8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 43-44 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı I. Dünya Savaşı’nın Sona Ermesi ve Savaşın Sonuçları Cevapları Sayfa 43, 44


I. Dünya Savaşı’nın Sona Ermesi ve Savaşın Sonuçları Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 43-44


I. Dünya Savaşı’nda İngiltere ve Fransa’nın Çanakkale Boğazı’nı geçememesi ve Rusya’nın savaştan çekilmesi İttifak Devletlerinin kazanma ümitlerini artırdı. Ancak savaşın başında tarafsız olan Amerika Birleşik Devletlerinin İtilaf Devletleri’ne silah ve cephane satması Almanya ve müttefiklerinin işini zorlaştırıyordu. Bunun üzerine Almanya’nın Amerikan ticaret gemilerini batırması, 2 Nisan 1917’de ABD’nin savaşa girmesine yol açtı. Böylece savaşta dengeler İtilaf Devletleri lehine değişti.

ABD Başkanı Wilson’ın (Vilsın) 8 Ocak 1918’de 14 maddelik bir bildiri yayımlamasıyla savaşın İtilaf Devletlerinin zaferiyle sonuçlanacağı anlaşıldı. “Wilson İlkeleri” adıyla tarihe geçen bu bildiriye göre bundan sonra devletler arasında gizli anlaşmalar yapılmayacak, silahlanma en alt düzeyde olacaktı. Barış antlaşmaları açık yapılacak, yenenler yenilenlerden toprak ve tazminat almayacaklardı. İmparatorlukların bünyesindeki milletlere kendi geleceklerini belirleme hakkı verilecekti. Diğer yandan denizler herkesin kullanımına açık olacak, ekonomik engeller kaldırılacak, ticaret serbestliği sağlanacaktı. Ayrıca bütün devletlerin toprak bütünlüğünü korumak, devletler arası anlaşmazlıkları diplomasi yoluyla çözmek ve böylece dünya barışını sağlamak amacıyla milletlerarası bir teşkilat kurulacaktı.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.