8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 167-168 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Hatay’ın Ana Vatana Katılması Cevapları Sayfa 167, 168


Hatay’ın Ana Vatana Katılması Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 167-168


Atatürk Türkiye’nin Hatay konusundaki kararlılığını Fransız büyükelçisine söylediği “Ben toprak büyütme dileklisi değilim. Barış bozma alışkanlığım yoktur ancak anlaşmaya dayanan hakkımızın isteyicisiyim. Onu almazsam edemem. Büyük Millet Meclisinin kürsüsünden milletime söz verdim: Hatay’ı alacağım! Milletim benim dediğime inanır. Sözümü yerine getiremezsem onun huzuruna çıkamam, yerimde kalamam. Ben şimdiye kadar yenilmedim, yenilemem, yenilirsem bir dakika yaşayamam.”(2) sözleriyle ifade etti.

Soru : Yukarıdaki sözlerinden yola çıkarak Atatürk’ün hangi kişilik özelliklerine sahip olduğunu söyleyebilirsiniz?


Cevap:

Yukarıdaki sözlerinden yola çıkarak Atatürk’ün sahip olduğu kişilik özellikleri

  • Kararlı
  • Barışsever
  • Lider
  • Cesur
  • Başarılı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 168 Cevapları


Atatürk 1938 yılı Mayıs ayında Mersin ve Adana’yı ziyaret edip sınırdaki askerî birlikleri denetledi. Aşağıda bu konuyla ilgili olarak Atatürk Dönemi’nde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Taburu Komutanı olan İsmail Hakkı Tekçe’nin anılarından alınmış bir metin görüyorsunuz.

Soru : Metni okuyunuz ve okuduklarınızla ilgili duygu ve düşüncelerinizi noktalı yerlere kısaca yazınız.


“Atatürk hastalığı sırasında dahi Hatay davasına büyük önem veriyordu. Her gün birkaç defa Ankara ile konuşurdu. Diplomatik temaslar sürüp gidiyordu. Adli işler, mali işler gibi… Atatürk “Bırakın efendim bunları.” derdi. “Bunlar daha sonra düşünülecek ,yapılacak şeyler. Evvela Hatay’a bayrağımızı dikelim.” Durmadan hükûmeti sıkıştırıyordu. Artık bir gün bunaldı. “Ben Hatay’a doğru bir yürüyüş yapacağım.” dedi. Gündüzden emir verildi, tren hazırlandı. Geç vakit yola çıkıldı. Ordu güneyde manevralar yapıyordu. Atatürk hasta olmasına rağmen Mersin’deki resmî geçidi seyretti. Sonradan öğrendiğimize göre Fransızlar bu manevradan çok ürkmüşler. Fransız hükûmeti Hatay’ daki Fransız birliklerine Türk ordusu taarruza geçtiği takdirde kesinlikle karşılık verilmemesini ve Hatay’ı teslim etmelerini bildirmiş.”


Cevap:

Metinden çok etkilendim. Bir lider eğer gerçek bir liderse hasta yatağında bile devletini düşünür ve çalışır. Mustafa Kemal’ de öyle yapmış, vatan toprağımızı teslim etmek istememiştir. Bu başarısını takdir ediyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.