8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 66-67 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Çözüm Bulan Lider Cevapları Sayfa 66, 67


Çözüm Bulan Lider Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 66-67


Soru : Mustafa Kemal’in para yokluğu dışında Millî Mücadele’nin hazırlık döneminde karşılaştığı başka hangi sorunları biliyorsunuz? Onun bu sorunları çözmek için aldığı önlemler neler olmuştur?


Kısa Cevap : “Mustafa Kemal’in para yokluğu dışında Millî Mücadele’nin hazırlık döneminde karşılaştığı başka hangi sorunları biliyorsunuz? Onun bu sorunları çözmek için aldığı önlemler neler olmuştur?” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Para yokluğu dışında milli mücadelenin hazırlık dönemlerinde artık uçağı hususlar ve hant edenler çoğaldığı için halk kışkırtılmaya çalışılmıştır.

Suikastlar bölüğünde girişimleri olmuş, asker ve cephane hastalığından dolayı halk çok zor duruma düşmüştür.

Bunun için görüşmeler yapılmış gazeteler çıkarılarak halk bu konuda bilinçlendirilmiş ve seferberlik ilan ederek herkesin katkısı sağlanmıştır.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 67 Cevapları


Mustafa Kemal’in askerlikten istifası ve Doğu İlleri Müdâfaa-i Hukuk-u Millîye Cemiyetinin Erzurum Şubesinin başına geçmesinin Erzurum’da yayımlanan Albayrak gazetesinde halka ilanı: “Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinin istifası bir azim ve iman göstergesidir. Millette, henüz eski kanın sönmemiş olduğunu gösterir muazzam delildir. Anafartalar’da, millî şerefi, tarihin bugünkü nesilden beklemekte olduğu kutsal vazifeyi yükselten ve yücelten bu muhterem komutanı bugün de Millî Mücadele’nin başında görmek mutlu bir görüntüdür.”

Soru : Metinde geçen “Millette henüz eski kanın sönmemiş olduğunu gösterir muazzam delildir.” cümlesindeki “eski kan” ifadesiyle anlatılmak istenilen düşünce ne olabilir?


Cevap:

Bu ifade ile anlatılmak istenen düşünce bence eskiden beri Türklerin içinde olan bağımsızlık tutkusu ve esareti ölümden daha kötü görmek düşünceleri, millet severlik ve vatanseverlik olabilir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tuğçe dedi ki:

    Mustafa Kemal Atatürk her zaman Türk milleti için çaba harcamış ve her sıkıntısına her zor durumda olduğu zaman ya da Kurtuluş savaşı döneminde birçok çözüme bularak ülkemizi paylaşımlarda seviyesine yükseltmeyi bağımsızlığına kavuşturmayı ve rahat bir şekilde hak ve özgürlüklerimize yaşayan Türk gençleri okumamıza yardımcı olan bir lider olduğunu söyleyebiliriz Mustafa Kemal Atatürk’ün emeklerini asla unutmamalıyız bize her zaman çaba harca Allah bizim için mücadele eden bir liderdi onu her zaman saygı sevgi ve minnetle anıyoruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.