İnkılaplarını Oluşturan Temel Esaslar Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları


Soru : “Millî” ve “evrensel” sözcüklereni açıklayınız.


Cevap: “Millî” ve “evrensel” sözcüklereni açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Millî: Milletle ilgili ,millete özgü olan şey ve ulusal demektir. Bir şeyin o ülkeye ait olduğunu belirtmek için genellikle “millî” ifadesi kullanılır. Mesela kendi ülkemizin içerisinde yapılmış olan teknolojik gelişmelere isim verilirken “yerli ve milli “ denir.
Evrensel: Bütün insanlığı ilgilendiren şeylere denir. Dünya ölçüsünde veya dünya çapında olarakta tabir edilebilir.
Günlük hayatta milli ve evrensel kelimelerini gerek toplum içerisinde gerekse de resmi konuşunmalar da duymaktayız.
Dünya içerisinde olan olaylar eğer sadece bir milleti ilgilendiriyorsa ,bu milli bir sorun, eğer bütün dünyayı ilgilendiriyorsa evrensel sorun olarak isimlendirilir.
Bir ülkenin içerisinde icatların olması milli açıdan değerlendirilir. Salgın bir hastalık gibi dünyayı saran bir mesele değilse bu sorun evrensel bir sorun olarak nitelendirilir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 165 Cevapları


Soru : Bir milletin kendi tarihini doğru bir şekilde araştırıp öğrenememiş olması ne gibi durumların ortaya çıkmasına yol açar? Tartışınız.


Cevap: Bir milletin kendi tarihini doğru bir şekilde araştırıp öğrenememiş olması ne gibi durumların ortaya çıkmasına yol açar? Tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Tarih ,insanın bu gününe ışık tutan ve bugün olan olayları anlamak için kendisine yardımcı olan en büyük araçtır.
Bir milletin kendi tarihini doğru bir şekilde öğrenememesi demek, kendisine yapılan bütün haklı veya haksız eleştiri veya iddialara karşı cevap vermemesi ve belki de ülkesini kaybetmesi demektir.


Soru : Atatürk ilke ve inkılaplarının dayandığı temel esaslardan sizce en önemlisi hangisidir? Söyleyiniz. Bu temel esaslara bir ekleme de siz yapmış olsaydınız neyi eklerdiniz? Yazınız.


Cevap: Atatürk ilke ve inkılaplarının dayandığı temel esaslardan sizce en önemlisi hangisidir? Söyleyiniz. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının dayanağı Ulusal Egemenlik ve bağımsızlıktır Mustafa Kemal Atatürk tüm gücünü ulusundan almıştır tüm yaptı inkılap ve ilkeler milletinin daha Çağdaş daha modern bir yaşam sürmeleri içindir.
Mustafa Kemal Atatürk Türk milletini muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek için Türk kültür ve yaşayışına göre modernize edilmiş bir sosyal hayat kurmak olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Cumhuriyet ilan edildikten sonra Mustafa Kemal birçok ilke ve inkılapları Türk milletinin hizmetine sunulmuştur ilke ve inkılaplarının temel amacı Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniliklere açık yeni bir geleceğini oluşmasına zemin hazırlamakta özellikle eğitim alanında sağlık alanında ve gelişmiş ülkelere ayak uydurmak amacıyla yapılan birçok inkılaplar bunlara örnek olarak verilebilir tüm ilke ve inkılaplar ülkemizin geleceği için çok önemliydi ülkemiz vermiş olduğu milli mücadele ile Kurtuluş savaşını kazanmış ve yeniliklerle Cumhuriyeti ilan etmişlerdir Cumhuriyet bize birçok yenilikleri ve özellikleri hediye etmiştir bunların arasında pek çok özellikler vardır Mustafa Kemal Atatürk bütün özellikleri ilke ve inkılapları Türk milli daha iyi bir millet olabilmesi için ilan etmiştir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.