8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 173. Sayfa Cevapları Nev Yayınları


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Hazırlık Yapalım Cevapları Sayfa 173


Hazırlık yapalım Menti Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Yayınları Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları

Soru: 1. Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış.” sözünün ne anlama geldiğini söyleyiniz.


Cevap : Milletlerarası barışı korumak ve devam ettirmek anlamına gelmektedir. Bu sözü söylemesindeki amaç yurtta barış sağlandığı müddetçe dünyada da o barışı sağlamak amaçlanmaktadır.


Soru: 2. Balkan Antantı ve Sâdâbat Paktı’nı imzalayan devletlerin hangileri olduğunu araştırınız.


Cevap : 9 Şubat 1934 tarihinde Atina’da Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında imzalanan anlaşmadır.


Soru: 3. Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi’ni imzalayan devletlerin hangileri olduğu hakkında bir araştırma yapınız.


Cevap : Montrö Boğazlar Sözleşmesi, İsviçre’nin Montreux (Montrö) kentinde Fransa, İngiltere, Bulgaristan, Japonya, Sovyetler Birliği, Türkiye, Yunanistan, Romanya ve Yugoslavya devletlerinin temsilcileri tarafından 20 Temmuz 1936’da imzalanarak yürürlüğe girmiş bir uluslararası antlaşmadır


Soru: 4. Türkiye’nin coğrafi konumunu bir harita üzerinde inceleyerek ülkemizin jeopolitik önemi hakkındaki düşüncelerinizi söyleyiniz.


Cevap :  Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan, boğazlar bakımından zengin ve her devlet tarafından istenen bir konumda olan ülkedir.


Soru: 5. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının görevleri sizce nelerdir?


Cevap : Dış ülkelerle olan samimiyetimiz, dış politika için hazırlık çalışmaları ve tekliflerde bulunmak, Cumhurbaşkanı tarafından tayin edilen hedeflere göre dış politikayı uygulamak ve koordine etmek.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 173. Sayfa Cevapları Nev Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Mustafa Kemal Atatürk söylemiş olduğunuz nutuklarsöylevler ve sözlerle birçok eğitici bilgi vermiştir bunlara örnek vermek gerekirse yurtta barış dünyada barış kelimesini biliyoruz bunları bazen okulumuzda da görebiliyoruz Mustafa Kemal Atatürk'ün bu sözde vurgulamak istediğim barış'ın önemli olduğudur Barış yalnız ülkemizde değil tüm dünyada olması milletlerarası huzur ve mutluluğu getireceğini biliyordur çünkü savaş büyük kayıplara ölümlere ve yıkılma lara sebep olduğunu görmüştür bu sebeple barış'ın ne kadar önemli olduğunu her defasında vurgulamıştır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!