8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 166-167-168-169. Sayfa Cevapları Nev Yayınları


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cumhuriyet Yönetimine Yönelik Tehditler Cevapları Sayfa 166, 167, 168, 169


Cumhuriyet Yönetimine Yönelik Tehditler Metni Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Yayınları Ders Kitabı Sayfa 166 Cevapları

Soru: Dünya haritası üzerinde Türkiye’nin coğrafi konumunu inceleyiniz. Ülkemizin jeopolitik önemi ile ilgili düşüncelerinizi söyleyiniz.


Cevap :

Türkiye konum olarak kuzey yarım kürede yer alıyor. Eski dünya karaları olarak bilinen Asya-Avrupa karalarının birbirine en çok yaklaştıkları stratejik bir bölgede bulunuyor.

Yani hem Asya’da hem de Avrupa’da toprakları bulunan bir ülkedir. Bundan dolayı diğer ülkeler tarafından çok dikkat çekmektedir. Ülkemiz 4 mevsimi yaşayan, toprak bakımından zengin bir ülkedir. Tarihi yerleri de çok olup turistlerin ilgisini çekmektedir.


Soru: Yukarıdaki paragrafta verilen bilgiler ışığında Türkiye’nin coğrafi konumu ile ilgili neler söylenebilir?


Cevap :

  • Türkiye 3 kıtanın birbirine en çok yaklaştığı yer de bulunur
  • İşlek boğazlara sahiptir
  • Yüksek, dağlık ve engebelidir. Farklı yükseltide ova ve platolar bulunur. Yüzey şekilleri çeşitlilik gösterir
  • İnsan yaşamına en uygun ılıman kuşakta yer alır.

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Yayınları Ders Kitabı Sayfa 167 Cevapları

Soru: Boğazların ve Asya’yı Avrupa’yı birbirine bağlayan köprülerin ülkemiz topraklarında yer alması Türkiye’ye ne gibi katkılar sağlamaktadır? Görüşlerinizi söyleyiniz.


Cevap : Türkiye’ye katkısı ulaşım bakımından, turist bakımından ayrıca dış ülkede olan ticaret bakımından büyük önemi vardır. Boğazlar sayesinde diğer ülkelerin ticaretini de sağlamaktayız. Bu da bize para olarak dönmektedir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 166-167-168-169. Sayfa Cevapları Nev Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
ülkemiz tarih boyunca birçok ülkenin işgaline maruz kalmıştır bunun sebebi ülkemizin coğrafi konumu dur ülkemizin Asya Avrupa ve Afrika'ya konumu ve kıtalarının olması durumu ve denizlerle çevrili olması tehditlere karşı karşıya kalması anlamına gelmektedir özellikle ülkemizin en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul irçok insanın hayal edemeyeceği kadar güzeldir burada bulunan boğazlar Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlamaktadır ayrıca İstanbul'un konumu doğal güzellikleri ve tarihi güzellikleri iç ve dış tehditlere karşı karşıya kalmasına sebep olmuştur
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!